mail_outlineinfo@desirea.sk
Má k dispozícii nádhernú a nedotknutú prírodu, pohoria miestami vysoké aj 2000 metrov, krásne piesočnaté pláže, priezračnú vodu nie jedného ale dokonca dvoch morí: Jadranského a Iónskeho. Jeho oficiálny názov je Albánska republika, alebo ak chcete Albánsko. Susedí so Srbskom, Čiernou Horou, Kosovom, Severným Macedónskom a Gréckom. Nielen pre svoju skvelú polohu či dostupnosť, ale aj fascinujúcou zmesou kresťanskej a moslimskej kultúry a vzájomného spolužitia i úžasne srdečnými ľuďmi, by sme Albánsko mohli právom nazvať perlou Jadranu.
Vďaka kilometrom piesočnatých pláží a priezračnej, krištáľovej vode Jadranu a Iónskeho mora určite. No prísť sem a tráviť čas iba bezprízorným ležaním na pláži, by bola fakt škoda. Albánsko je totiž krajina, v ktorej zažijete ten naozajstný a nefalšovaný Balkán. So všetkým, čo k nemu patrí. A čo teda k nemu patrí?
Pôvodnými obyvateľmi boli Ilýri. Žili v malých kmeňoch, ktoré sa začali neskôr združovať pod gréckym vplyvom. Na juhu krajiny sa usadila grécka komunita, ktorá tu prežila a žije až dodnes. Grécky vplyv je teda dosť citeľný aj v dnešnej albánskej kultúre, kuchyni či histórii, zvykoch a tradíciách obyvateľov. Napríklad, taký typický albánsky kroj má svoj pôvod práve v Grécku.
Albánci sa taktiež môžu, neviem, či pochváliť je práve to správne slovo, ale jednoducho majú gramaticky najzložitejší jazyk Balkánu. Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že slovenská gramatika je ťažká, tak vedzte, že na tom ešte stále nie sme až tak zle.
Prečo je Albánsko stále tým nespútaným Balkánom? Je to perfektné miesto, pre všetkých z vás, ktorí preferujú dobrodružné typy dovoleniek. Tých z vás, ktorým ku šťastiu netreba špičkový servis a tip top vyleštené a nablýskané 5 hviezdičkové hotely. Je tou perfektnou krajinou pre cestovateľov, ktorým neprekáža zmätok a nepotrebujú mať všetko perfektne naplánované na každý deň a minútu svojej dovolenky. Dôvodom, prečo si množstvo ľudí obľúbilo Albánsko, sú jeho ľudia. Albánci toho síce sami veľa nemajú, ale turistov si vážia doslova nad zlato. Dajú im aj to posledné, čo sami majú a to sa rozhodne nedá povedať o každej krajine.
Ešte sme si nepovedali, čo sa v tom Albánsku vlastne oplatí vidieť. Tak poďme nato.
Krajina je mimoriadne bohatá na jazerá a národné parky. Náchádza sa tu viac ako 150 jazier a medzi najznámejšie z nich patrí Ohridské. Ohridské jazero je jedným z najstarších a najhlbších jazier Európy a je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO .
Medzi ďalšie Albánske jazerá patria Skadarské, Prespanské, Lúrske jazerá alebo Butrintské jazero.
Určite vám môžeme odporučiť návštevu mnohých národných parkov. Na výber máte opäť z viacerých možností. Napríklad: NP Bredhi Drenovës, NP Llogaras, NP Thetit, kde budete mať možnosť obdivovať vápence a dolomity pri hranici s Čiernou Horou alebo NP Tomori ležiaci vo výške 800 – 2 400 m n. m. východne od mesta Berat.
Albánsko nesklame ani milovníkov mestskej džungle. Z najznámejších miest krajiny je rozhodne hlavné a najväčšie mesto Tirana. Žije tu niečo viac ako pol milióna ľudí. V mestečku Rinas, blízko Tirany je aj medzinárodné letisko, ak sa vyberiete do Albánska, tak určite pristanete na letisku nesúcom meno Matky Terezy. Napríklad, z Viedne pohodlne za zhruba hodinku a pol letu.
Tirana je zvláštnym hlavným mestom. Ulice a cesty sú prašné, sú tu časti, ktoré trpia nesmiernou chudobou a často na nich zažijete dopravný chaos. Ale toto všetko je predsa súčasť dobrodružstva spojeného s návštevou nielen Tirany ale Albánska ako takého.
Drač je mesto, ktoré bolo hlavným mestom predtým, ako sa ním stala Tirana. Je zároveň i najväčším albánskym prístavom. Zaujímavosťou je, že ak sa tu budete snažiť orientovať či vôbec nájsť ulicu podľa jej názvu, ostanete sklamaní. Ulice tu žiadne názvy nemajú. Inak sa jedná o typické moderné mesto, so všetkým čo k nemu patrí, centrom, námestím a mešitou.
Kruja: Leží 40 kilometrom severne od Tirany. Mesto je postavené na strmých úbočiach hôr, čo je zárukou úžasných výhľadov. Kruja si vďaka tomu zaslúžila svoju výstižnú prezývku: „Balkón Jadranu”.
Berat: jedno z najstarších a najkrajších miest krajiny. Leží po oboch stranách vyhĺbeného koryta rieky Osum, pod pohorím Tomor. Zaujímavosťou mestečka je jeho staré mesto, ktoré je rozložené po svahoch kopca. Na nich nájdete typické biele domčeky z 18. – 19. stor. s množstvom okien a červených striech. Dostalo preto aj prezývku „Mesto tisícich okien” alebo „Mesto červených striech”. Návšteva a najmä fotky z Beratu sa budú určite tešiť veľkej popularite na Instagrame.
Kuchyňa je typicky balkánska. Prevláda v nej veľa teľacieho a baranieho mäsa. Čo sa spôsobu prípravy týka, tak grilovanie je jasnou voľbou. Ako príloha k takto upravenému mäsu nikdy nechýba šalát, zelenina - uhorky, olivy a paradajky.
Medzi typicky albánske jedlá patrí gofta: Sú to mäsové guličky prevažne z baraniny spolu s vajíčkom.
Z iných balkánskych krajín je vám určite známy byrek alebo burek: Ide o pečivo pripravované z filo cesta. V závislosti od plnky, môže byť buď sladký alebo slaný. Známy je byrek so syrom, mletým mäsom alebo špenátom s vajíčkom.
Ak je byrek urobený na sladko, poslúži aj ako dezert.
Ďalším populárnym dezertom je Kadaif: Rezance alebo tenké nite sú zmotané do klbka a potom sa zohrievajú na masle či oleji. Na záver sa polejú opäť cukrovým sirupom alebo medom. Niekedy sa do neho pridávajú tiež orechy.
A čo k tomu? Určite neurobíte chybu, ak si doprajete tureckú kávu alebo hroznovú pálenku Raki.
Tak čo, už ste dostatočne navnadení na cestu do tejto vskutku zaujímavej krajiny? Ak áno, stačí kliknúť SEM a vybrať si.