phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Gemer- Betliar, Ochtinská aragonitová jaskyňa, mauzóleum Andrássyovcov...

Košický kraj, Slovensko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí predstavuje ojedinelú pamiatku secesného staviteľstva s prvkami ranokresťanského a staroorientálneho umenia na Slovensku. Postaviť ho dal v období rokov 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy. Na stavbe, ktorej inšpiráciou vraj bola hrobka dávneho ostrogótskeho kráľa Theodoricha v talianskej Ravenne, sa podieľal kolektív mníchovských architektov a umelcov: Richard Berndl, Karl Schmucker, Maximilian a Konstantin Frickovci, Karl Throll a Adolf Mayrhofer. Steny interiéru mauzólea zdobí mramorové obloženie so zastúpením mnohých európskych a afrických lokalít. Kupola so zlátenou mozaikovou výzdobou, oltár zasvätený Sv. Františke Rímskej a dva sarkofágy z talianskeho mramoru s reliéfnou výzdobou podobizní manželov a symbolmi ich dobročinnosti. Unikátna Ochtinská aragonitová jaskyňa (UNESCO). Na svete sú len tri, v Európe jediná. Ponúka 140-tisíc rokov starú výzdobu, ktorá nám vyrazí dych. Aragonit nevytvára klasické stalagmity a stalaktity, na ktoré sme v jaskyniach zvyknutí. Namiesto toho vytvára rôzne ihlice a špirály, ktoré sa nápadne podobajú oceánskym koralom. Andrássyovský kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. Stredoveký hrad Krásna Hôrka, (návšteva, ak by bol už hrad náhodou otvorený) alebo prehliadka Rožňavy. Dominantami sú renesančná strážna veža 36,5 m vysoká, radnica, biskupský palác, kláštor milosrdných sestier Vincentiek a budova bývalej banskej komory. Pred strážnou vežou stojí pomník Františky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.   

1. deň: Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí predstavuje ojedinelú pamiatku secesného staviteľstva s prvkami ranokresťanského a staroorientálneho umenia na Slovensku. Steny interiéru mauzólea zdobí mramorové obloženie so zastúpením mnohých európskych a afrických lokalít. Kupola so zlátenou mozaikovou výzdobou, oltár zasvätený Sv. Františke Rímskej a dva sarkofágy z talianskeho mramoru s reliéfnou výzdobou podobizní manželov a symbolmi ich dobročinnosti. Ochtinská aragonitová jaskyňa (UNESCO). Na svete sú len tri, v Európe jediná. Aragonit nevytvára klasické stalagmity a stalaktity. Namiesto toho vytvára rôzne ihlice a špirály, ktoré sa nápadne podobajú oceánskym koralom.

2. deň: Kaštieľ v Betliari. Jediný kaštieľ na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. st.. Prehliadka Rožňavy. Dominantami sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor milosrdných sestier Vincentiek a budova bývalej banskej komory.

Cena zahŕňa: 
Autobusovú dopravu z BA, sprievodcu CK, poistenie proti insolventnosti, ubytovanie, raňajky.

Cena nezahŕňa:
 Vstupy podľa programu, komplexné cestovné poistenie.    

Sprievodca:
Bohuslav Gondár