mail_outlineinfo@desirea.sk

Paraguaj

Krajina kontrastov v srdci južnej Ameriky.

Paraguajská republika je vnútrozemský štát v centrálnej časti Južnej Ameriky. Jej hranice tvoria väčšinou rieky. Existujú dve teórie o tom, odkiaľ pochádza názov krajiny. Podľa "nudnej" realistickej verzie je to z indiánskeho slova pre korunovanú rieku (palmová koruna a voda). Podľa inej teórie sa tu prví jezuistkí osadníci spriatelili s papagájom s menom Frank, a preto je na starých mapách Paraguaj označený ako "papagáj", a názov sa časom jednoducho modifikoval (Frank vraj nakoniec padol za obeť hladným osadníkom). Indiáni z kmeňa Guaraní obývali východne časti Paraguaja najmenej tisíc rokov pred príchodom španielskych konvistádorov. Spod španielskeho vplyvu sa krajina vymanila v roku 1811, kedy sa vlády chopil prvý z paraguajských diktátorov José Gaspar Rodríguez de Francia, ktorý chcel vytvoriť utopickú spoločnosť. Ide o menej rozvinutú prevažne poľnohospodársky orientovanú krajinu. Okrem hlavného mesta sa určite oplatí navštíviť, mesto Encarnation prezývané aj perla juhu, kde si môžete vychutnať krásne pláže a všetky druhy vodných aktivít, národný park Cerro Cora, národný park Ybycui, kde žijú opice - kapucíni, romantické tradičné mestečko Yaguaron, mesto Itagua známe tradičným umením a hudbou, historické miesto odporu a súčasť zoznamu svetového dedičstva Unesco La Santisima Trinidad de Parana, historickú Villarricu, či mestečko San Estanislao, pomenované podľa poľského svätca, ktoré založili španielski jezuiti.

 • duely

  sú legálne, ak sú obaja účastníci registrovanými darcami krvi a je prítomný medik

 • zvončeky na dverách

  neexistujú

 • priehrada Itapu

  je najväčšia hydroelektráreň na svete

 • jazyk guaraní

  imituje množstvo prirodzených zvukov zvierat a prírody

Štátne sviatky v Paraguaji

Január

1. január Nový rok

Marec

1. marec Deň hrdinov

Apríl

Zelený štvrtok
Veľký piatok
Veľkonočná nedeľa

Máj

1. máj Sviatok práce
8. máj Deň nezávislosti
9. máj Deň nezávislosti

Jún

12. jún Deň prímeria v Chaco

August

15. august Založenie Asunción

September

29. september Deň víťazstva bitky v Boquerone

December

8. december Panna z Caacupe
25. december Vianoce
31. december Bankový koniec roka

Veľvyslanectvo a ambasáda v Paraguaji

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires

Figueroa Alcorta 3240,
1425 Buenos Aires,
Argentína

Telefón: 0054 1148013917, 0054 1148079451, 0054 1148048622
Mobil: 0054 91144238506 (pohotovostný mobil), 0054 91138946931 (volať iba v prípade, že pohotovostný mobil je nefunkčný)
E-mail: emb.buenosaires@mzv.sk
www.mzv.sk/web/buenosaires

Hlavné mesto v Paraguaji

Hlavné a najväčšie mesto Paraguaja - Asunción sa nachádza na ľavom brehu rieky Paraguaj hneď pri hraniciach s Argentínou v juhozápadnej časti krajiny. Celý názov mesta znie La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa María de la Asunción, teda v preklade Veľmi šľachetné a lojálne mesto našej panej Svätej Márie nanebovzatej. Hovorí sa mu aj Madre de Ciudades, matka miest, pretože patrí k najstarším v Južnej Amerike. Je zároveň najdlhšie kontinuálne osídlené mesto v povodí Rio de la Plata. Asunción dal vybudovať ho v roku 1537 španielsky dobyvateľ Juan de Salazar de Espinosa, ktorý sa tu rozhodol postaviť pevnosť. Keď v roku 1541 domorodci zničili Buenos Aires, španielski osadníci našli útočisko práve v Asunción, vďaka čomu sa mesto stalo koloniálnym sídlom a centrom evanjelizácie miestnych domorodých obyvateľov. Turisticky najobľúbenejšími miestami sú múzeum Godoy či Museo Nacional de Bellas Artes, Metropolitná katedrála, chrám La Encarnación, Panteón Nacional de los Héroes, ktorý je považovaný za národný monument krajiny či prezidentský palác.

Počasie v Paraguaji

Podnebie je subtropické; priemerná letná teplota (december až marec) je 30 °C, zimná teplota (júl až september) je 14°C. Obdobie dažďov býva v mesiacoch január a október, najsuchšie mesiace sú máj až august. Východná časť krajiny má vlhké podnebie, smerom na západ je podnebie čoraz suchšie.

Víza a cestovné doklady v Paraguaji

Na vstup do Paraguaja je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit.

Pri maloletom dieťati, ktoré cestuje v sprievode len jedného z rodičov, je potrebné predložiť písomný a úradne overený súhlas druhého rodiča na cestu dieťaťa. Súhlas musí byť preložený do španielskeho, alebo anglického jazyka. Alebo spísaný priamo v španielskom jazyku.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Paraguaja?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť