mail_outlineinfo@desirea.sk

Poľsko

Krajina tisícich jazier, kroviek a jantáru.

Poľsko je štát, nachádzajúci sa v strednej Európe pri Baltskom mori. Charakterizuje ho veľká geografická rozmanitosť, väčšina krajiny je ale iba mierne zvlnená. Názov Poľsko sa odvodzuje od názvu kmeňa Poľania. Slovo Polanie sa dá preložiť ako obývajúci otvorené polia. Prví poľskí turisti boli pútnici, ktorí cestovali do svätýň a pútnických chrámov. V súčasnej dobe sa turistický ruch zameriava na hstorické pamiatky, kúpele a národné parky. Najnavštevovanejším miestom v krajine je jednoznačne halvné mesto - Varšava. Okrem toho sa turistický ruch sústreďuje v meste Krakow, na Mazúrskych jazerách či v múzeu Osvienčim.

 • 35%

  Poliakov žije v zahraničí

 • jantár

  najväčší vývozca

 • 17

  nobelových cien

 • 92 litrov

  piva ročne vypije priemerný Poliak

Štátne sviatky v Poľsku

Január

1. január Nový rok
6. január Traja králi (Zjavenie Pána)

Apríl

Veľkonočný pondelok

Máj

1. máj Sviatok práce
3. máj Deň ústavy
31. máj Božie telo

Jún

20. jún Zoslanie ducha svätého

August

15. august Nanebovzatie Panny Márie

November

1. november Deň všetkých svätých
11. november Deň nezávislosti

December

6. december Sviatok sv. Mikuláša
25. december Narodenie Pána
26. december Druhý sviatok vianočný

Veľvyslanectvo a ambasáda v Poľsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave

ul. Litewska 6,
00-581 Warszawa

Telefón: 0048 225258110
Mobil: 0048 604 533 944 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.warsaw@mzv.sk
www.mzv.sk/web/varsava

Slovenský inštitút vo Varšave

ul. Krzywe Kolo 12/14 a,
00-270 Warszawa

Telefón: 0048 22525811
E-mail: instytut_slowacki@wp.pl
www.mzv.sk/web/sivarsava

Generálny konzulát SR v Krakove

ul. Św. Tomasza 34,
31-027 Kraków

Telefón: 0048 124254970
Mobil: 0048 602108608
E-mail: cg.krakow@mzv.sk
www.mzv.sk/web/cgkrakow

Hlavné mesto v Poľsku

Varšava je hlavné a najväčšie mesto Poľska. Leží na rieke Visla a patrí k najzelenším mestám Európy. Počas druhej svetovej vojny bola vojskom Wehrmachtu zničená a po vojne nanovo postavená. Hoci je Varšava pomerne nové mesto, má mnoho turistických atrakcií. Podobne ako štvrť Staré Mesto, dôsledne zrekonštruované po druhej svetovej vojne, každá mestská časť má čo ponúknuť. Medzi najvýznamnejšie pamiatky Starého Mesta patrí kráľovský palác, Žigmundov stĺp a barbakán. Každý víkend pri dobrom počasí sa stretnú stovky ľudí a zamieria do Zoliborz na ,,raňajkové trhy“. Stánky s predajom a občerstvením ponúkajú dobroty pre každého. Poľská kuchyňa je obľúbená pre rozmanitosť a množstvo zaujímavých múčnikov a chutných polievok. K európskej špičke vďaka rozmanitosti barov, klubov a štýlovosti a jedinečnosti každého z nich, patrí aj varšavský nočný život. Rozmach nočných barov a klubov vo Varšave za posledné roky znamená, že nie ste nikdy ďaleko od osviežujúceho piva či slušného nočného podniku.

Počasie v Poľsku

Poľsko leží v miernom podnebí, konkrétne v prechodnej oblasti medzi oceánskym a kontinentálnym. Táto poloha spôsobuje častý stret vzduchových más. Najteplejšou oblasťou je povodie Odry, chladnejší je severovýchod a horské oblasti pri južných hraniciach krajiny.

Víza a cestovné doklady v Poľsku

Slovenskí občania plánujúci cestu do Poľska (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa na teritóriu Poľska povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany poľskej polície.Uistite sa, že Váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celého pobytu v Poľsku.Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje. Občania SR, ktorí vycestujú do Poľskej republiky bez osobných dokladov sa budú v prípade mimoriadnych okolností musieť podrobiť overeniu totožnosti.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Poľska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť