mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Nový Zéland, Auckland

Zem dlhého bieleho oblaku - Severný ostrov

Živá krajina plná bublajúceho bahna, vybuchujúcich gejzírov, zvláštnych zvierat, ktoré nikde inde na svete nežijú, aktívnych ako i vyhasnutých sopiek. Nový Zéland vás prekvapí, ale aj nadchne.

To je on. Zelený, sopečný, strašne ďaleký, neuveriteľne krásny a natáčal sa tam Pán Prsteňov. Nový Zéland, ktorý sa po maorsky nazýva: “Land of the long white cloud”. Maori sú pôvodnými obyvateľmi a žijú tu dodnes. Maorčina je spolu s angličtinou jedným z oficiálnych štátnych jazykov. Kde inde ako tu zažijete 4 ročné obdobia v rámci jedného dňa?

Medzi Austráliou a Novým Zélandom nie je most

Ak by som to mala povedať mimoriadne zjednodušene, tak Nový Zéland je na konci sveta. Na južnej pologuli. Pod ním je už len malinký ostrov Stewart Island, ktorý ešte patrí k Novému Zélandu a pod ním je už len južný pól.

Keďže som tu 5 rokov žila, môžem stopercentne potvrdiť, že medzi Austráliou a Novým Zélandom NIE je žiaden most, i keď sú tieto krajiny pomerne blízko seba a mnohí ľudia si fakt myslia, že to tak je. Zo Sydney do Aucklandu to stále trvá 3 hodinky lietadlom.

Zo Slovenska sa tam cestuje vyše 30 hodín, väčšinou cez Dubaj, Singapur alebo Hong Kong a potom buď cez Austráliu alebo priamo do Aucklandu.

Auckland, Nový Zéland

Auckland je najväčším, najľudnatejším a zrejme aj najznámejším mestom Nového Zélandu. Nie, nie je hlavným mestom. Tým je Wellington alebo aj “veterné mesto”. Stále tam totiž fúka.

Auckland je často označovaný aj ako mesto s najväčším množstvom polynézskeho obyvateľstva na svete. Žije tu vyše 1,4 milióna obyvateľov, čo je takmer 35 percent všetkých obyvateľov krajiny.

Mesto kultúr, kávy a výhľadov

Auckland, Nový Zéland

To je Auckland. Toto mesto je obrovským kotlom kultúr, ktoré je cítiť na každom kroku.
Množstvo zelene, parkov, moderné centrum s množstvom obchodných centier, s najvyššou budovou južnej pologule: Sky Tower, odkiaľ si môžete skočiť bungee, promenáda popri oceáne a káva a reštaurácie na každom kroku. Ak chcete, pokojne tu môžete “ochutnať” inú krajinu kľudne aj každý deň.
Najčastejšie sa tu stretnete s Číňanmi, Indami, Polynézanmi a Filipíncami.

Ak ste milovníkom kávičky, Auckland si zamilujete. Nedá sa tu kúpiť zlá káva. Sú to experti.

Je to mesto, ktoré sa rozkladá na mnohých vyhasnutých sopkách a povrch je veľmi zvlnený. Fotka vyššie je práve z jednej z nich. Mt. Eden je prekrásny a ponúka vám nerušený výhľad na celé mesto. Ďalším krásnym miestom na výhľady, ktoré vrele odporúčam, je One Tree Hill.

Ok, tak Auckland ste si prešli a kam teraz? Môžete sa loďou vydať na neďaleký ostrov Waiheke.

Waiheke

Práve toto je miesto oddychu mnohých ľudí z Aucklandu počas víkendov a sviatkov a veľa z nich tu má aj svoje chalupy či víkendové domy. Je tu kopec viníc a vinárstiev, galérií a zas tie úžasné výhľady kam sa len pozriete. K dispozícii tu máte aj luxusné reštaurácie s gurmánskym jedlom.

White Island alebo Biely ostrov je tiež mimoriadne obľúbenou turistickou destináciu.

White Island

Toto miesto je už mimo pevninu NZ, 48 km od pobrežia severného ostrova a je to aktívna sopka. Vlastne je to najaktívnejšia NZ sopka. Ak chcete svojmu výletu dopriať adrenalín, tak toto miesto, vlastne NZ vo všeobecnosti, vám ho dopraje až až. Stále totiž narazíte na miesta, kde niečo dymí, buble alebo vybuchuje zo zeme (gejzíry, samozrejme).

Výlet sem je síce drahý, ale je to zážitok na celý život.

Neodporúčam spoliehať sa na verejnú dopravu. Síce existuje, ale nie je veľmi pravidelná a turisti si s veľkou obľubou radšej požičajú auto alebo karavan, poprípade si auto rovno kúpia, ak tu plánujú stráviť pár mesiacov. Ojazdené autá sú tu mimoriadne lacné, a preto sa vám to môže nakoniec aj oveľa viac oplatiť.
Jazdí sa tu NAĽAVO!
Ale nebojte sa, všade na cestách sú šípky a tabule, ktoré vám to pripomenú, ak náhodou zabudnete. Hej, sú na turistov dobre pripravení :).

Autom sa všade ľahko dostanete, značenie je tu dotiahnuté k dokonalosti.

Highlighty severného ostrova

Taupo

Je pravda, že južný ostrov Nového Zélandu je ten, odkiaľ pochádza väčšina tých krásnych obrázkov a scenérií a práve preto vám chcem dokázať, že aj ten severný má turistom čo ponúknuť.

Napríklad, taký úplný začiatok severného ostrova, oblasť Bay of Islands. Názov už sám naznačuje, že tu bude veľa ostrovčekov, pláží a dediniek, kam chodia najmä ľudia z Aucklandu na prázdniny, keďže je to cca 3 hodiny autom.

Rotorua a Taupo sú ďalšími mega obľúbenými turistickými destináciami.

Je to mesto, ktoré celé smrdí sírou. Tá je aj dôvodom, prečo je tu aj park, kde sa nachádzajú gejzíry, aktívna zem, bublajúce horúce blato, para stúpajúca zo zeme. Jednoducho budete mať pocit, že ste sa zrazu ocitli na povrchu mesiaca.

Určite tu strávte pár kvalitných hodín. Tiež tu nájdete veľa Maorov a ukážky maorskej kultúry a sú tu aj úžasné kúpele, kde si môžete po celodennom obdivovaní oddýchnuť.
Taupo je nielen mesto ale aj názov obrovského sopečného jazera blízko Rotoruy.
Huka Falls sú úžasne silné a ešte viac fotogenické vodopády, kde môžete tiež zažiť napríklad adrenalínovú jazdu rýchloloďou.

Oblasť Taranaki a Tongariro Crossing

Ak milujete hory a turistiku a radi spíte pod hviezdami, tak si určite prešľapte Tongariro Alpine Crossing. Je to najstarší národný park Nového Zélandu a trek vás okrem iného prevedie popri ľadovcových údoliach. Má takmer 20 km a bude vám to trvať 6-8 hodín, ale pokojne si zoberte so sebou stan a v kľude si vychutnajte prírodu.

Taranaki je zas oblasť, kde si perfektne zasurfujete v divokých vlnách, alebo sa môžete vydať na kvalitnú turistiku na sopku Mt. Taranaki. No a deň zakončiť dlhou prechádzkou po nádherne vybudovanej pobrežnej promenáde a potom v jednej z úplne skvelých indických reštaurácií (vlastná skúsenosť, žila som tu 5 rokov).

Waitomo Caves

Je jaskyňa, ktorá dostala prezývku: Jaskyňa tisícich „hviezd”. Táto jaskyňa je súčasťou systému Waitomo, ktorý zahŕňa viac jaskýň a to Ruakuri a Aranui. Názov „Waitomo“ zahŕňa dve maorské slová „Wai,“ ktoré znamená voda a „Tomo“ diera.

Čo je ale na tejto jaskyni také špeci? Nie sú to ani hviezdy, ani svetielka, ale červy. Tie sú prichytené na strope jaskyne a v tejto absolútnej tme si zabezpečujú potravu tak, že na jednom konci intenzívne svietia, čím lákajú iný lietajúci hmyz. Aby ho dokázali uloviť, spúšťajú dlhé lepkavé vlákna, na ktoré sa tento hmyz prilepí. V jaskyni to vyzerá úchvatne, stropy Waitomo sú posiate tisíckami žiariacich bodiek. Tento pohľad sa podobá pocitu, ako keď sa človek za úplnej jasnosti pozerá na tisíce hviezd. Určite choďte pozrieť.

Wellington

Obísť hlavné mesto, druhé najľudnatejšie mesto tejto krajiny by bol hriech. “Windy city” ako ho ľudia volajú, lebo tam stále fučí. Ale vraj sa na to dá zvyknúť.
Tu si určite nezabudnite pozrieť Beehive, áno tak sa nazýva budova parlamentu, lebo tvarom pripomína včelí úľ.

Večer sa choďte zabaviť na ulicu Cuba Street, kde nenájdete nič iné iba bary a reštaurácie a tiež sa oplatí výlet do národného múzea Nového Zélandu Te Papa.