mail_outlineinfo@desirea.sk
Majestátne štíty, nádherne zelené kopce, biele ovečky na nich, blankytne modrý oceán a sem tam dedinka alebo mesto. Nie to nie je úvod do rozprávky ale realita južného ostrova Nového Zélandu. A to vôbec nepreháňame. Napokon, presvedčte sa sami.
Toto je presne tá časť Nového Zélandu, ktorú poznáme z pohľadníc a dokumentárnych filmov BBC s Davidom Attenboroughom.
Presne táto časť krajiny je pre turistov z celého sveta ako magnet. Raz darmo, fakt je tam čo obdivovať.
Tak vám teda poviem, čo presne sem všetci tí turisti chodia obdivovať.
Tieto dva novozélandské skvosty patria medzi najkrajšie miesta nielen na Zélande ale aj na celom svete. Sú to fjordy a ten slávnejší z tých dvoch, Milford Sound je podľa Rudyarda Kiplinga považovaný za ôsmy div sveta. Je v národnom parku Fjordland. Je to jednoznačne ich destinácia číslo 1. Najväčšou zaujímavosťou Milford Soundu je, že je to najdaždivejšie miesto na Zélande. Takže ak vychytáte zrovna slnečný deň, tak to akoby ste vyhrali v lotérii.
Doubtful Sound je podobne nádherný a navštevovaný. Je druhý najdlhší fjord na Novom Zélande. Je obklopený hustým prírodným pralesom. Podobne ako v Milforde, aj tu je množstvo vodopádov, najmä po dažďoch.
Milford Track je populárna turistická trasa (track), ako inak patriaca medzi najkrajšie na svete. Každý rok si túto trasu prejde okolo 14 000 nadšených turistov, ktorí sa budú pozerať aj na takéto scenérie ako na fotke nižšie. To stojí za to, nemyslíte? Zvláštnosťou je, že iba 40 turistov za deň môže ísť na tento track a od neskorého októbra do neskorého apríla je track iba jednosmerný.
Na južnom ostrove sa samozrejme okrem vysokých Južných Álp a fjordov nachádzajú aj mestá. Tri turistom asi najznámejšie a zároveň aj najväčšie mestá sú Dunedin, Queenstown a Christchurch.
Dunedin je druhým najväčším mestom južného ostrova, chladný, mimoriadne daždivý ale je preslávený univerzitou a krásnou budovou železničnej stanice.
Ešte je tu jedna vec, pre ktorú si na toto mesto treba rezervovať niekoľko hodín. To je Baldwin Street. Nielen novozélandská ale vôbec celosvetovo najstrmšia ulica. Každoročne sa tu koná mimoriadne populárna udalosť: Jaffa Race. Celé to spočíva v tom, že sa najstrmšou ulicou Baldwin street spustia tisíce jaffa cukríkov, typických NZ cukríkov, ktoré sa kotúľajú dolu ulicou.
Je typickým turistickým mestom. Dá sa sem priletieť priamo z Austrálie alebo z každého NZ mesta. Niečo podobné ako taký Chamonix pre Európanov. Je prezývané aj hlavné mesto adrenalínu, keďže tu sa začala písať história bungee jumpingu. Je vybudované na brehoch jazera Wakatipu.
Ak ste adrenalínový typ človeka, Queenstown si zamilujete. Môžete tu robiť všetko od horskej cyklistiky, turistiky, skočiť si bungee, paragliding.
V okolí mesta sú tie najkrajšie a najlepšie lyžiarske rezorty, aké NZ ponúka: Coronet Peak, Treble Cone, The Remarkables a Cardrona.
Ak ale nie ste práve športový typ človeka ale skôr gurmán a milovník wellnessov, tak aj tak sa tu nudiť nebudete. Sú tu hotely a rezorty pre každú peňaženku. Reštaurácie, vinárstva a kaviarne si tu vyberie každý, od študenta po najnáročnejšieho klienta. Na Queenstown Mall, hlavnej nákupnej ulici mesta, zasa môžete kvalitne prevetrať kreditku.
Je najväčším mestom južného ostrova a tretím najväčším v krajine po Aucklande a Wellingtone. Donedávna mal nádherné centrum mesta a katedrálu. Mesto bolo však dňa 22.2.2011 kompletne zničené silným zemetrasením s magnitúdou 6.3 stupňa, ktoré sme pocítili aj na takmer 500 km vzdialenom severnom ostrove v meste New Plymouth, kde som vtedy žila a dom sa troška posunul zo strany na stranu aj mne. Nič príjemné poviem vám.
185 ľudí zomrelo, takmer všetky budovy v centre mesta vrátrane nádhernej katedrály boli nenávratne poškodené a kvôli porušenej statike museli byť zbúrané. Po tomto zážitku množstvo ľudí z Christchurchu odišlo natrvalo a našlo si nový domov v iných častiach krajiny. No Christchurch sa nevzdal a postupne sa mesto obnovuje a život sa vracia do normálu.
Cez mesto preteká rieka Avon a popri nej sa dá pokojne poprechádzať a v lete dokonca aj počlnkovať.
Neďaleko Christchurchu, zhruba hodinu až hodinu a pol jazdy autom po dosť kľukatých cestách (nájsť na NZ dlhú rovnú cestu, okrem dialnic v Aucklande je dosť rarita), je malé mestečko a záliv Akaroa. Tam sa určite vyberte, ak budete mať čas. Zrazu ako by ste sa totiž ocitli na francúzskom vidieku. Všetky uličky sú okrem angličtiny pomenované vo francúzštine, sú tu milé ubytovania na súkromí s výhľadom na záliv a oceán, kaviarničky, milé galérie a obchodíky s výrobkami domácich obyvateľov. Je tu možnosť výletov loďou po okolitých zálivoch a ak budete mať šťastie, máte tu šancu vidieť aj delfíny Hector.
Nový Zéland a vína z neho pochádzajúce sa bezkonkurenčne radia medzi najlepšie na svete. No a veľká väčšina týchto fajnotiek pochádza práve z tejto oblasti. Sú tu totiž dokonalé podmienky na pestovanie kilometrov viniča. Podnebie je tu väčšinou suché a to zabezpečuje ideálne podmienky pre svetové vínne odrody Sauvignon Blanc, Chardonnay alebo Pinot Noir.
Ak ste milovníkmi vína, hlavne teda toho bieleho a ružového, tak toto je rozhodne to pravé orechové, resp.vínne pre vás.
Toto malé ale milé mestečko je bránou do južného ostrova, keďže práve tu pristanete trajektom Interislander, keď sa budete plaviť zo severného ostrova, z Wellingtonu. Ešte predtým ako sa tu ocitnete, tak z trajektu môžete obdivovať Marlborough Sounds.
Z Pictonu sa vám určite oplatí zájsť si do neďalekého mesta Nelson a potom sa pokochať krásami národného parku Abela Tasmana, kde môžete vypnúť kajakovaním po priezračných vodách a panenskej prírode.
Nový Zéland toho ale ponúka oveľa, oveľa viac. Spomenula som vám tu len tie najväčšie lákadlá, ale každého zaujíma niečo iné. Niekto chce objavovať prírodu, iný chce zažiť adrenalín a tretí zasa vychutnávať luxus hotelov, wellness rezortov, jesť v tých najlepších reštauráciách a zapíjať to tým najlepším vínom. Toto všetko vám táto krajina dokáže splniť nad očakávania. Teraz už len stačí naplánovať výlet, kúpiť zájazd a vydať sa objavovať opačný koniec sveta.