mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Japonsko, Fuji, Tokio

Tam, kde vychádza slnko a zem sa trasie

Fascinujúca zem, skladajúca sa z viac ako 6800 ostrovov, kde sa spája dávna história s tým najmodernejším, čo dnešná doba a technologický pokrok dokážu ľudstvu ponúknuť. Je to taktiež zem, kde je okolo 1000 zemetrasení ročne. Reč je o Japonsku. Krajine samurajov a bohatej histórie, kde si ľudia vážia každý centimeter miesta a vedia ho využiť naplno. Pridajte sa k nám a očami a mysľou sa poďte s nami poprechádzať po Japonsku.

Tam, kde nenájdete smetné koše

Toto miesto je vskutku zaujímavé. Nielen krásou krajiny samotnej ale hlavne veľkými kultúrnymi rozdielmi medzi nami Európanmi a Japoncami. O mnohých miestach sveta sa vraví, že keď tam prídete, zažijete kultúrny šok. O Japonsku sa tvrdí to isté, ale v tomto prípade mnohí zažijú tento kultúrny šok vo vyslovene pozitívnom zmysle slova. Japonci sú totiž neuveriteľne slušní, úctiví a zdvorilí ľudia. Celý život veľmi tvrdo pracujú, a preto je úplne v poriadku ak si v Japonsku v práci pospíte. Je to totiž znak, že práca vás vyčerpáva.

Čo ale dokáže turistov v Japonsku dosť zaskočiť je, že na uliciach miest jednoducho nenájdete smetné koše respektíve ak sú, je to rarita. Mohli by ste si myslieť, že je to zvláštne. Pritom je dôvod úplne prozaický: ak si so sebou viete zobrať jedlo, tak isto si viete so sebou zobrať aj odpadky po ňom a vyhodiť ich doma.

Efektivita level expert

Japonsko je krajina mnohých podobných špecifík. Zoberme si už spomínaný priestor. Také Tokio napríklad. Tokio leží na ostrove Honšú a je nielen hlavným mestom Japonska, ale aj jedným z najväčších a najhustejšie osídlených miest sveta. Žije tu viac ako 13 miliónov obyvateľov, miesta na expanziu mesta do šírky nie je veľa, respektíve žiadne. Preto Japonci využívajú doslova každý centimeter. Všetko je tu vypočítané tak, aby bol priestor využitý absolútne efektívne a nič nezaberalo viac miesta než je nutné. Existujú dokonca aj návody na to, ako majú ľudia čakať v rade, aby bolo miesto efektívne využité. Vymysleli dokonca melón v tvare kocky, aby sa dal efektívnejšie uskladniť.

Táto efektivita sa netýka len miesta ale aj hromadnej dopravy. Hlavne tej vlakovej. Na Slovensku je úplne bežným javom, keď vlak mešká. V Japonsku je to trošku (dosť) o inom. Vlaky tam majú priemerné meškanie neuveriteľných 18 sekúnd.

Ďalším zaujímavým javom v tejto krajine je, že Japonci sa dožívajú neuveriteľne vysokého veku. Viac ako 50 000 obyvateľov krajiny má viac ako 100 rokov. Je to najmä vďaka strave bohatej na ryby, morské riasy a zeleninu. S týmto ale prichádza ďalší obrovský problém, s ktorým Japonsko momentálne zápasí. Populácia rapídne starne, nerodí sa dostatok detí. Počet domácich miláčikov v krajine je dokonca vyšší ako počet novonarodených detí.

Itsukushima

Najstaršia vládnuca dynastia sveta

Hlavou krajiny je cisár Akihito. Je momentálne jedinou hlavou štátu s titulom cisár na svete. Na trón zasadol už v roku 1989. Ako sme už vyššie spomenuli, Japonsko tvorí množstvo ostrovov. Tie najznámejšie z nich sú Honšú, Kjušú, Šikoku a Hokkaido.

Neodchádzajte kým si nepozriete aspoň

Ak prilietate do Tokia, čo je vo väčšine prípadov, tak na toto mesto si určite treba aspoň 3-4 dni vyhradiť.

Pár miest, ktoré by ste v Tokiu nemali vynechať sú:

Tokio

Shibuya

Je vibrujúcim a živým mesto, kde dokonale prevetráte svoju peňaženku v množstve obchodov, reštaurácií a barov od výmyslu sveta. Nájdete tu aj najfrekventovanejšiu križovatku sveta. Najlepší pohľad na ňu je, ako inak, z kaviarne Starbucks oproti.

Harajuku

Určite poznáte pesničku Harajuku Girls od Gwen Stefani, však? Tak toto je presne to miesto, ktoré bolo pre speváčku inšpiráciou. Uvidíte tu veci, ktoré ste ešte asi v živote nevideli a zrejme tak skoro ani neuvidíte. Je tu tiež vchod do slávnej Meiji jingu, teda do najväčšej šintoistickej svätyne v Tokiu, ktorá patrí medzi najdôležitejšie v krajine.

Ginza

Ďalšia možnosť nakupovať do skonania tela aj duše. Ak sú vám známe pojmy ako Champs Elysee, Mariahilfer Strasse, 5th. Avenue alebo Galleria Vittorio Emanuele, tak viete, o čom hovoríme. Toto je Ginza v Tokiiu. Nákupný raj.

Cisársky palác

Každé veľkomesto má svoj buď prezidentský alebo iný dôležitý palác a tak isto je to aj tu. Keďže tu cisár ale stále žije, vstup je možný len do časti záhrad a môžete si ho samozrejme pozrieť celý zvonku.

Tsukiji

Určite ste o ňom už počuli. Tsukiji je najznámejší a najslávnejší rybí trh na svete. Je fascinujúce tam len byť a sledovať všetko, čo sa okolo vás deje. Preslávil sa svojimi aukciami na tuniakov, ktoré tu dosahujú neskutočné rozmery a predávajú sa za neuveriteľne vysoké sumy.

Hora Fuji

Hora Fuji

Zaujímavá je najmä tým, že je aktívnou sopkou a zároveň aj najvyšším vrchom Japonska. Nájdete ju len 100 kilometrov od Tokia a dostanete sa k nej veľmi pohodlne, vlakom priamo z Tokia. Jej meno v preklade znamená “večný život”. Naposledy vybuchla v roku 1707 a odvtedy sa na jej ďalší výbuch čaká. Turisti si na ňu s radosťou robia túry. Je veľmi fotogenická. Keďže sa nachádza v národnom parku Hakone-Izu, ktorý tým, že je v blízkosti Tokia, je aj obľúbenou rekreačnou destináciou jeho obyvateľov. Nachádza sa tu 5 jazier ako aj termálne pramene. Tento kopec je takmer vo všetkých japonských náboženstvách posvätný. Hlavne pre svoju čistotu a harmóniu.

Daigo-ji

Kyóto

Určite ho neobíďte. Symbolizuje “staré Japonsko” a nájdete tu tie najkrajšie chrámy a svätyne krajiny ako aj nádherné budhistické záhrady. Dostupnosť od Tokia je len 2 veľmi pohodlné hodinky jazdy Šinkansenom. Už len jazda samotná je zážitkom. Dýcha úžasnou atmosférou a túto návštevu rozhodne neoľutujete.

Ak sme vás týmto blogom aspoň trošku navnadili na návštevu tejto magicky fascinujúcej krajiny, stačí sa len rozhodnúť a potom kliknúť sem.