mail_outlineinfo@desirea.sk

Moskva je hlavným mestom Ruskej federácie a zároveň jej ekonomickým, politickým a kultúrnym centrom. Je vôbec najväčším mestom na európskom kontinente čo do rozlohy i počtu obyvateľov. Dominantou mesta je Červené námestie, zapísané na zozname UNESCO, so slávnym chrámom svätého Vasila Blaženého. Je to jedna z mála pamiatok, ktoré sa vyhli rekonštrukcii centra počas sovietskej éry a zároveň táto pravoslávna pamiatka svojou farebnosťou a podmanivou atmosférou tvorí jednu z ikon Moskvy.
Ďalšou významnou pamiatkou, taktiež zapísanou na zozname UNESCO, je sídlo ruských prezidentov a predtým ruských cárov – Kremeľ. Je to sústava chrámov, palácov a ďalších stavieb, z ktorých najznámejšími sú Chrám zvestovania Panny Márie, Chrám nanebovzatia Panny Márie, Archanjelský chrám či Veľký kremeľský palác.
Ďalšou významnou pamiatkou nachádzajúcou sa na Červenom námestí, je Mauzóleum V.I. Lenina, kde je uložené zabalzamované telo Lenina ako symbolu socializmu. Vstup do mauzólea je možný iba po jednom, pričom nesmiete mať ruky vo vreckách ani hovoriť, fotografovanie je prísne zakázané.
Oproti mauzóleu sa nachádza jedno z najväčších nákupných centier na svete - Gasudarstvennyj Universaľnyj Magazin (GUM). Nákupné centrum má nádhernú architektúru a nájdete tu svetoznáme luxusné značky ako Fendi, Hugo Boss, Louis Vuitton či Hermes.
Milovníkom umenia a kultúry odporúčame navštíviť Divadlo Bolshoi, ktoré prešlo viacerými rekonštrukciami a nepochybne patrí medzi najkrajšie divadlá na svete. V Moskve sídli aj najstaršia a najväčšia univerzita v Rusku – Lomonosovova univerzita. Celkovo až 11 absolventov tejto prestížnej univerzity získalo Nobelovu cenu, vrátane Mikhaila Gorbacheva (za mier v roku 1990), Andreia Sakharova (za mier v roku 1956) či Borisa Pasternaka (za literatúru v roku 1958).
V Moskve tiež sídli ďalšia prestížna univerzita – Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (MGIMO), ktorá vychováva budúcich diplomatov. Medzi absolventmi je aj súčasný ruských minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, podpredseda Európskej komisie, Maroš Šefčovič, ale aj zakladatelia investičnej skupiny Penta – Jozef Oravkin a Jaroslav Haščák.
Keď chcete ochutnať ruské gastronomické špeciality, určite odporúčame nevynechať pelmeni – taštičky plnené mäsom (bravčovým, jahňacím alebo hovädzím), ktoré sú národným jedlom Ruska (odporúčame zájsť do reštaurácie Lepim i Varim´s - len ťažko nájdete miesto, kde by ich robili lepšie). K ruskej kuchyni neodmysliteľne patrí aj pôvodne ukrajinský boršč. V Moskve nájdete verziu nazvanú ako moskovský boršč, ktorý sa pripravuje z hovädzieho vývaru a hovädzieho mäsa a pridáva sa červená repa, mrkva, cibuľa a hlávková kapusta. Pri servírovaní sa pridávajú kúsky údeného mäsa a párkov a na vrch sa pridáva smotana a kôpor, prípadne petržlenová vňať. Takýto boršč je veľká pochúťka a ten najlepší v Moskve dostanete v Grand Cafe Dr. Zhivago.

Nájdených 0 zájazdov

Neboli nájdené žiadne výsledky

Ľutujeme, ale žiaden zájazd nezodpovedá kritériam, ktoré ste zadali.

Hľadáte informácie pred odjazdom do Ruska?

Prezrite si cestovateľské rady v našom Atlase.

Prezrieť