mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Nemecko, eurovíkend, Európa

In Berlin: Osem miest, ktorým sa nechcete vyhnúť

Typickou pre Berlín je jeho rozmanitosť. V tomto nekonečnom a krásnom mišmaši vôní, chutí a kultúr si nájde každý niečo - od maratónca múzeí, mestského milovníka prírody až po outdoorového prechádzkara. Ak patríte do skupiny z každého rožku trošku a nemáte času nazvyš, nasleduje osem navštívenia-, videnia- a foteniahodných miest. (Že počas presúvania sa mestom natrafíte na skryté perly a zaujímavé zákutia, je však viac než isté.)

Bundestag

1. Bundestag

Začnite trebárs priamo v centre diania. Politického diania. Bundestag je veľmi dostupným miestom, pri ktorom ticho tečie rieka Spree a Angela z blízkeho kancelárskeho sídla dohliada na dianie. Ak ste zvedaví, ako to v komplexe budov alebo na kupole vyzerá, môžete sa v predstihu nahlásiť na prehliadku miest sprístupnených pre verejnosť. Alebo hoci navštíviť plenárne zasadanie. Odhaľte politológa v sebe!

Brandenburská brána

2. Brandenburská brána

Patrí medzi najfotogenickejšie pamiatky. Ak sa plánujete odfotiť pri tejto pamiatke, pamätajte: pri fotení zdola možno vidno bránu, ale aj vašu dvojitú bradu. A nikdy, nikdy sa nedajte do reči s Darth Vaderom.

Tiergarten

3. Tiergarten

Trochu zelene nikdy neuškodí. Priamo pri Bundestagu si môžete dať reset v krásnom a veľkom parku Tiergarten. Nenechajte sa zmiasť názvom, nie je to žiadna rajská záhrada alebo útočisko zvierat z Noemovej archy. Tento mestský park pretína niekoľko ulíc, tvorí ho zeleň, občasné jazierka, lavičky, tiché zákutia a väčšie trávnaté plochy využívané na piknik. Blízko je pokojná šik štvrť s veľvyslanectvami a ulice prechádzajúce Tiergartenom sa pretínajú v bode pri známej Siegessäule. (Kto ako tínedžer pozeral televízne správy so zábermi z Love Parade, tak to je tá veľká socha.)

Alexanderplatz

4. Alexanderplatz

Ruch, hudba, pohyby ľudí. Málokomu sa páči, no špinavý Alexanderplatz je pre mňa jedným z najberlínskejších miest. Okrem toho, že pouliční muzikanti hrajú lepšie než najznámejší speváci našich končín, stanete sa svedkami pulzujúcej kozmopolitnosti tohto mesta. Turisti a miestni, stratení a tí, čo sa len ponáhľajú.

Charlottenburg

5. Charlottenburg

Radi by ste trošku viac fancy nôtu? Ako Sissi sa môžete aspoň na chvíľu cítiť v paláci Charlottenburg. Nie je síce priamo v centre mesta, ale čo je to v Berlíne presunúť sa niekam inam? Malina. Straťte sa v krásnej a miestami až príliš dokonalej záhrade (prisámvačku, zlatý rez by sa našiel v každom lupeni kvetov), poobdivujte výstavu porcelánu a obrazov v paláci.

Fernsehturm

6. Fernsehturm

Po istom čase v Berlíne začnete mať pocit, že vás ktosi prenasleduje. Vyčkáva na vás, vykukuje spoza rohu, díva sa na každý váš krok. Čo iné, než Fernsehturm! Známa televízna veža je všadeprítomná a vidno ju hádam z každého uhla v meste. Je najvyššou budovou v meste a ak sa nebojíte výšok (a neodradí vás trochu vyššie vstupné), môžete sa pokochať panoramatickým pohľadom na Berlín.

Berliner Mauer

7. Berliner Mauer

Pospevujúc si Wind Of Change nesmiete vynechať Berliner Mauer, pozostatky slávneho múru. O autenticite kúskov v pohľadniciach a iných suveníroch môžeme prinajmenšom polemizovať. Čo je však isté – z tých stien dýcha história, a nie práve jej najkrajšie obdobie. Posiaty kresbami, graffiti, podpismi a čmáranicami, vôkol ľudia sediaci na tráve a pri rieke, dotvárajúci prekvapivo pokojnú kulisu k múru, ktorý bol svedkom kadečoho. Je tiež jednou z najfotografovanejších pamiatok. Ak si vyhliadnete časť múru ako kulisu, ponáhľajte sa, nech vám ju nejaká japonská skupinka neobsadí.

Museumsinsel

8. Museumsinsel

Milovníkov múzeí víta Berlín nielen s otvorenou náručou, ale aj výhodnou trojdňovou vstupenkou Museumspass. Vstupenka platí nielen do veľkých múzeí, ale aj do tých menších. Dokopy päťdesiat múzeí a tisícročia ľudskej histórie zobrazenej v nespočetnom množstve exponátov. Chcete sa pochváliť dovolenkou na ostrove? Navštívte azda najznámejší Museumsinsel (Ostrov múzeí), ktorý je komplexom piatich veľkých múzeí: Staré múzeum, Nové múzeum, Bodeho múzeum, Pergamonské Múzeum a Stará národná galéria. Čo je taký Havaj oproti tomuto ostrovu?

Ako vidíte, Berlín je miestom, kde si skutočne každý nájde to svoje. Tieto turistické basics sú len akýmsi základným impulzom, kam namieriť svoje prvé kroky v nemeckej metropole. Nemajte strach z nudy, mestskej klaustrofóbie či ubolených nôh.
Obdivujte, oddychujte, kochajte sa, straťte sa medzi miestnymi a pofilozofujte si o nesmrteľnosti chrústa pri Kaffee und Kuchen.

Viel Spaß!