mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Island, Reykjavík, Silvester

Island - prírodné ihrisko Európy

Chladný ale aj horúci, vytúžený a oplýva dych berúcou prírodou. Vedeli ste, že patrí medzi jednu z najmierumilovnejších krajín sveta? Je snom mnohých. Aj Slovákov. Ak ste ešte ale neboli, prijmite naše pozvanie na virtuálneho sprievodcu po tejto záhadne čarovnej krajine takmer na konci Európy. Alebo na jej začiatku?

Krajina ohňa a ľadu

Považuje sa za riadnu súčasť Európy a dokonca aj Európskej únie. Je to malá ostrovná krajina blízko Grónska na severe Európy.

Prečo ju ale poznáme aj podľa názvu spomenutého vyššie? Jednoduchá odpoveď. Nájdete tu obrovské množstvo vodopádov, (najznámejšie sú vodopády na obrázku vyššie Skogassfos), gejzírov, teplých prameňov a sopiek, ktorých názvy sú pre takmer každého (okrem domácich) absolútnym jazykolamom.
Krajina ľadu pretože je tam väčšinu roka viac zima ako teplo a množstvo ľadovcov a ľadovcových jazier.

Je to aj mimoriadne ekologicky mysliaca krajina. Niet divu. Tých, už spomínaných teplých prameňov, je tu 7000 v asi 800 geotermálnych oblastiach. Až 85% Islanďanov vykuruje svoje domovy geotermálnou energiou.

Šťastní ľudia, ktorí nemajú priezvisko

Presne takí Islanďania sú. Sú hrdí, že práve Island je ich domovom a žijú tu radi. Už dlhé roky sa radia medzi najspokojnejších obyvateľov vôbec.

Nikto na Islande nemá priezvisko. Má len krstné meno a druhé meno, ktoré závisí od toho ako sa volá otec alebo iný rodinný predok. Dokonca aj telefónny zoznam majú zoradený podľa krstných mien obyvateľov.
Majú aj počítadlo obyvateľov a keď sa narodí nový Islanďan alebo Islanďanka, veselo oslavujú.

Najsevernejšia “dymová zátoka”

Godafoss

Áno, Reykjavík v islandštine znamená dymová zátoka a zároveň je to najsevernejšie položené hlavné mesto sveta. Pôvodne ho založil vikingský osadník. Vďaka tomu, že sa v jeho okolí nachádza veľmi veľa termálnych prameňov a gejzírov a práve vďaka oparom z nich, má hlavné mesto takúto prezývku.

Príroda ako nikde inde na svete

Sopky, bublajúce bahno, termálne oblasti, tyrkysovo modré lagúny ako tá najznámejšia Blue Lagoon pri meste Keflavik, ktorej bahno má priaznivé účinky pre ľudí trpiacich kožnými problémami, dychberúce vodopády ale aj polárna žiara. Práve toto všetko ťahá na Island každý rok milióny turistov z celého sveta.

Polárna žiara

Asi najznámejšia islandská sopka je Hekla. Je stále aktívna. Je tu samozrejme aj množstvo ďalších, akurát ich mená už nie sú také jednoduché na výslovnosť. Veď skúste napríklad vysloviť takú Ljótipollu alebo Hvannadalshnúkur.

Gejzíry sú ďalším obrovským ťahákom krajiny. Najznámejším je Strokkur, ktorý chrlí vodu do výšky 25 metrov každých v priemere 5-10 minút a hovorí sa o ňom ako o najkrajšom gejzíre sveta.

Keďže Island neoplýva mimoriadne teplým podnebím, tak si domáci chladné dni spríjemňujú ako najlepšie vedia. Napríklad, aj kúpaním sa v termálnych prameňoch, ktoré môžu mať teplotu aj 75 stupňov.

Polárna žiara alebo Aurora Borealis je rozhodne zážitok na celý život. Práve tu máte slušnú šancu zažiť tento úžasný pohľad. Island má jednu obrovskú výhodu. Polárnu žiaru si môžete vychutnať v podstate kdekoľvek na ostrove. No iba v prípade, že sa tam vyberiete v období od septembra až do apríla.

My máme deň ústavy, Islanďania majú deň piva

Nuž, majú k nemu a alkoholu vôbec veľmi pozitívny vzťah i keď na Islande bola v minulosti úplná prohibícia alkoholu. Tá sa však postupne uvoľňuje. 21. marec je na Islande deň piva. V tento deň bolo povolené na Island dovážať a zároveň aj predávať pivo. Napriek tomu je ale pitie alkoholu na Islande obmedzené.

Alkoholické nápoje si tu môžete kúpiť iba v prípade, že už máte viac ako 20 rokov. Inak máte smolu. Tiež ho nekúpite len tak všade. Iba v špecializovaných obchodoch, baroch a reštauráciách. Islanďania si ho dokážu skutočne vychutnať hlavne počas víkendov. Cez pracovný týždeň piť nezvyknú, dokonca sa to donedávna považovalo za neslušné a za znak alkoholizmu.

Vatnajokull

Island je úžasným zážitkom a táto krajina je na turistický ruch dokonale pripravená. Ubytovať sa môžete v hoteloch alebo dokonale vybavených kempoch.

Čo keby sme vám teraz povedali, že tento rok môžete prelom rokov osláviť priamo tu?

Presne tak, Silvester na Islande už nie je len sen, ale skutočnosť. Tak neváhajte a doprajte si najlepšie zakončenie starého a zároveň uvítanie nového roka vo vašom živote!