phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Etiópia, Džibuti - veľký okruh

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Prinášame vám cestu, z ktorej klienti prichádzajú so zážitkami na celý život. Sme si istí, že na momenty z tejto cesty budete spomínať večne. Cesta, ktorá ide dejinami ľudskej civilizácie a náboženstva. Prastaré náboženské komunity na severe Etiópie v kontraste s animistickým juhom, ktorý žije v úplne inom svete aký poznáme iba v predstavách. Zažite silný zážitok, ktorý táto cesta ponúka.

 

Program:

1. deň:
Odlet a prílet do Etiópie. Nocľah v kvalitnom hoteli.

2. deň:
Prehliadka hlavného mesta Etiópie ADDIS ABABA. Hlavné mesto starodávnej krajiny, ktorá zažila všetky biblické kráľovstvá, vzostupy a pády a vytvorila obdivuhodnú kultúru vo východnej Afrike. Prehliadku začneme národným múzeom, kde je vystavená legendárna Lucy a najstaršie dieťa sveta. Kedysi pradávno práve z tejto krajiny vyrazil človek a osídlil planétu. Prehliadka hlavnej mestskej katedrály svätej trojice s hrobkou Haile Selassieho, kde sa započúvame do modlitieb v amharčine.

3. deň:
Veľmi skorý budíček a prelet na sever do BAHIR DAR (1830 m.n.m.). Hotel na brehu najväčšieho jazera krajiny, Tana. Ráno tridsať kilometrov k vodopádom Modrého Nílu, ktoré domorodci nazývajú Tis Isat = Dym Nílu. Nasadneme na loď a vyrazíme k polostrovu Zeghe a ďalej ku kláštoru Ura Kidane Mahret. Sme ako na inej planéte. Hustý les, okrúhle kostoly so strechami porastenými trávou a starými muráliami. Šanca vidieť hrochy a krokodíly.

4. deň:
Trojhodinová cesta do mesta GONDAR (2200 m.n.m.), pod patronátom UNESCO, ktorý bol sídlom cisára z Habeša. Pútnici a my s nimi prichádzame k cisárskemu palácu a kúpeľu kráľa Fasilidesa. Kostol Debre Birhan Selassieho, kde si porozprávame o rastafariánstva. Stráži ho osemdesiat etiópskych cherubínov. Poobedňajšia návšteva dedinky Weleka, kde si povieme o falašoch.

5. deň:
Ranný prelet do Lalibely. LALIBELA: izolovaná v pohorí Lasta je známa kostolmi, ktoré sú vytesané do skál. Mnohé boli vytesané v 12. storočí, ale na rozdiel od iných podobných miest tieto v Lalibele dodnes slúžia a sú duchovným centrom mesta. Dnes navštívime prvú skupinu kostolov.

6. deň:
Naše mulice nás čakajú pred hotelom a ideme do kostola Asheton Maryam vo výške 4000 metrov nad morom. päťhodinová jazda a treking. Poobede si pozrieme druhú skupinu skalných chrámov.

7. deň:
Prelet nad SIMIENSKYMI VRCHMI, kde podľa Homéra bohovia hrali so skalnými vežami šach, do najstaršieho mesta krajiny. AXUM: stély a obelisky, hrobky a hrady vládcov. Najväčší samostatne stojaci kus kameňa na svete. Mariamtsion, postavený na mieste prvého etiópskeho kostola. Ukážeme si miesta, kde sa podľa viery ortodoxných etiópskych kresťanov nachádzajú originálne Mojžišove dosky s desiatimi božími prikázaniami, spečaťujúcimi dohodu medzi bohom a kmeňom Izraelitov. Prezrieme si múzeum, hrad kráľa Kaleba, kúpele kráľovnej zo Sáby a aj miesto nazývané Palác kráľovnej zo Sáby. Vysvetlíme si súvislosti s Jemenom.

8. deň:
Návrat do Addis Ababy a prehliadka etnologického múzea. Príprava na južnú Etiópiu.

9. deň:
Opustíme Addis Abebu, chlad z hôr začne postupne striedať teplo južnej Etiópie. Ideme do kotla afrických kmeňov, našim cieľom je rieka Omo. Vďaka prírode je Etiópia úžasne rôznorodá a uvidíte to vlastné oči. Oblasť ľudí z kmeňa Gurago a príchod do JIMMA. Najväčšie mesto juhovýchodnej Etiópie.

10. deň:
Civilizácie je čoraz menej, les striedajú kávové plantáže a jednu z nich navštívime. Etiópska káva patrí k najlepším na svete, čo myslíte? Príchod do BEBEKA.

11. deň:
Dnes stretneme príslušníkov kmeňa Surmov. Pastieri dobytka, ktorí patrili k najobávanejším kmeňom Afriky. Ich najväčším bohatstvom je dobytok, peniaze pre nich nemali zmysel. Jazvy na tele a maľby znázorňujú množstvo zabitých divých zvierat alebo nepriateľov. Pri troche šťastia zažijeme aj tradičný súboj palicami zvaný donga, ktorý bolí už len pri pohľade naň.

12. deň:
Našim dnešným cieľom sú veľmi vysokí lovci z kmeňa Nyangatom. Cieľ našej cesty majestátna rieka OMO je pred nami. Prekročíme rieku a po červenej terénnej ceste vyrážame do dedinky kmeňa Karo. Je to najmenší a najvzácnejší kmeň povodia rieky Omo, ktorého počty sa odhadujú len okolo dvetisíc ľudí. Dedina položená priamo na brehu rieky s fantastickým výhľadom na rieku Omo. Rieka dáva život všetkému v tejto časti krajiny a vytvorila kotol národov, ktorý sa rozbehol do celého sveta. Klasické obydlia, jazvy po súbojoch s bičom z hrošej kože, hlinkami pomaľovaní muži aj ženy a nesmierne priateľský náčelník. Trhová dedinka Dimeka, Turmi a relax v lodge.

13. deň:
Rezervný deň.

14. deň:
Skorý ranný budíček a za tmy uháňame po novopostavenej prašnej ceste do národného parku Mago, kde nás čaká azda najznámejší kmeň Mursi. Ženy, ktoré si rituálne rozťahujú pery a vkladajú do nich hlinené tanieriky. To, že tieto kultúry prežili, je takmer zázrak. Návrat do mesta Jinka, priestor na obed u Ermiasa. Deň ako zo sna sa ale nekončí. Po ceste si vykračujú Hamar a Banna, polonahé telá, vlasy zmaľované červenou hlinkou a na pleciach pušky. Stojíme, fotíme a čudujeme sa.

15. deň:
Údolie rieky Omo je za nami. Otvorenou cestou cez územia kmeňa Tsemai a Konso prídeme do ARIBA MINCH. Mesto 40 prameňov je výstupnou bránou do obrovskej a nekonečnej oblasti, ktorej dominuje tajuplná hnedá rieka Omo. Vysoké kopce v okolí Arba Minch skrývajú horské dedinky kmeňa Dorze, typické vysokými domami, ktoré termiti postupne znižujú. Ochutnáme chlieb z falošného banánu s medovou alebo chili omáčkou. Večer prídeme do našej lodge a zrelaxujeme.

16. deň:
Celodenný presun do Addis Ababy. Cestou nevynecháme pamiatku UNESCO a TIYA, stélové pole v regióne Soddo. Po príchode do Addis Ababy absolvujeme poslednýkrát kávovú ceremóniu.

17. deň:
Odlet z Addis Abbeby a prílet do Džibuti po krátkom hodinovom lete. Malá krajina v rohu Afriky, pasová kontrola, francúzske uniformy, orientálny výzor, africká povaha. DŽIBUTI CITY: jediné mesto krajiny, kde sídlia všetky dôležité inštitúcie. Džibuti City, kde sú najväčšími budovami v meste hotel, prezidentský palác a americká ambasáda. Cestou budeme možno míňať stovky maskovaných landroverov francúzskej armády, ktorá tu má dôležité základne. Odbočíme doprava a začneme zostup do Danakilskej preliačiny, na najnižšie položené miesto Afriky, slané jazero LAC ASSAL.155 metrov pod hladinou mora, najväčší zdroj soli na svete, kde je jej hrúbka v niektorých miestach 60 metrov . Túto súčasť starodávnych karavánových ciest dodnes obýva nebojácny kmeň Afarov. Kontrast tmavých sopečných skál, bielej soli a azúrovo modrej vody. Prechádzka po soľných pláňach a prípadne sa odvážlivci aj okúpu. Ozaj... priemerná teplota v zime je tu 34 stupňov a v lete 50. Ide o najteplejšie miesto na našej planéte.

18. deň:
Našimi terénnymi autami cez soľné pláne Grand Barra do sopečnej krajiny s malými afarskými dedinkami. Cieľom našej cesty je LAC ABHÉ. Jazero, ktorého okolie je označované za krajinu najviac podobnú mesačnému povrchu... právom. Nekonečný oceán kameňov horúcich od extrémnych teplôt vystrieda pohľad na stovky vápencových veží, z ktorých vychádza sírový dym. Malé zelené oázy života na miestach, kde horúca voda preráža na povrch, dávajú krajine surrealistický výraz. Prejdeme sa doslova po vnútornostiach zeme, vychutnáme teplo v dokonale izolovanej oblasti a to všetko v sprievode afarských sprievodcov, ktorí jediní túto drsnú oblasť obývajú. Nik iný tu neprežil. Pritom práve z tejto oblasti pochádzajú naši prví predkovia. Návrat do hlavného mesta a odlet domov.

19. deň:
Prílet.

Cena zahŕňa:

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách v 3* - 5* hoteloch, lodges a stanových táboroch
 • africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody) počas pobytu v Etiópii
 • dopravu mikrobusom na severe a klimatizovaným land cruiserom na juhu
 • 4 x miestny prelet
 • všetky vstupné poplatky
 • miestne poplatky
 • slovenského sprievodcu
 • trajekt cez rieku OMO
 • všetky dane a poplatky
 • asistenčné služby CK
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • letenku do Džibuti a späť


Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, víza, vreckové , inú stravu a nápoje, stravu v Džibuti