mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Nemecko, eurovíkend, Európa

In Berlin: Ako sa nenechať prekvapiť zeleným pivom

Berlín – Mesto, kde niet šedivého dňa

Forrest Gump to tvrdil o živote a bonboniérach, ja to tvrdím o Berlíne. Nikdy neviete, čo vám toto mesto prinesie do cesty, nech tam idete kedykoľvek. Letecky, vlakovo či inak blízko hádam každej európskej metropole. Hlavné mesto Nemecka je skvelým miestom na predĺžený víkend typu tour-de-pamiatky, ale aj na dlhodobejšie pobudnutie a zapadnutie do sveta kávy, nekonečného nočného života (vážne, tá noc nekončí ani cez deň) a oáz zelene a pokoja.

Ak sa vám nepodarí ubytovať sa u miestneho alebo u kamaráta patriaceho medzi ľudí, ktorí po niekoľkomesačnom hľadaní a pohovoroch náročnejších než do tajných služieb našli v Berlíne strechu nad hlavou, zúfať netreba. Lokálnej atmosféry sa môžete nadýchať a nabývať aj v nespočetných bytoch prenajímaných priamo miestnymi. Už len si vybrať, či chcete zaspávať v hipsterskej, historicky-decentnej alebo spoločensky-žijúcej mestskej časti. Gute Nacht!

Gastronauti v Nemecku

Prvá noc za sebou, mapa rozprestretá na posteli, baterky vo fotoaparáte nabité. Váš skučiaci žalúdok vám ale pripomenie, že pred pastvami pre oči a padnutými sánkami z architektonických krás by ste prv mali posilniť samých seba. Aby ste kolabovali z toľkej krásy, nie od hladu. Kam však zájsť, ak si chcete pochutnať autenticky berlínsky? Okrem toho, že sa na každom kroku nachádzajú stravovacie zariadenia azda pre každého – od čínskych reštaurácií po vitariánske, od indickej po vychýrené steakhousy, od rodinných cukrární po sushi bistrá, je pár miest, za ktorých návštevu sa vám váš žalúdok poďakuje. (Vaša váha zrejme nie.)

Čomu určite musíte vystaviť chuťové poháriky, je Berliner Currywurst, čiže hrubý pokrájaný párok viac než decentne okorenený karí korením. Kúpite v stánkoch kade-tade, ak si však potrpíte na poznanie historického pozadia vecí, ktoré konzumujete, zvážte návštevu Currywurst Museum. Áno, toto múzeum skutočne nie je pre vegetariánov.

Currywurst

Príval silných chutí

Decentne okorenené jedlo rozplývajúce sa na jazyku, veľká zeleninová príloha a nádych ľahkosti. Áno, aj také v Berlíne dostať, ale prečo sa ochudobniť o jedlá, ktoré doma len tak nenapodobníte? Currywurst – zoženiete za najbližším rohom.

A keď už sme pri zvláštnych múzeách, aj obľúbené Ritter Sport čokolády majú to svoje. Navyše, je veľmi interaktívne a kto chce, môže si namiešať čokoládu podľa vlastných predstáv. Mohol by sa tam nájsť aj sladký darček pre mamku, ktorá vám roky píli uši o svojej vysnenej, jahodovo-čili-orieškovej čokoláde.

Ak holdujete zelenine nanajvýš v prílohovej forme, odporúčam skúsiť svätý grál hladného Berlínčana. Na vychýrený Mustafov kebab sa čaká hodiny, takže ak ste si nezbalili na výlet knihu, skočte si do najbližšieho Dussmannu po Vojnu a mier alebo ekvivalentne hrubé dielo.

A ak by sa vám po dlhom čakaní náhodou začalo driemať, zájdite si do jednej z množstva kaviarničiek, čajovní a iných útulných priestorov. V najskrytejších uličkách často nájdete najväčšie poklady. Zapiť gastrozážitky môžete miestnym pivom Berliner Pilsner, ktoré chutí skoro ako tie naše. Trochu inak chutia (a vyzerajú) varianty Berliner Weisse. Skúsili by ste červené, alebo máte dosť odvahy na zelené? (Odvážte sa – nie je to mix piva s niečím toxickým, ale s bylinkovým likérom.)

GPS – German Problem-Solving

„Čo do seba“ by sme mali. Čo však na seba? Či sa rozhodnete pre dedovu bufajku, sako s vypchatými plecami alebo slušný kostýmček, zapadnete. V Berlíne sa nedá obliecť a vyzerať čudne. Uvedomíte si to najneskôr vtedy, keď zbadáte pouličného muzikanta hrajúceho v ponožkách a s maskou koňa na hlave. Ani on nevyvoláva pohoršenie. Ak ste – ako ja – citlivky na vietor, odporúčam vetruvzdorný kabát, niečo teplé na krk a pršiplášť. V každom ročnom období.

Melódie veľkomesta

Melódie veľkomesta

Neodmysliteľnou súčasťou berlínskych zákutí sú umelci, kreatívne duše, alebo hoci len odvážlivci vlastniaci gitaru, ktorým robí radosť ozvučovanie verejných priestranstiev.
Aký bude mať soundtrack vaša prvá berlínska prechádzka?

Presun z bodu A do bodu B nie je problematický ani za snehovej apokalypsy. Ak si predstavujete hororové scénky – že by ste zablúdili a boli by ste nútení hovoriť po nemecky a onen hrozný jazyk ste naposledy videli v nepodarenej učebnici na strednej škole – nebojte sa. Okrem toho, že sa v priestoroch so zvýšeným výskytom turistov na meter štvorcový zvyšuje aj jazyková výbava ľudí, je mesto veľmi tourist-friendly. Všade mapky, značky a keď vás niekto uvidí strateného na ulici, so slzami na krajíčku a s mapou v rukách, s nemeckou konštruktívnou ochotou sa vám prihovorí. A vysvetlí vám cestu hoci aj rukami, nohami a perokresbou na mapu.

Ak vám je chodenie príliš pomalé a hromadná doprava príliš plná ľudí, môžete si prenajať bicykel. Dvojkolesový tátoš je populárny aj medzi miestnymi, takže na vás nebude nik zazerať ako na toho športujúceho čudáka. Cyklistické chodníčky, lacný prenájom (zhruba 10 – 20 eur na deň, niekde drahšie, niekde lacnejšie) a spaľovanie kalórií Mustafovho kebabu. Čo viac by ste chceli?

Nezabudnúť na oddych

Nezabudnúť na oddych

Chcete obmenu ku chodeniu uličkami či kaviarenským posedeniam? Stačí vysadnúť a roztočiť pedále! Množstvo zelených priestranstiev vás navyše môže inšpirovať k spontánnemu pikniku a pohodovému posedeniu. Možno sa vám pošťastí i výhľad na nejakú tú majestátnu pamiatku.

Berlín je mimoriadne rýchlo sa meniacim mestom. Nehovorím len o všadeprítomných žeriavoch a nových budovách, mostoch, obchodoch. Mestské časti, ktoré boli donedávna in, môžu byť za krátky čas out. Kaviareň, ktorá bola na Veľkú noc trendy, môže byť v predvianočnom čase odvrhnutá všetkými hipstermi. Tí, pre účely veľkého a silného posolstva, začali navštevovať najnudnejšiu putiku na kraji mesta, z ktorej sa stalo pulzujúce miesto stretávania sa umelcov, pseudointelektuálov a ľudí diskutujúcich aj vtedy, keď nie je o čom. Existujú však aj nestarnúce klasiky medzi berlínskymi Sehenswürdigkeiten.

Ktoré to sú? Nechcem prezradiť priveľa, ale možno uvidíte aj Angie! Viac si prečítajte v ďalšom článku.