mail_outlineinfo@desirea.sk

Tibet

"Strecha sveta" plná prírodných divov, výnimočných ľudí a histórie.

Tibet je oblasť v Ázii ležiaca na náhornej plošine v severovýchodnej čast phoria Himaláje. Hoci ide o autonómnu oblasť Čínskej ľudovej republiky, je to pôvodná vlasť Tibeťanov a ďalších etnických skupín. V ekonomike prevláda hospodárstvo a cestovný ruch. Vodu na území Tibetu a iných vysokohorských provinciách sa neodporúča používať ako pitnú vodu, pokiaľ nie sú používané špeciálne filtrovacie zariadenia. Zahraniční turisti boli prvýkrát oprávnení navštíviť autonómnu oblasť Tibetu v 80. rokoch minulého storočia a množstvo turistov v oblasti sa každoročne zvyšuje. V súčasnosti je stále jediným spôsobom vstupu cudzincov do Tibetu povolenie. To je možné získať iba prostredníctvom cestovnej kancelárie v Tibete. Turisti sa musia oihybovať skupinovo, pričom skupina musí byť vždy sprevádzaná licencovaným sprievodcom. Tí, ktorí cestujú do Tibetu, musia presne nahlásiť miesta a trasy, ktorými sa budú pohybovať a nemôžu cestovať nikde inde, ako majú uvedené v žiadosti. Pred vstupom do Tibetu musí každá osoba bez čínskeho pasu predložiť povolenie na vstup do krajiny. Zatiaľ čo hlavným lákadlom je palác Potala v Lhase, existuje mnoho ďalších obľúbených turistických destinácií, vrátane chrámu Jokhang, jazera Namtso a kláštora Tashilhunpo. Zástancovia väčšej tibetskej autonómie dúfajú, že zvýšenie turistiky povedie k rozmachu pôvodnej Tibetskej kultúry.

  • 47%

    svetovej populácie je závislých od tibetskej vody

  • najvyššie

    položený región na svete

  • individuálne cestovanie

    je zakázané

  • Yarlung Tsangpo

    je najhlbší kaňon na svete

Štátne sviatky v Tibete

Január

1. január Nový rok

Február

5. február Čínsky Nový Rok (väčšinou trvá týždeň, teraz do 10.2)

Marec

8. marec Deň žien (všetky ženy môžu mať 1/2 dňa voľno)
10. marec Výročie tibetského povstania a let Dalajlámu

Apríl

5. apríl Festival Ching Ming

Máj

1. máj Sviatok práce (3-dňový)

Jún

1. jún Medzinárodný deň detí
7. jún Festival dračích lodí

September

1. september Výročie vytvorenie Tibetského autonómneho regiónu
13. september Festival

Október

1. október Národný deň (týždenné voľno do 7.10)

Veľvyslanectvo a ambasáda v Tibete

Generálny konzulát SR v Šanghaji

1375 Huaihai Central Road,
200031 Shanghai,
China

Telefón: 0086 2164314205
Mobil: 0086 13641903630 (pohotovostná služba)
E-mail: cg.shanghai@mzv.sk
www.mzv.sk/web/cgshanghai

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu

Ritan Lu, Jianguomen Wai,
100 600 Peking,
China

Telefón: 0086 1065321530, 0086 1065321531
Mobil: 0086 13911792084 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
www.mzv.sk/web/peking

Hlavné mesto v Tibete

Hlavné mesto autonómnej oblasti Tibet sa volá Lhasa a nachádza sa v juhozápadnej Číne, konkrétne v Transhimalájskej panve v nadmerskej výške viac ako 3650 m.n.m. Mesto je historickým a náboženským centorm tibetského budhizmu a bolo sídlom dalajlámu. Po niekoľko storočí bola zakázaným mestom a nedostala sa sem žiadna osoba prichádzajúca zo západu. Moderná história Lhasy začala pôsobením piateho dalajlámu, ktorému sa podarilo podrobiť si Tibet a začal tu so stavbou paláca. Za pozretie stoja paláce Potala a Norbulingka, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco, kláštory Sera a Däpung, ale aj budhistický chrám Džókhang. Život v meste v 40-tych rokoch minulého storočia popísal rakúsky horolezec Heinrich Harrer vo svojej knihe Sedem rokov v Tibete.

Počasie v Tibete

Klíma v Tibete je zodpovedajúca nadmorskej výške. Podnebie sa líši jednak podľa oblastí a jednak podľa časti dňa. V juhovýchodnej časti oblasti je mierna s priemernou teplotou 8°C, v západnej časti pod nulu, pričom v centrálnej časti a v Lhase je podnebie príjemné na cestovanie. Najlepšie obdobie na návštevu krajiny je od apríla do októbra. Obdobie dažďov trvá od mája do septembra, prší však prevažne v noci.

Víza a cestovné doklady v Tibete

Na územie ČĽR môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. Platnosť cestovného pasu musí byť najmenej o 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný termín opustenia územia Číny. Držitelia cestovných pasov musia mať udelené vízum, ktoré je možné získať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. Žiadateľ k žiadosti o krátkodobé vízum je povinný predložiť nasledovné doklady: platný cestovný doklad, vyplnenú žiadosť a dve fotografie, predloženie dokladov potvrdzujúcich účel návštevy; v prípade individuálnej turistiky môže byť vyžadované predloženie dokladu o zabezpečení finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s pobytom v Číne. S účinnosťou od 19. januára 2017 sú žiadatelia o vízum na Veľvyslanectve ČĽR v Bratislave povinní podrobiť sa zosnímaniu odtlačkov prstov a absolvovať pohovor (na základe rozhodnutia konzula)Pri vstupe na územie ČĽR je cudzinec povinný vyplniť formulár „Arrival card“ a zároveň aj formulár o zdravotnom stave „Quarantine Declaration Form on Entry“. Hotely a ubytovacie zariadenia registrujú cudzincov automaticky na základe predloženého cestovného dokladu s platným vízom alebo na základe povolenia na dlhodobý pobyt v ČĽR.

V prípade, že turista vycestuje do Hongkongu alebo Macca z ČĽR a nemá vízum na návrat späť, musí o vízum požiadať na Konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu alebo Macau prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní. Cestné hraničné priechody sú pre cudzincov dostupné na hraniciach s Pakistanom, Kirgizskom, Kazachstanom a medzi Tibetom a Nepálom. Chýbajúce vízum môže byť dôvodom pre udelenie pokuty až do výšky 1000,- USD.

Cudzincom nie je dovolené navštevovať zakázané oblasti, miesta a objekty. Predchádzať eventuálnym problémom je možné aj tým, že turista dodrží trasu, ktorú uviedol pri podaní žiadosti o víza na veľvyslanectve ČĽR, alebo ak o návštevu zakázanej oblasti požiada príslušné oddelenie polície. Pre cesty cudzích štátnych príslušníkov do Tibetu je potrebné získať osobitné povolenie. Cudzinci nemajú právo navštevovať tzv. zakázané oblasti alebo objekty. Zoznam zakázaných oblastí nie je verejne prístupný.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Tibetu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť