mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Zanzibar, Afrika, Tanzánia

Zanzibar – tam, kde more žiari tyrkysovo a vzduch vonia korením

Milujete hory, lyže a na každý víkend máte naplánované snehové dobrodružstvo? Váš najlepší kamarát má nos z mrkvy a oči z uhlíkov? Ste zimomil, v objatí tohto ročného obdobia sa cítite najlepšie a za nič by ste ho nemenili? Nuž, pre vás tento článok zrejme nebude. A vy, čo chcete zimu aspoň na pár dní vystriedať letom – čítajte ďalej. Nemáme časostroj, ale do leta sa vieme presunúť inak. Vyraziť do Zanzibaru.

Tam, kde si môžete okoreniť život

Živo si spomínam, ako bola táto otázka v každom druhom vedomostnom kvíze môjho detstva. Aj teraz som si po pozretí filmu o Freddiem Mercurym hneď spomenula na fakt, že spevák a najslávnejší nositeľ bieleho tielka pochádzal práve zo Zanzibaru. Na úvod si okrem tohto faktu, ktorým dnes už na párty neohúrite hádam nikoho, dáme geografické okienko. Čo je to Zanzibar? Kde vlastne je?

Otáčame zaprášeným glóbusom a nájdeme Afriku. Na východe kontinentu sa nachádza Tanzánia, ktorú tvorí pevninská Tanganika a spomínaný Zanzibar. Zanzibar je súostrovím v Indickom oceáne, nachádza sa čo by kameňom dohodil (asi 25 – 50 km) od pevniny a tvorí ho niekoľko menších ostrovov a dva hlavné, veľké: Unguja (hovorovo miestami nazývaný Zanzibar) a Pemba. Hlavný mestom je Zanzibar (priznávam, začína to byť trochu mätúce), ktorého historickým centrom je Stone Town (Kamenné mesto). Nemusíte sa báť, rôzne použitia názvu Zanzibar sme v tomto okamihu vyčerpali.

Všetky dievčatá zo Spice Girl blednú závisťou z korenistých chutí a vôní Zanzibaru, prezývaného Spice Island, čiže ostrov korenia. V minulosti bol Zanzibar miestom, kde sa stretávali obchodníci celého sveta a predovšetkým v dnes už historickej časti hlavného mesta, v Stone Towne, prebiehal čulý ruch. Obchodovalo sa s koreninami, ale napríklad aj s otrokmi, ktorí sa sprostredkúvali ako lacná pracovná sila. Túto kapitolu histórie pripomína napríklad známa, pomerne realistická socha v Stone Towne. Pohľad na ňu vám aj v obklopení slnečného dovolenkového raja pripomenie, že aj tie najkrajšie veci na svete môžu mať svoju temnú kapitolu.

Vďaka intenzívnemu obchodovaniu sa do rôznych kútov (a kuchýň) sveta nedostávali len koreniny – dochádzalo aj ku stretu rôznych kultúr, tradícií, farieb a chutí. Dnes to na Zanzibare badať predovšetkým v eklektickej gastronómii, v ktorej sa do pestrého miš-mašu miešajú prvky indickej, ázijskej, čínskej, africkej a portugalskej kuchyne. A aký je ten magický spojovací článok, vďaka ktorému je ten miš-maš mimoriadne chutný? No predsa – korenie.

Muškátový oriešok, čierne korenie, škorica, kardamon a ďalšie koreniny od výmyslu sveta. Miestni ich nebojácne kombinujú s morskými plodmi, dolaďujú nimi vývary a dokonca aj z obyčajných zemiakov vytvoria festival chutí. Mimochodom, viete, ktoré korenie je považované za najvýznamnejšie z hľadiska zanzibarského exportu? Tie, bez ktorých naše Vianoce nie sú Vianocami – klinčeky.

Klinčeky

Môžete tu ochutnať čerstvé ovocie a zistiť, ako chutí africkým slnkom prežiarené mango, banán alebo ananás. Milovníci morských plodov si svoju dovolenkovú diétu môžu postaviť len na pokrmoch z nich – ochutnajte napríklad chobotnicu s ryžou. A ani ľudia závislí na indickej kuchyni nebudú nespokojní a vyberú si z variácií karí s kokosovým mliekom. A ak budete hľadať niečo skutočne africké, skúste nájsť miesto, kde vám pripravia tradičný svahilský pokrm z banánu, kurčaťa, a zemiakov. Podáva sa – ako inak – s korenenou ryžou a massala omáčkou.

(A keď už sme spomínali korenie... Balíček korenín môže byť aj skvelým suvenírom pre vašich blízkych, ktorí nevyhnutne potrebujú okoreniť život. A čo pre blízkych... Aj pre seba!)

Nuž a nechcete len jesť, ale sa aj napiť? V Zanzibare, ktorý sa stal obľúbenou destináciou aj vďaka chuťovým zážitkom, si príde na svoje každý foodie, ktorý uctieva smoothies (vymixovaná radosť tvorená hlavne z ovocia a semienok) a smoothie bowls (spomínaná radosť podávaná v miske a obložená tuhšími zložkami). Sú to veľmi fotogenické pokrmy, ktoré však zjete skôr, než vytiahnete telefón a vymyslíte vhodný hashtag. (A vlastne – prečo byť online, keď môžete byť offline na Zanzibare?) Niekto to rád korenisto aj čo sa teplých nápojov týka. Na tých čaká zanzibarský chai tangawizi, teplý zázvorovo-korenistý nápoj. Obvykle sa začína predávať po západe slnka a ak ho raz ochutnáte, nikdy nebudete na chai latte vo vašej miestnej kaviarni nazerať rovnakými očami. (Korenie, chýba mi tam korenie!)

S nápojmi, ktoré majú grády, to bude náročnejšie. V moslimskom Zanzibare je možné nakúpiť alkohol len vo vybraných obchodoch hlavného mesta a v lokalitách, kde sa koncentruje viac turistov. Ak si kúpite rovno fľašu, radšej ju nevyťahujte na verejnosti. Ďalšou aktivitou, od ktorej by ste mali miestnych ušetriť, je jedenie a pitie počas ramadánu. V tomto pôstnom období sú dokonca zatvorené niektoré obchody a reštaurácie.

Z pláže do mesta a späť

Tí teplomilnejší z nás by boli z každodennej zanzibarskej predpovede počasia nadšení. Teploty totiž celoročne zriedka klesnú pod 22°C. Vrcholia v januári a vo februári, čiže presne vtedy, keď my, uzimení Stredoeurópania, vyčkávame prvé náznaky jari, ktoré reálne prídu o dlhý, dlhočizný čas neskôr. Za zmienku stojí aj striedanie období sucha a dažďov. Intenzívnejšie obdobie dažďov, ktoré sú v podstate burácajúce monzúny znemožňujúce klasický dovolenkový plážový relax, sú od marca do mája. Tam vám obyčajný dáždnik veru nepomôže. Ak patríte medzi nadšených pozorovateľov búrok, aspoň viete, kedy sa do tohto afrického zákutia vybrať. Suché obdobia sú od decembra do februára a od júna do októbra, koncom roka dochádza ešte ku kratším a menej výdatným dažďom.

Pokiaľ ste si ujasnili preferencie a vyberiete sa do Zanzibaru s túžbou objavovať, príjemne zablúdiť a to všetko doplniť plážovými aktivitami podľa vlastného uváženia (od klasického ležania na piesku až po potápanie do hĺbok), môžete si výlet rozdeliť na plážovú a mestskú časť.

V tomto momente si dáme malé vizuálne cvičenie: predstavte si najtyrkysovejšiu tyrkysovú, akú len viete. Predstavte si najbelší odtieň piesku, aký len viete. Spojte tieto obrázky v mysli. A máte štandardnú zanzibarskú pláž. Pláže na východe krajiny silno ovplyvňuje sila Mesiaca a príliv a odliv často znemožňujú celodenné kúpanie. Na západe a severe je situácia iná a stav mora stabilnejší. Práve na severe sa nachádza výletníkmi zbožňovaná pláž Nungwi, ktorá patrí medzi najnajvštevovanejšie pláže krajiny. Jemný piesok pod nohami je ideálnym podkladom pre kratšie i dlhšie prechádzky. A tí, ktorým nestačí kúpací vodný zážitok a fascinácia čírosťou vody, sa môžu ponoriť pod hladinu a vnoriť sa do podmorského sveta. Jednou z najkrajších lokalít je ostrov Chumbe, raj potápačov. Návštevou tohto spoplatneného ostrova zároveň podporíte tím miestnych ochrancov prírody a krehkých podmorských ekosystémov. Šnorchlovanie si môžete užiť na ostrove Bawe. A biely piesok pod nohami všade.

Ostrov Bowe

Z pláže do hlavného mesta to nie je ďaleko, i keď pláže najbližšie ku Zanzibar City nie sú považované za tie najkrajšie. Najznámejším zákutím hlavného mesta je Stone Town, ktoré je pamiatkou UNESCO a v jeho uličkách a uliciach si budete možno pripadať ako v labyrinte. Odporúča sa nebojovať s vlastnou stratenosťou a vychutnávať si objavovanie zákutí tohto miesta, kde to dýcha históriou. Môžete si dať výzvu a nájsť všetkých päťsto vyrezávaných drevených dverí, ktoré sú najvýraznejším architektonickým prvkom mesta a popri tom zavítať na trh s korením. (Viete, pre tie suveníry.)

Stone Town

Zanzibarský výlet si môžete ozvláštniť ďalšími zaujímavými aktivitami, napríklad komentovanou prehliadkou plantáže korenín, návštevou pralesa Jozani, ktorý je neďaleko hlavného mesta, alebo výletom na ostrov Changu, ktorý je prezývaný ako Väzeňský ostrov.

A čo je ešte dobré vedieť?

Do kufra si pribaľte aj rešpekt voči iným kultúram a zdravú zvedavosť. Je potrebné mať na pamäti, že Zanzibar je obývaný moslimami a je nutné prispôsobiť tomu aj vašu turistickú výbavu. Samotní miestni nosia tradičné odevy a ochrany hláv, ako sú čelenky a turbany. Pripravte sa na konzervatívnejšie obliekanie sa v meste, hlavne keď sa chystáte navštíviť miestne mešity. Zahalené ramená a kolená by mali byť samozrejmosťou. Vaše vypracované novoročné plážové telo môžete bez obáv vystaviť na svetlo sveta na pláži a v mori.

Rytmus života na Zanzibare môže byť pre našinca nezvykle pomalý. Jednotkou rýchlosti a označením tempa, ktorým tam tiká čas, je pole-pole. Pomaly, pomaly. Prepnite radšej do pohodového dovolenkového myšlienkového nastavenia, usmejte sa na obsluhu, keď vám váš nápoj prinesie po dlhej dobe čakania, a užite si najlepší a najčerstvejší (a možno aj najkorenistejší) drink vášho života.

Tak čo, už sa balíte?