mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Veľká noc, Regensburg, Paríž

Oblievať či cestovať?

O tom, ako utiecť nenávideným veľkonočným povinnostiam a zhonu a namiesto toho si vychutnať prebúdzajúcu sa jar v prírode aj mestách.

Keď zimu strieda jar

Zima nám pomaly končí a pomyselný kyjak a najvyšší kameň pri vatre odovzdal Veľký Sečeň svojim bratom Brezňovi a Dubňovi. Sneh sa topí, na stromoch sa objavujú puky, pod nimi sa začína zelenať nová trávička a medzi krovím, schované pod listami začínajú kvitnúť fialky. Žiada sa mi dodať, „chytro zbieraj , Maruška, chytro!“ My sa ale už ponáhľať nemusíme.

Veľká noc kvety

Zima sa nám pomaly ale isto prehupuje do jari. Začali sme sa, rovnako ako príroda, prebúdzať zo zimného spánku, s nádejou vystavovať tváre prvým jarným lúčom a opäť sa nám zachcelo spoznávať krásy Európy či dokonca celého sveta. Tak hor sa s nami využiť posledné voľné miesta na poznávacie zájazdy počas Veľkej noci.

Prečo ísť na poznávací zájazd práve počas Veľkej noci?

Hneď prvou obrovskou výhodou veľkonočných poznávacích zájazdov je fakt, že väčšina z nich je naplnená tak, že nie je problém ich zrealizovať. Nemusíte teda byť v zbytočnom strese a vymýšľať alternatívny program, ak by to tentokrát náhodou nevyšlo. Navyše si vďaka štátnym sviatkom budete musieť vybrať iba minimum dovolenky a ušetríte si ju tak na „horšie časy“. A ďalšie nezanedbateľné plus je, že nebudete musieť pred sviatkami stráviť mesiac upratovaním, čistením, praním, umývaním, varením, pečením a nakupovaním, aby ste mali čo svojim vyhladovaným šibačom a kúpačom ponúknuť a uhostiť ich vo vašom teraz už takmer chirurgicky sterilnom byte. A buďme úprimné, dievčatá a ženy z častí Slovenska, kde sa polieva vodou si ušetria tradičné nachladnutie či angínu a tie, kde sa polieva iba voňavkou zas takmer nezmazateľný smrad bližšie neurčeného množstva rôznych „luxusných kolínskych vôd“ z nemenovaných reťazcov za 1,50 EUR.

Kam sa ale takto na poslednú chvíľu vybrať? Možností síce v priebehu posledného mesiaca značne ubudlo, ale stále je z čoho vyberať.

Jarní poznávací favoriti

Pre mňa osobne je v tomto období asi najväčším favoritom Európa. Zbožňujem, ako sa ľudia pomaly začnú ťahať von za zubatým jarným slnkom a vychutnávať si ranné kávičky a croissanty zababušení v dekách a nadšene a občas aj trochu škodoradostne sledujúcich ako sa ľudia naokolo ponáhľajú za svojimi povinnosťami. Ako sa zo škaredých sivých bezútešných miest ako švihnutím čarovného prútika stanú zelené metropoly plné farieb a života. A samozrejme aj momenty, keď sa môžem vonku zhlboka nadýchnuť a nemám pocit, akoby som sa menila na „White walkera“ (zamrznutého Bieleho chodca z Hier o tróny).

No, ale naspäť k poznávacím zájazdom. V rámci prírody by som počas Veľkej noci, resp. celého veľkonočného obdobia jednoznačne siahla po južnej Európe – či už Malta alebo Apúlia – tam to máme na istotu. Rozkvitnuté stromy a lúky, miestni ľudia spokojní, že prežili zimných „mrazivých“ +10°C a do toho strhujúci európsky stredovek. Viete si predstaviť lepšiu oslavu sviatkov Znovuzrodenia?

Malta

A čo tak vyskúšať taliansky poznávací zájazdový trojboj - Miláno, Bergamo, Vicenza? Zažiť množstvo pamiatok zapísaných (a určite nie len tak pre nič za nič) do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najmä fanúšikovia architektúry, estetiky a fotografovania by si tento zájazd určite nemali nechať ujsť.

Dóm Miláno

Alebo oprášite nemčinu a poriadne zblízka spoznáte bavorský trojlístok – Norimberg, Regensburg, Bamberg? Viete si predstaviť čistý alebo až priezračný Dunaj? Tak tu naozaj neuveríte vlastným očiam. Kamenné mosty, pevnosti, gotické kostoly, fontány, radnice, dómy. To všetko na vás čaká v Nemecku. Krokom vedľa určite nie je ani veľkonočná Moskva. Tam ale počítajte s tým, že na zohriatie budete potrebovať asistenciu partnera, vodky alebo ich kombináciu.

Regensburg

Posledné miesta sú k dispozícii aj pri zájazdoch do Ríma a Paríža. Tieto mestá sú ideálne pre tých, ktorí v nich ešte neboli alebo hľadajú tradičný autobusový zájazd a neboja sa, že toho počas sviatkov veľa nenaspia.

Paríž

A nakoniec pre všetkých ktorí nechcú dlho cestovať alebo si chcú aspoň časť sviatkov užiť v pohodlí domova odporúčam naše zájazdy do neďalekej Prahy. Čechov tu síce veľa nenájdete, ale Praha má čo ponúknuť naozaj každému, či už ste fanúšikom architektúry, histórie alebo piva.

Praha

Tak šup-šup do pivnice po kufre a poďme si spolu vychutnať jar a Veľkú noc. A to poriadne dosýta.