mail_outlineinfo@desirea.sk

Rusko

Krajina možností, rozporov, vodky a kaviáru.

Ruská federácia je najväčším štátom sveta. Zaberá viac ako osminu zemskej súše - značnú časť východnej Európy a takmer celú severnú Áziu. Územie je rozdelené do 9 časových pásiem a 84 samospráv. Vyvinula sa zo Sovietskeho zväzu po jeho rozpade v roku 1991. Má obrovské zásoby prírodných zdrojov - od nerastných surovín, cez ropu a drevo až po vodu. Veľký vplyv na štát má pravoslávna cirkev. Krajina je tvorená prevažne nížinami, prípadne nízkymi horami. Hornatá je najmä južná Sibír a samozrejme pohoria Ural a Kaukaz a obmýva ju až 12 morí.

 • 2 700 000+

  jazier

 • Putin

  vydal DVD, kde trénuje judo

 • do roku 2013

  nebolo pivo považované za alkoholický nápoj

 • bez víz

  sa do Petrohradu do dostanete trajektom z Helsínk

Štátne sviatky v Rusku

Január

1. január Nový rok
2. január Nový rok
3. január Nový rok
4. január Nový rok
5. január Nový rok
7. január Ortodoxné Vianoce
8. január Nový rok
14. január Starý Nový Rok

Február

23. február Deň obrancov vlasti

Marec

8. marec Medzinárodný deň žien
9. marec Sviatok

Apríl

Ortodoxná Veľká Noc
28. apríl Špeciálny pracovný deň (náhrada)
30. apríl Sviatok práce

Máj

1. máj Sviatok práce
2. máj Sviatok práce
9. máj Deň víťazstva

Jún

9. jún Špeciálny pracovný deň (náhrada)
11. jún Deň Ruska
12. jún Deň Ruska

November

4. november Deň jednoty
5. november Deň jednoty

December

29. december Špeciálny pracovný deň (náhrada)
31. december Sviatok

Veľvyslanectvo a ambasáda v Rusku

Generálny konzulát SR v Sankt Peterburgu

ul. Orbeli č. 21/2,
194 223 Sankt Peterburg

Telefón: 007 8122943666
Mobil: 007 9219311764 (pohotovostná služba)
E-mail: cg.saintpetersburg@mzv.sk
www.mzv.sk/web/cgsaintpetersburg

Slovenský inštitút v Moskve

ul. 2 Brestská 27,
123-056 Moscow

Telefón: 007 4959564928
E-mail: si.moscow@mzv.sk
www.mzv.sk/web/simoscow

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve

ul. J. Fučíka 17/19,
115 127 Moskva

Telefón: 007 4959564920
Mobil: 007 9166731138 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.moscow@mzv.sk
www.mzv.sk/web/moskva

Hlavné mesto v Rusku

Hlavné mesto Ruskej federácie je Moskva nachádzajúca sa približne v strede európskej časti Ruska, medzi riekami Oka a Volga. S Atlantickým a Severným ľadovým oceánom ju spája rieka Moskva. Je jedným z miest s najväčším množstvom zelene. Existujú dve teórie ako Moskva dostala svoje meno. Podľa prvej znamená mokré a blatisté miesto a podľa driuhej močarisko. Oblasť od 4. storočia začali osídlovať Slovania. Vďaka svojim 4 letiskám, železničným staniciam, riečnym prístavom a rozvinutej sieti metra, autobusov, trolejbusov aj električiek je dôležitým dopravným uzlom. V rokoch 2006 a 2007 sa umiestnila na prvom mieste ako najdrahšie mesto sveta. V Moskve sa nachádza obrovské množstvo pamätihodností - od sakrálnych (Chrám Vasilija Blaženého, Chrám Krista Spasiteľa) cez historické (Kremeľ, GUM, Tretjakovská galéria), súčasné (Televízna veža Ostankino, Mauzóleum V.I.Lenina), paláce (Archangeľskoe, Kuskovo), pamätníky (Cár zvonov, Víťazný oblúk) až po kultúrne (Múzeum A.S.Puškina, Veľké divadlo) a prírodné pamätihodnosti (Alexandrovský park, Ozmajlovský park).

Počasie v Rusku

S výnimkou severozápadných a juhovýchodných regiónov krajiny, kde prevažujú prímorské klimatické podmienky, má podnebie v Rusku kontinentálny charakter, čo znamená dlhé a studené zimné obdobie a krátke leto. Severné oblasti európskej časti Ruska a Sibír sa vyznačujú veľmi nízkymi teplotami. V Jakutsku bolo nameraných až - 71°C, priemerná zimné teplota je tu – 49° C a letná 15° C. Priemerná teplota v Petrohrade sa pohybuje v zime (január) – 7° C a v lete (júl) 17° C. V Moskve bolo v priemere zaznamenaných v zimnom období – 11° C a v lete od 25 do 32° C.

Víza a cestovné doklady v Rusku

Občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie.

Platnosť cestovného pasu občana SR, ktorý cestuje do Ruskej federácie, musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti víza a obsahovať aspoň dve voľné vízové strany.
Upozorňujeme, že platnosť udeleného víza a doba povoleného pobytu, nemusí automaticky zodpovedať údajom, ktoré občan uviedol vo svojej žiadosti o vízum. O dĺžke platnosti udeleného víza rozhoduje vydávajúci orgán.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Ruska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť