mail_outlineinfo@desirea.sk

turned_in_not

Praha, Silvester, Európa

Koniec roka v Prahe a stovežaté svetielka

V chladničke by ste možno ešte našli zvyšky zemiakového šalátu, na stole sa povaľujú posledné exempláre vianočného pečiva. Vo vzduchu však necítiť už len povianočnú pohodu. Čím bližšie je posledný decembrový deň, tým viac sa sviatočný relax mení na očakávanie záveru roka. Či ste pohodár alebo dobrodruh aj v tomto čase roka, určite už máte akú-takú predstavu, ako bude vyzerať vaše silvestrovanie.

Ak je vo vašich predstavách miesto zatiaľ hmlistejšie, no radi by ste novoročný prípitok relokovali kamsi mimo vašej obývačky - čo tak zbehnúť do Prahy? Hlavné mesto Česka je k našim končinám blízko, no zároveň je to inakší, svojský svet, v ktorom sa mieša historické s moderným i pokojné s akčnejším. Veľa outdoorového diania i veľa reštaurácií, hospôd a klubov znamená veľa možností, ako príjemne / akčne / romanticky stráviť posledný večer roka.

Nie nadarmo patrí Praha medzi najobľúbenejšie mestá, kam sa ľudia z rôznych kútov Česka i zahraničia chodia lúčiť so starým rokom. Odpočítavanie do polnoci sa v tomto kozmopolitnom meste odohráva v mnohých jazykoch. V uliciach i uličkách v centre mesta to vrie a môžete sa rozhodnúť úplne spontánne (a podľa toho, kam sa ešte vtesnáte), kde dáte nadobro zbohom starému roku.

Ako prosím? Že vy radšej plány? Tak dobre, zopár tipov pre vás mám.

Len tak si pokojne vplávať do nového roka

Každý občas stráca pevnú pôdu pod nohami. A niekto to robí i rád. Nebojte, nebudeme chodiť po oblakoch, ale poplavíme sa po rieke. Plavba po Vltave je v každom ročnom období obľúbenou a žiadanou atrakciou, no koniec roka dodáva tejto aktivite jedinečné grády. Len si to predstavte: vôkol vás šumí rieka, v ruke držíte šampanské a novoročný prípitok strávite s niekým, koho máte radi, a s pohľadom upretým na hru svetiel nad siluetami majestátnych pražských stavieb. (Pohľad môžete podľa stupňa romantiky danej chvíle samozrejme uprieť prv do očí vášho spoluplavca.)

Väčšina vyhliadkových plavieb trvá niekoľko hodín (väčšinou štyri až päť), ktoré vám však utečú ako tá voda vo Vltave. Hudobný podmaz na lodiach sa rôzni – od džezu, ktorý vám zahrá kapela priamo na palube, až po dídžeja, ktorý vám splní každý koncoročný hudobný sen. A neostanete ani o hlade a smäde – na lodiach máte na výber z rôznych druhov občerstvenia a nápojov. O proviant je teda postarané!

Praha Silvester z lode

Strmo a svižne za tým najkrajším výhľadom

Vkročenie do nového roka by nebolo kompletné bez tých správnych svetelných a zvukových efektov. Nehovorím o petardách a svetelných tryskách podivného pôvodu, ktoré vystreľuje ešte dvanásteho januára váš sused na dedine. Hovorím o ohňostrojoch, za ktorými sa chodí medzi ľudí. Medzi nimi nastáva tiché spoločné mlčanie a úžas, keď sa nočná obloha zafarbí svetlami rôznych tvarov. (Ani Praha však nie je ušetrená ľudí, ktorí svojpomocne a s pivkom v jednej ruke a delobuchom v druhej vítajú príchod nového roka, takže buďte opatrní.)

Ohňostroje môžete pozorovať z vyššie spomínaných lodí, alebo sa môžete vybrať na jedno z klasických miest, odkiaľ sa roky rokúce pozoruje svetelná šou. Niektoré lode sa pred polnocou sústredia v bezpečnej vzdialenosti od Karlovho mostu, kam sa môžete vybrať aj pešky. A až nastane tá správna chvíľa, uvidíte ohňostroje bližšie i vzdialenejšie. Najväčšie davy ľudí sa koncentrujú práve pri Karlovom moste, ale aj na Václavskom námestí. Davy znamenajú nielen atmosféru, ale aj určité riziko – takže pozor na osobné veci. Obe miesta sú aj mimo sviatkov známe dlhoprstými. A nikto nechce do nového roka vkročiť nepríjemným zážitkom, no nie?

Kopcovitý charakter Prahy predurčuje mesto nielen k tomu, že podmienky pre cyklistickú vnútromestskú prepravu nebudú nikdy také ako v Amsterdame. Mnoho vyvýšených miest znamená prechádzky, pri ktorých sa niekedy príjemne zadýchate a ocitnete sa na miestach, kde vám dych vyrazí aj výhľad. Silvestrovské ohňostroje uvidíte napríklad z Petřínskych sadov známych rozhľadňou, tzv. „českou Eiffelovkou“. (Cez deň je na Petříne otvorené aj zrkadlové bludisko, kde sa vďaka vypuklým a pokrúteným zrkadlám meníte v proporčne divné bytosti a smiechom doslova vybuchujete.)

Práve Petřín, ale napríklad aj okolie Pražského hradu, považujem za alternatívy vhodné pre ľudí, ktorí majú väčšie obavy z davov a rešpekt z ohňostrojov. Sú ľudia, ktorí milujú pohľad na ne, no majú zároveň strach a lepšie si vychutnajú svetelné hry na oblohe z bezpečnej vzdialenosti. Takýmito príjemnými pozorovacími lokalitami sú napríklad Mánesov most spájajúci Staré Mesto s Malou Stranou alebo pražský ostrov Kampa, ktorý je stelesnená malebnosť.

Panoráma Prahy s ohňostrojom

A viete, čo je zaujímavé? Všetko farebné, pestré a na nebesiach vybuchujúce do rôznorodých tvarov, ktoré uvidíte na prelome rokov, stále nie je oficiálnym pražským ohňostrojom. Ten sa klasicky odohráva 1. januára o šiestej hodine večernej. Aj tento rok bude jeho epicentrom park na Letnej, ktorý je v lete strategickým bodom hipsterov pracujúcich na čerstvom vzduchu a v zime strategickým bodom, odkiaľ je farebný svetelný úkaz dobre viditeľný v rôznych častiach mesta. (Len aby nebola hmla!) Ak ste teda zvedaví na ohňostroj organizovaný mestom samotným, oplatí sa ostať v Stovežatej trochu dlhšie.

Oslavy v teple, plány a spontánnosť

Preferujete určitý komfort, teplo a líca nevyštípané zimou aj počas osláv príchodu nového roka? Asi vás touto informáciou neprekvapím, ale v Prahe sa na Silvestra toho deje veľa aj vnútri – hlavne v hoteloch, kluboch a reštauráciách. (Aj v obývačkách miestnych, ale tam sa nedostanete cez žiadnu rezerváciu.)

Ak radi odpočítavate posledné chvíle roka jedlom, mohlo by vás zaujímať sedemchodové menu v luxusných hoteloch. Tie k jedlu ponúkajú aj sprievodný program, živú hudbu a občas aj súkromný ohňostroj v hotelovej záhrade, predstavenie kúzelníka a iné magické okamihy.

Ako sa do vychytených hotelov, reštaurácií a klubov dostať? Jednou alternatívou je včasná rezervácia s tým, že niekde si môžete vstup zabezpečiť už v októbri. Program však nemusí byť vtedy ešte jasný, takže vás neskôr môže prekvapiť napríklad výber hudby zvolenej ako podmaz silvestrovskej zábavy. Druhou možnosťou je počkať a až si budete istí, že chcete tráviť Silvestra v nejakom fajn klube práve v Prahe, risknúť kúpu lístka na poslednú chvíľu.

Silvestrovský prípitok

V užšom i širšom centre môžete nájsť aj menšie bary a hospody roztrúsené kade-tade. Niekde vás môže prekvapiť vstupné, inde vám do ruky už vo dverách strčia drink na privítanie a budú radi, keď sa pridáte do skupiny oslavujúcich. Nájsť si predpolnočné útočisko pred zimou bez rezervácie a siahodlhého plánovania určite nie je nemožné.

A odporúčanie z úplne iného súdka: divadlo. Teda divadlá. Aj tie pražské kráčajú s dobou (a s obdobím v roku) a je len na vás, či rok zakončíte kultúrne a oprášite oblek či slávnostné šaty. Vybrať sa môžete napríklad do Stavovského divadla, ktoré tento rok ponúka zážitok hlavne milovníkom opery. Večerný program má názov Silvester s Mozartom. A uznajte - s kým iným tráviť posledný deň roka, keď nie s Mozartom?

Či ste dušou romantik rád blúdiaci úzkymi uličkami, milovník svetielok (a ohňostroje znamenajú veľa, veľa svetielok) alebo človek, ktorého energiu dobíja spoločnosť iných ľudí, ruch a prípitky so známymi i neznámymi – Praha je zaujímavou destináciou na strávenie silvestrovskej noci. Ok, Praha je za každého ročného obdobia dobrý nápad, ale prebudiť sa tam prvého januára?

Neznie vám to ako perfektné vykročenie do nového roka?