mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Čína, Peru, Rím

7 novodobých divov sveta

Všetci dobre poznajú 7 divov sveta. Tie klasické, veď viete, pyramídy v Gíze či Ródsky kolos. No vedeli ste, že existuje aj ďalších sedem?

To sú tie novodobé, alebo ak chcete “modernejšie”, ktoré zažívajú obrovský záujem u dnešných turistov. Určite ste už počuli aspoň o niektorých z nich a teraz vám ich všetky pekne predstavíme.

7 “úžasností” tejto planéty

Chichen Itza, Mexiko

Chichen Itza

Táto krása je sídlom starobylej Mayskej civilizácie a nájdete ju v Yucatáne. Je to tak populárne miesto, že ho ročne navštívi niečo vyše dvoch miliónov turistov. Hlavnou atrakciou je stupňovitá 30 metrov vysoká pyramída, ktorá je zasvätená bohovi - hadovi. V areáli sa nachádza ešte niekoľko chrámov. Napríklad chrám jaguára, na ktorom je pyramída postavená alebo aj chrám bojovníkov.

Socha Krista Spasiteľa, Rio de Janeiro, Brazília

Rio de Janeiro

Cristo Redentor, teda Kristus Spasiteľ dominuje scenérii Ria de Janeira v Brazílii.Táto socha jednoznačne patrí k najznámejším a rozhodne aj najviac navštevovaným miestam sveta. Kristus stráži mesto zo 700 metrov vysokej hory Corcovado. Samotná socha meria 30 metrov a podstavec má 8 metrov. Kristus má roztiahnuté ruky, teda akoby nimi mesto obíjmal.

Veľký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr

Tento div našej planéty vám určite netreba nijako špeciálne predstavovať. Magické miesto obrovských rozmerov, ktoré je súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Bol vybudovaný počas vlády dynastie Ming. Hlavným dôvodom tejto stavby bola snaha ochrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Múr má neuveriteľných 6700 kilometrov. Mýtus o tom, že tento múr je viditeľný z vesmíru je skutočne iba mýtus. Prvý čínsky kozmonaut Jang Li-wej vyhlásil, že Čínsky múr pri pohľade z vesmíru nerozoznal. Múr nie je celý sprístupnený, iba niektoré jeho časti, mnohé časti sa rozpadávajú a rozoberajú na stavebný materiál.

Machu Picchu, Peru

Macchu Picchu

V preklade a reči kečuáncov “Starý Vrch”, známe ako Stratené mesto Inkov, je taktiež súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nachádza sa v slušnej výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru asi 70 km severne od nemenej známeho a taktiež historického a bývalého hlavného mesta ríše “Slnka”, mesta Cusco. Peruánska vláda, v snahe udržať na uzde neustále narastajúci masový turizmus, zvyšuje vstupné. Ročne ho navštívi viac ako 5 miliónov turistov, vďaka čomu sa radí k najnavštevovanejším miestam krajiny.

Petra, Jordánsko

Petra

Vstup do mesta Petra je vytesaný do skaly. V roku 1985 bol zaradený do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Trosky mesta boli pre turistov odkryté v 19. storočí. Mesto bolo založené pravdepodobne medzi 3. st. pred Kr. na mieste stretu troch údolí a 1. st. po Kr. Petra sa stala hlavným mestom kráľovstva. Neskôr ovládli Petru Rimania. Mesto leží na mieste, kadiaľ viedla cesta do južnej Ázie, takže bolo centrom obchodu s korením.

Všetky stavby v meste, teda chrámy, hrobky aj amfiteáter boli vytesané do pieskovca.

Koloseum, Rím, Taliansko

Koloseum

Taktiež miesto, ktoré azda nikomu netreba predstavovať. “Collosseo” v taliančine znamená obrovský amfiteáter v strede mesta. V súčasnosti je jednou z hlavných dominánt metropoly Talianska, Ríma. V minulosti bolo koloseum najväčšou budovou Rímskej ríše. Využívalo sa na boje gladiátorov, rekonštrukcie slávnych bitiek, popravy alebo dramatické predstavenia. Gladiátormi boli otroci alebo odsúdení zločinci či vojnoví zajatci.

Dnes je jedným z hlavných lákadiel, ktoré chodia obdivovať turisti z celého sveta. Rím ročne navštívi viac ako miliarda turistov a koloseum je miesto, ktoré nevynechá snáď žiaden z nich.

Tádž Mahal, Agra, India

Tádž Mahal

Snáď neexistuje na svete väčší prejav a dôkaz lásky ako práve tento majestátny chrám. Ako inak, aj tento chrám je súčasťou zoznamu UNESCO.

Stavalo ho vyše 20 000 remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie. Tádž Mahal je v podstate mauzóleum, ktoré dal postaviť indický mogul svojej manželke, ktorá zomrela po pôrode 14. dieťaťa vo veku 36 rokov. Dnes je budova symbolom Indie. Spolu so záhradami a jazierkami, v ktorých sa chrám krásne zrkadlí, priťahuje obrovské množstvá návštevníkov počas celého roka.

Ktorý z týchto novodobých divov sveta uvidíte na vlastné oči najbližšie?