mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Austrália, Sydney, Melbourne

Austrália. Síce ďaleká ale úžasná.

Každý z nás má nejaký dlhodobo nesplnený cestovateľský sen a pre mnohých je to práve južná pologuľa. Konkrétnejšie Austrália. Poďte sa s nami pozrieť do jednej z najslnečnejších, najzaujímavejších a rozhodne, aspoň čo sa rozlohy týka, najväčších krajín sveta.

Je to ďaleko. Strašne ďaleko. “Aussie”, ako ju domáci familiárne nazývajú, je snom mnohých mladých ale aj starších ľudí. Predstavujeme si ju ako zem zasľúbenú, plnú slnka, pohody, oceánu, surfovania a kilometrov nádherných bielych piesočnatých pláží plných dokonale opálených tiel.

Všetko je to naozaj pravda. Austrália, známa aj pod prezývkami “u protinožcov" či “Down Under” je nádherná, drsná, suchá, úžasná, zvláštna a rozhodne je miestom, ktoré by si žiaden cestovateľ nemal nechať ujsť.

U nás o nej možno nemáme až toľko informácií a vieme len to základné.
Napríklad každý vie, že mesto Sydney je najznámejším mestom v Austrálii a mnohí si dokonca myslia, že je aj jej hlavným mestom. Nie je. Hlavné mesto Austrálie je Canberra, malé mesto vo vnútrozemí. Vlastne vo vnútrozemí je najväčším mestom, ale oproti obrovským metropolám na pobreží je iba ich “menší brat”. Sídli tam vláda a sú tam všetky vládne budovy Austrálie ako i parlament krajiny.

Prečo chcete ísť na druhý koniec sveta?

Pretože je to mimoriadne trendy? Možno. Pretože tam spoznáte iný svet, zlepšíte sa v angličtine a zažijete iný štýl života, ktorý je, mimochodom, veľmi uvoľnený. Osobne som sa tam niekedy cítila, akoby tam čas plynul oveľa pomalšie ako v Európe. Koniec koncov je to predsa len ostrov.

Mentalita Austrálčanov je úplne iná ako tá naša. Všetci si so všetkými automaticky tykajú a ihneď vás berú ako súčasť partie. Radi poradia, pomôžu a každá konverzácia sa tam začína slovami: “Hi, how are you?, teda Ahoj, ako sa máš/ máte?”

Pre mňa osobne bol práve tento obyčajný pozdrav jeden z prvých kultúrnych šokov. Vždy, keď ma niekto takto pozdravil, automaticky som na otázku odpovedala ako som sa v ten moment či deň cítila. Bolo mi samozrejme veľmi čudné, keď vlastne nikto nemal záujem o moju odpoveď.
Až po pár mesiacoch života v Austrálii som pochopila, že oni sa takto zdravia, je to len formalita a nikoho reálne nezaujíma, v akom emocionálnom rozpoložení reálne ste.

Sydney

Na ako dlho? Na dlho!

Keď sa už raz do Austrálie vydáte, určite choďte na dlhšie obdobie. Povedala by som, že na menej ako 2 tyždne sa vám to vlastne ani veľmi neoplatí ísť. Dostať sa tam je drahé a časovo celkom náročné. Cesta zo Slovenska bežne trvá 20 hodín a viac. Záleží od trasy, ktorou letíte a počtu prestupov, ktoré absolvujete. Spravidla platí, že čím priamejší let, tým je to aj finančne náročnejšie. Keď už ste konečne tam, tak si tiež treba zvyknúť na niekoľko hodín časového posunu a tiež na to, že ste na južnej pologuli. Teda v januári bude v Austrálii najhorúcejšie možné počasie a v júli zasa stred zimy. Skvelé ak chcete zažiť Vianoce v lete.

Čo vidieť? Čo najviac!

Takže už ste dorazili. Pravdepodobne ste buď v Sydney, Brisbane, Adelaide, Melbourne alebo v Perthe.
Každá z týchto úžasných metropol má množstvo zaujímavostí a ak by som ich mala všetky opísať, tak by ste tento článok dočítali asi až o dva dni.

V Sydney určite neobíďte slávnu budovu opery, Harbour Bridge, centrum mesta, Darling Harbour alebo slávnu pláž Bondi, kde si môžete popozerať aj najdrahšie a najkrajšie vily v Sydney.

Melbourne je zasa snom všetkých fanúšikov úžasnej gastronómie, drinkov a kávy. Sú tu reštaurácie všetkých cenových skupín a môžete tu vyskúšať úžasné kulinárske umenie celého sveta.

Adelaide je ďalším veľkomestom, známym najmä silnou nemeckou históriou a pôvodným osídlením. Dedina Hahndorf je dodnes živým dôkazom nemeckej komunity v Južnej Austrálii. A keď už ste tu, nenechajte si ujsť národný park Flinders Ranges.

Brisbane je mesto s tropickým podnebím. Je blízko Sunshine Coast a Gold Coasts, ktoré sú populárnymi miestami na oddych miestnych a kilometrami pláží s dokonalými podmienkami na surfovanie a zábavnými parkami. Brisbane má dokonca aj mestskú pláž a nádherné, rozľahlé parky.

Perth je tak troška mimo. Je na západnej strane austrálskeho pobrežia. Typické veľkomesto s centrom plným mrakodrapov, kam sa chodí do práce a okolitými mestskými časťami, kde dominujú rodinné domy.

Kúsok od Perthu je populárny cieľ víkendových výletov - neďaleký ostrov Rottnest Island. Je to prírodná rezervácia, kde si perfektne zašnorchľujete v priezračne čistej vode.

Devils Marbles

Keď sa už dostatočne nasýtite veľkých miest, je čas vydať sa do tej “pravej” Austrálie. Objaviť vnútrozemie, teda červený stred Austrálie.

Červený preto, lebo väčšina Austrálie je suchá púšť, v ktorej strede nájdete asi najznámejší monolit na svete: Uluru alebo Ayers Rock. Má výšku 300 metrov. Roky bola známa pod menom Ayersova skala – podľa niekdajšieho guvernéra tejto časti Austrálie Henryho Ayersa. Dnes, po návrate skaly tradičným obyvateľom Aborigincom, sa volá svojim historickým menom Uluru. Ľudovo sa jej vraví aj „červená skala“, pretože mení farby pri vychádzajúcom a zapadajúcom slnku od krikľavo oranžovej cez sýto červenú až po úplne tmavohnedú.

Ak vás skôr zaujíma podmorský život, tak oblasť okolo mesta Cairns bude pre vás to pravé. Určite si to namierte na Great Barrier Reef, teda Veľkú koralovú bariéru. Je najväčšiou sústavou koralových útesov a ostrovčekov na Zemi. Veľká koralová bariéra je dlhá približne 2 300 km, široká 2 až 150 km a možno ju vidieť z vesmíru. V roku 1981 bola zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO. Bariéru tvorí približne 3 000 koralových útesov, ostrovov, ostrovčekov a lagún.
Je o ňu mimoriadny turistický záujem, a preto je vhodné zistiť si informácie dostatočne vopred.

12 apoštolov

12 Apoštolov je veľká oceánska cesta tiahnuca sa viac ako 150 km popri južnom pobreží pod Melbourne, plná nádherných prírodných úkazov a zaujímavostí. Popri ceste sa nachádza mnoho prírodných zaujímavostí ako práve slávne kamenné útvary 12 Apoštolov, množstvo morom vytvorených jaskýň, previsov či mostov. Je jednou z najnádhernejších ciest v Austrálii a cieľom tisícov turistov.

V tejto krajine si musíte zvyknúť na jednu vec. Ak sa chcete presúvať autom, buďte pripravení stráviť v ňom veľa, fakt veľa času. Presuny sú tu dlhé. Od niekoľko hodinových až po niekoľko dňové. Vždy dbajte na dostatočné zásoby jedla, potrebných liekov a vody. Hlavne ak si to namierite do nehostinného stredu krajiny. Ak by sa vám tam niečo stalo, pomoc sa k vám môže dostať až po niekoľkých dňoch!

Ak si chcete túto vskutku úžasnú krajinu vychutnať inak, skúsiť to môžete aj vlakom. Krížom cez Austráliu zo Sydney do Perthu počas štyroch dní. Nudiť sa určite nebudete, keďže každý deň vlak zastaví a vy si budete môcť vychutnať objavovanie miest, ktoré sú “po ceste”. Vo vlaku o vás bude dokonale postarané skvelým jedlom a vďaka pohodlným posteliam bude už cesta samotná vlastne súčasťou zážitku.

Tak čo, už plánujete výlet k protinožcom aj vy?