mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Maroko, Marakéš, Afrika

Blízke a zároveň tak vzdialené Maroko

Marakéš, Casablanca, Agadir, Rabat, Fes. Znejú povedome? Všetko sú to známe miesta v Maroku. Africkom štáte, ktorý sme až do nedávna vôbec nepovažovali za destináciu, ktorú by sme si vybrali ako cieľ našej dovolenky. To však už dávno neplatí. Ľudia stále častejšie objavujú miesta, ktorých sa masový turizmus ešte nestihol vo veľkej miere dotknúť. Hľadajú autentickosť, svojskosť, menej turizmu a komercie a viac miest bohatých na zvyky, tradície, úžasnú gastronómiu, farby kam sa len pozriete, architektúru a kultúru, ktorá obohatí všetky ľudské zmysly. Toto všetko nájdete v Maroku, vlastne v marockom kráľovstve.

Jeho veličenstvo zo severozápadu Afriky

Blue garden

Marocké kráľovstvo sa nachádza na severozápade Afriky na pobreží Atlantického oceánu a Stredozemného mora. Je to mimoriadne členitá krajina. Popri pobreží Atlantiku má skôr rovinatý charakter a vo vnútrozemí zasa prevažujú hory. Je to veľká krajina aj čo sa počtu obyvateľov týka. Má ich 32 miliónov. Asi najznámejšie mesto Maroka je Marakéš, ale nie je to hlavné mesto. Tým je Rabat.

Čo v Maroku vidieť okrem Sahary?

Rabat

Hassan - Rabat

Už vyššie spomínané hlavné mesto Maroka je miesto, ktoré by žiaden správny cestovateľ nemal pri návšteve tejto krajiny vynechať. Rovnako ako turistami populárny Marakéš, má čo svojimi krásami ponúknuť. Neobíďte mestské hradby, ktoré obklopujú staré mesto a dosahujú výšku 8-10 metrov. Oddeľujú starú časť mesta od tej novej.

V rámci Rabatu si nenechajte ujsť Rue Consul. Je to ulica, kde v minulosti sídlili veľvyslanci, no dnes je to miesto, kde nájdete množstvo lokálnych výrobcov ponúkajúcich svoje výrobky. Ideálne miesto na nákup originálnych a autentických suvenírov. Odporúčame držať sa hesla: Zjednávať, zjednávať, zjednávať.

Oudaia Kasbah je krásna pevnosť v starom meste. Romantika v podobe úzkych uličiek a výhľadmi na more. Nevynechajte ani mešitu El Atika a priľahlú andalúzsku záhradu.

Fes

Fes

Je označované právom ako najkrajšie z miest v Maroku. V 10. storočí patrilo spolu s mestom Cordóba k najbohatším mestám vtedajšieho moslimského sveta. Práve z tohto obdobia sa zachovalo mnoho pamiatok, ktoré môžeme ako dnešní turisti obdivovať. Medzi tie, bez ktorých toto mesto ani neopúšťajte patria: Staré mesto Medina - labyrint čarovných uličiek, kde je množstvo bazárov plných tradičných výrobkov. Miestne garbiarske dielne - áno, naskytne sa vám pohľad ako na fotke vyššie. Je to veľký zážitok vidieť ako sa tradičným spôsobom farbia ovčie kože. Founduk el – Nejjarine - Bývalý hotel pre obchodníkov, ktorý patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Casablanca

Casablanca

Ak milujete architektúru alebo sa aspoň čiastočne o ňu zaujímate, tak toto mesto bude pre vás rajom v architektonickom svete. V Casablance a na mnohých jej námestiach sa môžete kochať tou francúzskou. Kam presne, keď už ste tu? Aj sem:

Place des Nations Unites: Dnes hlavné námestie novej časti mesta. Na začiatku 20.storočia bolo miestom pre obchodníkov.

Boulevard Mohammed V.: Hlavná ulica mesta. Už tradične plná reštaurácií a miest, kde si kúpiť suveníry a darčeky.

Mešita Hassana II.: Keďže v Mekke je najväčšia mešita, tu môže byť už len druhá najväčšia, ale i tak pojme až 25 000 veriacich. Na jej výstavbe sa podieľalo 35 000 pracovníkov a jej minaret meria úctyhodných 200 metrov.

Marakéš

MArakéš

Patrí medzi najznámejšie mestá a miesta v Maroku. Keď sa v konverzáciách ľudí spomína Maroko, Marakéš je často ich súčasťou. Opäť má na výber množstvo palácov, minaretov a mešít, tentokrát ale postavených staviteľmi z Andalúzie.

Námestie Jemaa el Fina: Hlavné námestie v Marakéši. Plné života a neutíchajúceho ruchu či je deň alebo noc. Úžasne pestré marocké jedlo, pitie, hudba. Jednoducho akcia, ktorú nesmiete vynechať.

Mešita Koutoubia: V časoch svojho postavenia sa radila medzi najväčšie mešity v moslimskom svete.

Ak však chcete navštíviť slávnu Saharu, tak práve z Marakéša sa tam najlepšie dostanete.

Chefchaouen

Vaše oči, fotoaparát a Instagramový profil sa vám za návštevu tohto miesta poďakujú. Chefchaouen je totiž najfotogenickejšie mesto Maroka. Má prezývku “modré mesto”, pretože jeho staré mesto je namaľované na modro-bielo. Ak však chcete zachytiť čaro mesta a jeho budov, zamierte sem buď ráno alebo neskoro večer. Inak riskujete, že miesto fotiek budov a architektúry, stretnete len množstvo ďalších nádejných fotografov.

Jedlo v Maroku - zážitok sám o sebe

Marocká gastronómia je kapitola sama o sebe. Pestrá, farebná, veľmi zdravá a čerstvá. Doslova explózia chutí a pastva pre oči. Ryby, kuskus, bylinky, koreniny, citrusové plody, datle, figy. Úžasné spojenie francúzskej, berberskej a španielskej kuchyne. Tradičným jedlom je tagine, pomenovaný podľa nádob špecifického tvaru, v ktorých sa pripravuje. Ide o kuskus zmiešaný so zeleninou a môže sa doň pridať aj kuracie či iné mäso. Určite stojí za vyskúšanie.

Jedlo v Maroku

Ak sme vás aspoň troška v týchto zimných a tmavých dňoch navnadili na dávku exotiky,tepla, histórie a úžasných gastronomických zážitkov, naplánovať si výlet do Maroka nie je vôbec ťažké. Vyberte si zájazd do Maroka a detaily už nechajte na nás.