mail_outlineinfo@desirea.sk
Rozlohou obrovský kontinent, kde sa mieša množstvo kultúr, zvykov, jazykov a tradícií. Je to kus planéty, ktorá má v sebe obrovské množstvo energie, ktorou pri vašej návšteve rozhodne “nakazí” aj vás. V dobrom, samozrejme.
Južnú Ameriku tvorí dvanásť samostatných štátov. Každý z nich má čo ponúknuť, najmä čo sa prírodných krás týka. Samozrejme, nájdete tu aj veľké a preplnené svetové metropoly ako napríklad Rio de Janeiro v Brazílii alebo najvyššie položené administratívne hlavné mesto La Paz v Bolívii.
Mnoho ľudí tu žije na hranici alebo pod hranicou úplnej chudoby. Napriek tomu sú to veľmi milí a usmievaví ľudia ochotní pomôcť turistom a ukázať im z ich krajiny to najlepšie.
Veľa miest v Južnej Amerike je ešte stále nedotknutých masovým turizmom, mnohí obyvatelia žijú v súlade s prírodou a masový technologický pokrok sa ich zatiaľ veľmi nedotkol. Zvyšok sveta sem chodí spoznávať nielen jedinečnosť prírodných krás, oddýchnuť si od každodenného zhonu a pri pohľade na miestnych si uvedomiť, že ku šťastnému životu stačí skutočne málo.
Keďže tento kontinent toho ponúka úžasne veľa, je absolútne nemožné spísať to do jedného článku a tak sa zameriam iba na tých pár naj z naj.
“Cristo Redentor” v preklade Kristus Spasiteľ je svetoznáma socha, ktorá svojimi rozprestretými rukami objíma Rio de Janeiro v Brazílii a vyjadruje tým nezávislosť a súcit. Navštevujú ju milióny turistov z celého sveta a patrí k top atrakciám tejto brazílskej metropoly.
Copacabana musí byť asi jednou z najznámejších pláží na svete. Najmä na Silvestra sa tu konajú parádne oslavy vítania nového roka, kedy státisíce ľudí a turistov prídu na pláž oblečení v bielom a vytvoria tak asi najväčšiu párty pod holým nebom na svete a spolu s dychberúcim ohňostrojom vítajú príchod nového roka a novú nádej, že budú mať lepší život.
Tento prírodný skvost je presne na hranici Argentíny a Brazílie. Nie je to jeden ale rovno 300 vodopádov. Ich dĺžka je 2,7 km. Radia sa medzi vodné divy sveta. Meno Iguazu je slovom domorodého jazyka a preložiť by sa dal ako “veľká voda.”
Tak táto krása je v Bolívii. Je to najväčšia soľná pláň na svete a niekedy to bolo dno jazera. Má rozlohu 10 500 kilometrov štvorcových. Je teda najväčšou takouto pláňou na svete.
Zaujímavosťou tohto už samo o sebe magického miesta je, že počas obdobia dažďov sa vytvorí povrch, ktorý vyzerá ako keby to bol hladký ľad a keď je sucho, tak soľné kryštály vytvárajú na povrchu zaujímavú mozaiku a vy máte pocit akoby ste boli na inej planéte.
Peru tiež ponúka nádherné miesta. Mach Picchu je jedno z nich. Je jedným z najnavštevovanejších miest v Južnej Amerike a patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Je to stratené mesto, ktoré vybudovali Inkovia približne 70 km severne od mesta Cusco. Meno Machu Picchu, znamená po kečuánsky “Starý Vrch”. Návštevu tohto miesta si ale naplánujte dostatočne dopredu. Je totiž mimoriadne populárne. Ročne ho navštívi asi 5 miliónov turistov a preto sa peruánska vláda snaží toto množstvo regulovať neustále drahším vstupným.
Mesto v peruánskych Andách, ktoré je tiež súčasťou zoznamu UNESCO. Je jedným z najväčších atrakcií Južnej Ameriky. Cusco bolo vybudované do podoby posvätného zvieraťa – pumy. Dnes obklopujú námestie arkády postavené v koloniálnom štýle, slávna katedrála s čiernym Kristom a jezuitský chrám. Podľa legendy je Cusco postavené v strede sveta a jeho názov by sa dal doslova preložiť ako "Pupok sveta". Cusco sa stalo luxusným hlavným mestom ríše Inkov a vládlo 6 miliónom jej obyvateľov.
Alebo aj cesta smrti. Tento adrenalín dvíhajúci zážitok si môžete skúsiť v Bolívii. Je to najextrémnejšia cesta na svete, ktorá ponúka aj samé dych vyrážajúce výhľady. Cesta vedie z hlavného mesta La Paz do mesta Coroico. Napriek tomu, že sa tiahne dažďovým pralesom a popri strmých skalných zrázoch a jej povrch je nespevnený, láka množstvo motorkárov či zjazdových cyklistov.
Nájdete ho na hraniciach Bolívie a Peru. S rozlohou až 8 800 km² je najväčším a zároveň aj najvyššie položeným jazerom na svete, rozprestiera sa vo výške 3 821 m n. m. Funguje na ňom lodná doprava. Zaujímavosťou je, že jazero nikam neodteká a je vulkanického pôvodu. Najhlbší bod jazera má 304 metrov.
Na jazere žije populácia Urov na 27 umelých ostrovoch, vyrobených z plávajúcich zväzkov trstiny.
Ako už obrázok napovedá, je to ľadovec. Nachádza sa v Argentíne a je súčasťou národného parku Los Glaciares v oblasti Patagónie. Meno nesie po svojom objaviteľovi Franciscovi Morenovi. Hĺbka ľadu dosahuje neuveriteľných 170 metrov. Ide len o jeden z troch patagónskych ľadovcov, ktorý sa neustále zväčšuje. Od najbližšieho mesta El Calafate je tento ľadovec vzdialený 78km. Je považovaný za ôsmy div sveta.
Tak čo, inšpirovali a navnadili sme vás na návštevu tohto kútu sveta?