mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Škótsko, Edinburgh, Glasgow

Nezabudnuteľné Škótsko

O tom, ako sa nechať okúzliť ruinami hradov, legendami, zeleňou a fantastickou whisky.

Krásna príroda a mystická atmosféra Škótska dokáže človeka úplne pohltiť už z fotiek. A keď sa tam dostanete naživo, tak pocit, že ste sa ocitli v rozprávkovej krajine či nejakej alternatívnej realite, sa iba mnohonásobne umocní. Kolorit krajiny dotvára počasie, ktoré, hoci je veľmi premenlivé a ťažko predvídateľné, k Škótsku jednoducho patrí ako kapor k majonézovému šalátu.

Krajina je, okrem pevninskej časti, tvorená aj asi 790 ostrovmi, z ktorých približne 660 je neobývaných. Má až tri oficiálne jazyky - angličtina, škótska a škótska gaelčina, pričom posledný menovaný používa asi iba 1% populácie.

Strhujúce mestá a miesta

Väčšina poznávacích zájazdov do Škótska rovnako ako ciest individuálnych turistov začína v starobylom Edinburghu. Už ten je, vďaka dvom hradom, historickej univerzite a príjemnej letnej morskej hmle, skutočným rozprávkovým mestom. Dokonca tu údajne vznikol prvý hasičský zbor na svete.

Edinburgh

Určite nevynechajte ani najväčšie škótske mesto Glasgow, ktoré k najnavštevovanejším mestám celého Spojeného kráľovstva. Na svoje si tu prídu nielen fanúšikovia múzeí a galérií, (z ktorých do väčšiny je vstup zdarma) ale miestny univerzitný komplex bol inšpiráciou aj pre knihy o Harrym Potterovi z pera J.K. Rowlingovej. Povinnou zastávkou je aj pre milovníkov futbalu.

Fanúšikom hôr a kopcov všetkými desiatimi odporúčam Škótsku vysočinu. Na tú určite tak skoro nezabudnete. Strhujúca, zelená, zdanlivo nekonečná, divoká krajina pretkaná jazerami (medzi inými aj slávnym Loch Ness s jeho údajnou prastarou obyvateľkou Nessie), plná vresov a ryšavých kráv s dlhou srsťou. Ryšavé tu ale nie sú len kravy. Podľa výskumov má až 13% škótskej ľudskej populácie červené vlasy, čo je najvyšší podiel na svete.

Ryšavá krava

Na ceste za tradíciami

Krajina je známa aj vďaka svojej whisky, ktorá tu bola už v období stredoveku používaná na výrobu tzv. "aqua vitae", teda živej vody. Tradičným jedlom je (prekvapivo celkom jedlé) haggis, ktorého základom sú ovčie vnútornosti, ovsené vločky a jačmenná krupica a podáva sa s roztlačenými varenými zemiakmi. Do USA bol jeho dovoz v 70-tych rokoch zakázaný, na čo Škóti, s humorom im vlastným hovoria, že aspoň zostane viac pre nich.

Okrem toho je Škótsko kolískou golfu a dejiskom slávneho glasgowského futbalového derby - Rangers verzus Celtic.

Ani bez gájd nie je Škótsko Škótom. Ak sa s nimi počas svojej návštevy nestretnete, vaša cesta bola takmer márna. Nič sa nevyrovná prehliadke mesta za zvuku gájd v pozadí. Romantika ako vyšitá.

Gajdy

Pre „fajnšmekrov“

Milovníci záhad a konšpirácii by určite nemali vynechať návštevu malého škótskeho mestečka Bonnybridge, ktoré sa stalo hlavným mestom sveta UFO. Garantovať stretnutie tretieho druhu síce nevieme, ale každý rok je tu hlásených viac ako 300 pozorovaní neidentifikovaných lietajúcich objektov. Na svoje si prídu aj fanúšikovia Game of Thrones (Hier o tróny), keďže v mestečku Aberdeen môžu dokonca prespať v hrade Lickleyhead Castle, kde vyrastala Ygritte, resp. herečka Rose Leslie, ktorá je v skutočnosti aristokratkou a potomkom kráľa Karola II. Niekto sa teda vie narodiť. Takisto seriálová Červená svadba bola inšpirovaná krvavým masakrom z 15. storočia známym ako „Čierna večera“. V tom čase škótsky kráľ bojoval proti klanu Black Douglas. Pozval jeho členov na večeru na Edinburský hrad, ale na konci namiesto zmierenia začali dunieť bubny a vzácni hostia boli zajatí a zabití.

Edinburský hrad

Škótsko je jednoducho krajina zaujímavostí. Veď ako inak by ste nazvali krajinu, kde v 18. storočí mohli študenti medicíny platiť svoje školné mŕtvolami, kde je národné zviera jednorožec ako nepriateľ leva, ktorý je zas symbolom Anglicka, kde existuje let dlhý 47 sekúnd (na Orknejoch) či kde existuje pokuta vo forme dvoch plechoviek piva pre každého Škóta prichyteného v spodnej bielizni pod kiltom? Tak čo poviete, dámy? Žeby Škótsko bola tá naša Zem zasľúbená?