phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Metropoly Škandinávie

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

5 najkrajších miest Škandinávie na jednej ceste. Andersenova Kodaň s Malou morskou vílou, Štokholm – jedno mesto ležiace na mnohých ostrovoch, mesto Zlatana Ibrahimoviča Malmö s mrakodrapom v tvare špirály, klasicistické Helsinki s najsladšími jahodami, stredoveký Tallin, ktorý vyzerá ako kulisa z rozprávky, a secesná Riga, kde na somárovi stojí prasa, na ktorom stojí mačka, ktorá má na chrbte kohúta. Plavba cez Fínsky aj Botnický záliv loďou.

 

Program:

1. deň:
Prílet do hlavného mesta krajiny, ktoré preslávili rozprávky Hansa Christiana Andersena. Radničné námestie s Andersenovou sochou, najdlhšia pešia zóna na svete, ulička Nyhavn, kde tento Dán býval. Kráľovský palác s čudnou čestnou strážou. Prečo majú Dáni svoju Margarétu tak radi? Pred sídlom dánskeho parlamentu si povieme niečo viac o modernej Škandinávii. Kto bude mať chuť, večer si zájde do štvrte hippies v Kristianii. Alebo dáte prednosť zábavnému parku Tivoli?

2. deň:
Cez Öresundský prieliv po moste, ktorý možno poznáte zo skvelého seriálu Most smerujeme do MALMÖ. Tu býva aj Saga Norénová, no bohom je Zlatan Ibrahimovič. Malmö sa mení a krásnie. Rozdiely medzi Dánskom a Švédskom. Turning Torso (190 m, dielo Santiaga Calatravu) patrí k najvyšším obytným domom v Európskej únii. Krátky presun do švédskeho Oxfordu. LUND bol kedysi najväčším mestom Škandinávie. Chceli by ste tu študovať? Presun do Štokholmu. ABBA, švédsky model, alebo kto vynašiel bezpečnostné zápalky.

3. deň:
Mnohí tvrdia, že Štokholm je najkrajším hlavným mestom v Európe. Presvedčíme sa sami v úzkych uličkách Ukážeme si najväčší kráľovský palác na svete, sídlo švédskeho parlamentu (s najväčším zastúpením žien na svete) a radnicu, kde sa v decembri koná ples pri príležitosti udeľovania Nobelových cien. Viete, kde majú v Štokholme najlepšiu zmrzlinu? A viete, čo je snus? Vyhliadka zo slávneho Mosebacke na Benátky severu, trilógia Stiega Larssona. Čo hovoria Švédi na pokračovanie série od Davida Lagercrantza? Kde býval Björn Borg? A kde Roxette? Suveníry na obchodnej ulici Drottninggatan, Pippi Dlhá Pančucha a Karlsson zo strechy.

4. deň:
UPPSALA: konkurent Lundu s najväčšou katedrálou Švédska. Prvý švédsky kráľ Gustav Vasa a Strieborná Biblia, ktorú Švédi ukradli Čechom počas tridsaťročnej vojny. Naspäť v Štokholme: moderná Drottninggatan, socialistické námestie Sergels Torg a miesto, kde zastrelili Olafa Palmeho. Prečo? Vysvetlíme si. Nalodenie sa na trajekt do Helsínk, ubytovanie v kajutách a opúšťame Švédsko prechádzajúc typické šéry na pobreží. 1700 štvorcových kilometrov a 35000 ostrovčekov. Večerná zástavka na ostrove Aland.

5. deň:
HELSINKI: príchod do mesta. Fínsko dlho žilo v tieni a strachu zo sovietskeho suseda a až pád Berlínskeho múru a príchod Nokie spravil zázrak. Suveníry s motívmi komárov, smiešnych sobov a Angry Birds, skvelá rybia tržnica, pravoslávna Uspenská katedrála, trieda Esplanaden, Skalný chrám, vytesaný do kameňa. Olympijský štadión, na ktorom úspechy slávil Emil Zátopek. Ochutnáte soba? Pre tých, ktorí chcete mať nabitý program, fakultatívne výlet na ostrov Suomenlinna (UNESCO). Trajekt do Estónska cez Fínsky záliv. Voda, ktorá kedysi Európu rozdeľovala ako Berlínsky múr. Dnes z blízkosti Fínska Estónsko veľmi profituje. Ubytovanie.

6. deň:
TALLINN: stredoveké mesto, aké ste tu nečakali (UNESCO). Stredoveké uličky, dôkladná prehliadka čarovného mesta, ktoré Vás určite prekvapí. Krásne zachované mesto hanzových obchodníkov, lekáreň Petra Veľkého, pravoslávny chrám, radnica, ktorú navštívil aj Dalajláma. Estónsko už budete vnímať inak. Nie je to Sovietsky zväz.

7. deň:
Rýchly presun po Via Baltica do Lotyšska. Hlavné mesto RIGA bude tým správnym vyvrcholením našej cesty. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Mesto secesie (UNESCO), mohutných katedrál a unikátnej kombinácie nemeckých, ruských a pobaltských vplyvov. Pochutíme si na pelmenoch a pri Pamätníku slobody si porozprávame o boji pobaltských národov proti sovietskej okupácii.

8. deň:
Posledné nákupy, posledné fotografie, rozlúčka so severnou Európou a odlet.

Cena zahŕňa:

 • medzinárodnú letenku
 • trajekt Štokholm-Helsinki
 • trajekt Helsinki-Tallinn
 • ubytovanie v kvalitných 3* a 4* hoteloch
 • raňajky
 • ubytovanie v kajutách počas nočnej plavby
 • slovenského sprievodcu na mieste pobytu
 • všetky cestné poplatky
 • 2x vstupné (Okrúhla veža v Kodani, olympijský štadión v Helsinkách)
 • informačný materiál
 • poistenie proti insolventnosti

Pre deti navyše: obed (pelmeny) v Rige


Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistenie, stravu (mimo uvedenej)