mail_outlineinfo@desirea.sk

Spojené arabské emiráty

Krajina minulosti, budúcnosti a luxusu.

Spojené arabské emiráty sú federácia na Blízkom východe, vo východnej časti Arabského polostrova, na pobreží Perzského (Arabského) zálivu. Tvorí ich 7 emirátov: Abú Dhabí (Abú Zabí), Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Umm al-Quain, Sharjah a Ajman. Plochá nížinatá púštna krajina bohatne najmä kvôli ťažbe ropy. Zisky prináša aj ťažba mramoru, palma datľová a samozrejme turistický ruch. V staroveku bolo územie pod nadvládou Perzskej ríše. Neskôr oň súperili aj Portugalsko, Omán, Turecko a od konca 18. storočia sa stali predmetom záujmu Veľkej Británie. Pri návšteve ľudí najviac lákajú vysoké budovy Burj Khalífa (najvyššia budova sveta), Burj al-Arab (najvyšší hotel sveta), umelé súostrovie The World a obchodné centrá.

 • ilegálny

  sex mimo manželstva

 • 80%

  populácie tvoria expati

 • 25%

  svetových funčných žeriavov sa nachádza v Dubaji

 • 95%

  územia je v podstate ľudoprázdne

Štátne sviatky v Spojených arabských emirátoch

Január

1. január Nový rok

Apríl

14. apríl Israa & Miaraj

Jún

15. jún Eid Al Fitr
16. jún Eid Al Fitr
17. jún Eid Al Fitr

August

19. august Eid Al Adha
20. august Sviatok Arafat (Haj)
21. august Eid Al Adha
22. august Eid Al Adha
23. august Eid Al Adha

September

13. september Islamský Nový Rok

November

19. november Narodeniny Proroka Mohameda
30. november Deň mučeníkov

December

2. december Národný deň
3 december Národný deň

Veľvyslanectvo a ambasáda v Spojených arabských emirátoch

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi

Al Mataf Street No.16,
Villa 2,
Abu Dhabi

Telefón: 00971 26817705
Mobil: 00971 566202560 (pohotovostný kontakt pre mimoriadne situácie - po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja iba v závažných prípadoch)
E-mail: emb.abudhabi@mzv.sk
www.mzv.sk/web/abudhabi

Hlavné mesto v Spojených arabských emirátoch

Hlavné mesto Spojených arabských emirátov sa volá Abú Dhabí alebo v slovenčine správne Abú Zabí a je hlavným mestom rovnomenného emirátu. Nachádza sa na ostrove v tvare písmena T v Perzskom (Arabskom) zálive a je známe aj ako mesto zelene alebo mesto kvetov. Názov v preklade znamená "otec gazely". Oblasť bola osídlená v treťom tisícročí pred našim letopočtom. Dlhé roky bol centrom lovu a obchodu s perlami. Turisticky najzaujímavejšími miestami sú Mešita Sheik Zayed, ktorá je šiesta najväčšia na svete, Palác emirátov, veže Etihad, pevnosť Al Jahili, Yas Marina, Yas Waterworld a park Svet Ferrari

Počasie v Spojených arabských emirátoch

Klimatické podmienky sú tropické, poznačené citeľným kolísaním teplôt. Celoročne nízky počet zrážok. Horúce leto trvá od apríla do októbra. V mesiacoch jún až august dosahujú teploty až 50°C, v ostatných "letných" mesiacoch 30 - 40°C pričom vzdušná vlhkosť dosahuje 90%. Najpríjemnejšie počasie z pohľadu Európana je v mesiacoch december – január, 15 - 25°C.

Víza a cestovné doklady v Spojených arabských emirátoch

Na základe Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty sa môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7. mája 2015 zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní. Dohoda sa nevzťahuje na osoby cestujúce za účelom zárobkového pobytu. Za prekročenie povolenej dĺžky pobytu je finančná pokuta za každý deň nad povolený rámec (prvý deň 200 AED, každý ďalší 100 AED). Dohoda o zrušení vízovej povinnosti medzi EÚ a SAE z mája 2015 je symetrická, tzn. platia rovnaké podmienky pre občanov EÚ v SAE a SAE v EÚ.
Pre presné informácie ohľadom povolenej dĺžky pobytu je potrebné konzultovať imigračné orgány SAE (General Directorate of Residency and Foreigners Affairs), ktoré dĺžku pobytu v krajine pozorne sledujú. Veľvyslanectvo SR v Abú Dhabí odporúča slovenským občanom krajinu opustiť v predstihu, nie v deň exspirácie povolenej dĺžky pobytu. Pobyt “turistického” charakteru sa v SAE nedá predĺžiť inak než získaním rezidenčného štatútu.
Pri cestovaní neplnoletého dieťaťa iba s jedným z rodičov sa odporúča mať so sebou opečiatkovaný súhlas druhého (necestujúceho) rodiča v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR.
Pri samostatnom cestovaní neplnoletého dieťaťa sa odporúča využitie bežne poskytovaných služieb aerolínií "Unaccompanied Minors". Rodičia dieťaťa spravidla vystavujú potvrdenie pre aerolínie na príslušnom tlačive, dieťa osobne sprevádzajú na letisko. Na letisku príletu maloletého vyzdvihuje splnomocnená osoba. Niektoré aerolínie túto služby poskytujú bezodplatne, iné za poplatok. Potrebné je pamätať na obojstranné zabezpečenie tejto služby, t.j. aj na návrat domov. Odporúča sa dispozícia opečiatkovaného súhlasu rodičov v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR.
U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani aerolínie.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Spojených arabckých emirátov?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť