mail_outlineinfo@desirea.sk

Ázia

Ázia je najväčší a zároveň najrôznorodejší kontinent. Tvorí východné štyri pätiny eurázijskej pevniny a je kolískou mongoloidnej rasy. Spoločenská organizácia sa tu nevyvíjala rovnomerne, ale za to veľmi rýchlo (najmä v oblasti Prednej a Strednej Ázie a na Ďalekom východe). Ázia je zároveň rodiskom všetkých najväčších svetových náboženstiev – budhizmu, kresťanstva, hinduizmu, islamu, judaizmu a mnohých menších. Je to kontinent s najvyšším aj najnižším bodom na pevnine, najdlhším pobrežím, najextrémnejšou klímou aj najrôznorodejším rastlinstvom a živočíšstvom vrátane pánd, trpasličích slonov, tigrov, kobier kráľovských, jakov, indických nosorožcov a ďalších.

Jej názov pravdepodobne pochádza z asýrskeho slova „asu“, čo sa prekladá ako východ a jej dnešný názov sa používa ako ženské meno vo význame východ slnka.

Najobľúbenejšími mestami celého kontinentu sú thajský Bangkok (ktorý je zároveň najnavštevovanejším mestom na svete), izraelský Jeruzalem, Dubaj, čínsky Peking a japonské Tokio. Práve do týchto ázijských miest prichádza v rámci svojich dovoleniek či poznávacích zájazdov najviac turistov zo Slovenska. Veľmi obľúbené sú samozrejme aj ostrovy – najmä budhistická Srí Lanka, mystické Bali alebo rajské Maldivy. A pre „fajnšmekrov“ a odvážlivcov Ázia ponúka ako chuťovky ako Bhután, Nepál, Mongolsko, Komodo, Lombok, Flores či Gili.

Ázia je plná rekordov. Nachádza sa tu všetkých desať z desiatich najväčších nákupných centier, deväť z desiatich najvyšších budov na svete a v Hong Kongu môžete uvidieť viac ako 8000 mrakodrapov, čo je dvojnásobné množstvo ako v New Yorku. Nájdete tu aj najdlhšiu železničnú trať na svete (slávna Transsibírska magistrála), najväčšiu deltu rieky (Ganga s Brahmaputrou), najhlbšie jazero na svete (Bajkal), najväčší chrámový komplex (Angkor Wat v Kambodži), najväčšiu jaskyňu (Son Doong vo Vietname) či najstaršiu univerzitu na svete (Takshashila v Indii).

Nepochopiteľné zákony a povery sa nevyhli ani tomuto kontinentu. Napríklad v Japonsku je nelegálne byť obézny a každý jeho obyvateľ vo veku medzi 40 a 74 rokov si musí dať skontrolovať obvod svojho pásu. Ak prekročí limit nepôjde síce do väzenia, ale dostane sprievodcu, ktorý by mu mal pomôcť schudnúť. Ak sa obezitu nepodarí zredukovať, nasleduje finančná pokuta. Bhután, ako jediná krajina na svete zakázala predaj tabaku, v mestečku Sholapur v Indii pre zdravie, bohatstvo a šťastie zhadzujú novorodencov z veže a v Thajsku zas veria, že strihanie vlasov v stredu im prinesie nešťastie, naopak šťastie a dlhý život budete mať, ak sa necháte strihať v pondelok.

Splňte si svoje sny, spoznajte miesta, o ktorých niektorí ani nepočuli a vneste trochu exotiky do života spolu s nami.

Nájdených 0 zájazdov

Neboli nájdené žiadne výsledky

Ľutujeme, ale žiaden zájazd nezodpovedá kritériam, ktoré ste zadali.