mail_outlineinfo@desirea.sk

Panama

Daňový raj plný Indiánov, džunglí, banánov a kávy.

Panama je štát oddeľujúci Strednú a Južnú Ameriku. Región dnešnej Panamy pôvodne osídľovali Indiáni, ale už začiatkom 16. storočia bola pričlenená k španielskym kolóniám. Na jej území sa nachádza jeden zo svetovo najvýznamnejších prieplavov - Panamský, ktorý oddeľuje Tichý a Atlantický oceán. Vďaka tomu je centrom obchodného a tranzitného ruchu. Oceány boli pôvodne prepojené cestou, tú nahradila železnica a až koncom 19. storočia sa prehradením rieky Río Chagres začal budovať prieplav. Ten bol slávnostne otvorený 15.8.1914. Okrem lodnej dopravy je veľká časť populácia zamestnaná v poľnohospodárstve, kde sa venuje najmä pestovaniu banánov, cuktrovej trstiny, kávy, kukurice a ryže a významnú úlohu zohráva aj turizmus. Najnavštevovanejším miestom krajiny je bezpochyby Panamský prieplav. Veľmi obľúbená je aj oblasť Casco Viejo v Panama City s rekonštruovanou koloniálnou architektúrou, ruiny starého mesta Panama - Panama Viejo, ktoré v roku 1519 založil španielský konkvistádor Pedro Arias de Ávila, veža El Tornillo (skrutka), národný park Soberania, most medzi Amerikami a mnoho ďalších.

 • 976+

  druhov vtákov

 • 2.

  najvyššia bezcolná zóna na svete (po Hongkongu)

 • 12000+

  ľudí zomrelo pri stavbe panamskej dialnice

 • 2

  dni nezávislosti - jeden od Španielska a druhý od Kolumbie

Štátne sviatky v Paname

Január

1. január Nový rok
9. január Deň mučeníkov

Marec

4. marec Karneval
5. marec Mardi Gras
6. marec Popolcová streda

Apríl

Veľký piatok

November

3. november Deň oddelenia (nezávislosti)
4. november Deň vlajky
5. november Deň mesta Colon
10. november Povstanie Los Santos
10. november Povstanie Los Santos
28. november Deň nezávislosti

December

8. december Deň matiek
25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Paname

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Julio Verne 35,
11 560 Mexico,
Mexiko

Telefón: 0052 5552806669
Mobil: 0052 15539991020 (pohotovostný mobil - po pracovnej dobe od 16:00 do 8:30, v piatok od 14:00 hod miestneho času v Mexico City)
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
www.mzv.sk/web/mexico

Hlavné mesto v Paname

Panama je hlavné mesto štátu Panama. Leží na pobreží Panamského zálivu, východne od ústia Panamského prieplavu do Tichého oceánu. Panamu založil založili španielskí osadníci v roku 1519 a krátko po tom sa stalo východiskovým bodom pre Európanov smerujúcich do Južnej Ameriky a zároveň prekladiskom ulúpených drahocenností a iného tovaru. Počas svojej histórie bolo častým terčom útokov pirátov, pričom pri jednom takomto bolo vypálené. Preto Španieli postavili asi 2km juhovýchodne odtiaľ nové mesto Panama. Veľký rozvoj mesto zaznamenalo aj počas kaliforskej zlatej horúčky. Panama City je jediným hlavným mestom na svete, v ktorého teritóriu sa nachádza dažďový prales. Takmer každý návštevník sa zastaví pri Panamskom prieplave a takmer nikto nevynechá ani koloniálne Casco Viejo zapísané do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Najznámejším múzeom je Biomuseo, ktoré navrhol známy architekt Frank Gehry. Vidieť sa oplatí aj miestnu katedrálu, gotickú ikonu - kostol Iglesia del Carmen, veľkú sochu Einstainovej hlavy, most medzi Amerikami či národný park Metropolitan.

Počasie v Paname

Prímorsky tropické, horúce, vlhké, zamračené, obdobie dažďov (máj-január), obdobie sucha (január-máj).

Víza a cestovné doklady v Paname

Pre cesty občanov SR nepresahujúce 90 dní (na turistické účely) postačuje platný cestovný pas.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Panamy?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť