mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Ázia, Rady a tipy

Magická Ázia a na čo sa (ne)pripraviť, keď cestujete na druhý koniec sveta

V poslednom čase sa mi zdá, že sa s ázijskými cestami roztrhlo vrece. Ten ide do Thajska, tá ide do Vietnamu a tí dvaja majú namierené do Laosu s plánom prejsť ho na motorke. Nikdy nebolo také jednoduché (a lacné) cestovať po Ázii a zasypávať svojich blízkych fotografiami rajských pláží, chrobákových delikates a fotiek, kde máte viac než dôstojný afroúčes z vlhkého vzduchu a miestnej vody.

Aké sú najväčšie výzvy, prekážky a úžasnosti, ktoré vás v ázijskom časopriestore môžu stretnúť? Vyspovedala som pár nadšencov, dobrodruhov a ázijské úpaly si vychutnávajúcich ľudí vo svojom okolí a – čuduj sa svete – v mnohom sa ich skúsenosti a rady zhodovali.

Kým sa dopracujete k zenovému vnútornému rozpoloženiu a k harmónii so svetom, treba zvážiť niekoľko faktorov, stanoviť si priority a zdravo plánovať. Potom si vás loďka nájde aj sama.

Prípravy – nutné zlo?

Niečo sa pred zdvihnutím kotiev urobiť musí - hlavne ak nechcete, aby ste svoj ázijský sen celý presnívali ležiac v hotelovej posteli, radšej sa ani nedívajúc na farebný svet za oknom. Očkovanie je základ, prelistovanie knihy s jedovatými živočíchmi a rastlinami, ktoré radšej neochutnávať, je nadstavba štúdia vášho ázijského prežitia.
I keď budete mať nutkanie naplánovať ázijské momenty do posledného západu slnka, zdržte sa extrémneho pridržiavania sa rád, tipov a sprievodcov. Nechcete predsa zažiť výlet niekoho iného. Chcete originál, nie vám vzdialený nalinajkovaný zážitok.

Čo robiť, keď ste tam?

Používajte miestnu dopravu

Motorizované alebo štvornohé dopravné prostriedky, ulicami pevnými či vodnými, sám na motorke alebo socializujúc sa s neštandardne veľkým počtom ľudí na meter štvorcový v autobuse. Dokonca môžete mať aj vlastného taxikára. O cene celodenného sprievodu môžete (azda ako o všetkom v Ázii) vyjednávať, nezabúdajte však, že poďakovaním a priateľským prístupom si srdcia kúpite ľahšie, než peniazmi. Nebuďte však ani príliš dôverčiví. Viacero ľudí mi povedalo, že sa ich výlet začal ošklbaním už v prvý deň. Poučme sa preto z chýb iných a nikdy nekupujme sošky slonov za prehnané ceny. Pri vyjednávaní je optimálne držať sa princípu pýtania ceny polovičnej z tej, ktorú si miestny obchodník za vec či službu pýta.

Tak čo, odvážili by ste sa? Dopravné prostriedky poháňané čímsi iným, než bežne tankovateľnými pohonnými hmotami, sú zážitkom sami osebe!

Nebojte sa ľudí.

Ázijci sú národ nápomocný. Rukami i nohami vám ukážu smer k najbližšiemu dychvyrážajúcemu kláštoru, skrytej oáze s čvirikajúcim vtáctvom, či k (údajne) dvestopäťročnému kulinárskemu guru. Dôležité je, aby ste sa pýtali viacerých ľudí, ako sa k vášmu cieľovému bodu dostať. Pravda – a v tomto prípade správny smer – bude niekde uprostred. Ak ste pridlho pobudli na našom starom kontinente, budete možno prekvapení nespočetným množstvom úsmevom. Okoloidúci, predavači, mnísi na ulici – čo tvár, to úsmev. Úsmevov dostanete viac, než dokážete sami uštedriť a svalovú horúčku budete mať nielen na nohách, ale aj v kútikoch úst.

Ochutnávajte miestne špeciality

Nikdy nejedzte každý večer na rovnakom mieste. Platí, že od miestnych sa často dozviete, kde nájsť najlepšie miesta na zaplnenie žalúdka. Držte sa preto radšej ich, nie ostatných pocestných s batohom a smartfónom hľadajúcich recenzie. Netreba sa zľaknúť čudne vyzerajúcich pochúťok. Až raz zacítite pochúťky čudne voňajúce, budete vystavení skutočnej výzve. Chrobáky majú aspoň znesiteľnú arómu, ale taký plod ovocia durian vám nie náhodou pripomenie nie príliš čistotného spolubývajúceho z internátu na výške. Najhorší smrad na svete alebo kulinárske prekonanie seba samého? To je už len na vás.

 Ázia nie je len sushi a sladkosti s motívom Hello Kitty. Na uliciach rozvoniavajú delikatesy, ktoré si v ázijskom bistre na vašej ulici veru nedáte.

Opustite mesto. Čo najskôr.

Prvé okamihy po opustení lietadla strávite vo vlhkom, hlučnom meste s ázijskou verziou reálneho Fast and Furious na cestách a zlomkami prírody, ktorá pôsobí prinajlepšom umelo. Veľké mestá sú si atmosférou všetky veľmi podobné. Chaos, hluk a ruch. Kdeže je ten sľubovaný ázijský raj? Nezúfajte. Bude to len a len lepšie, čím viac sa vzdialite ruchu veľkomesta.

Pripravte sa byť sami atrakciou

Hŕstka detí vôkol vás, ženy šepkajúce si čosi do uší, muži priamo sa pýtajúci, či sa vás môžu dotknúť. Napriek pokožke vystavenej ázijskej páľave nikdy nebudete natoľko tmaví, aby si vás nevšimli. Ak máte fotoaparát či kameru, stanete sa magnetom na deti. A ak ste žena, udeje sa vám to všetko naraz.

Rešpektujte kultúrnu inakosť

Asi nemusím, ale pre istotu – napriek viacerým vierovyznaniam, náboženstvám a filozofiám, ktoré v rôznych kútoch Ázie jestvujú mierumilovne vedľa seba, nezabúdajte na slušnosť, nech už ste v hociktorom nablýskanom a ligotavom chráme alebo skromne vyzdobenom, no spirituálne nabitom meditačnom priestore. Ak sa vám pošťastí zúčastniť sa tradičného hinduistického rituálu, odpustite si selfie počas ceremoniálu. Takisto pozor na vyjadrovanie sa o tom-ktorom panovníkovi – za to si totiž môžete predĺžiť dovolenku o pár rokov. Natvrdo.

Ako bude váš ázijský čas vyzerať, je napokon len a len na vás. Mnoho vecí sa dá naplánovať, mnohé si vás nájdu aj nečakane, možno za najbližším rohom. A budete radi.

A ak si nebudete robiť priveľa starostí a každý deň sa budete tešiť na dobrodružstvo, ktoré je pred vami, bude váš príbeh Made in Asia lepším než tie z kníh, blogov iných ľudí a knižných sprievodcov s must-see odporúčaniami. Nech vás ženie vpred zvedavosť, neťaží vás zbytočná batožina a priveľa plánov.

Ďalekým končinám zdar!