mail_outlineinfo@desirea.sk

Maroko

Kráľovstvo farieb, vôní a prírodných kontrastov.

Marocké kráľovstvo sa nachádza v severozápadnej časti Afriky a je obmývané Stredozemným morom a Atlantickým ocenánom. Centrálnu časť krajiny tvoria pohoria Atlasu a nájdete tu aj jeho najvyšší vrch s výškou 4 165 m.n.m a tabuľovitá Marocká meseta. Juhovýchod krajiny ovplyvňuje saharská púšť. Názov Maroko pochádza z názvu mesta Marakéš, ktorý pravdepodobne vznikol z berberského Krajina Boha. V turečtine sa Maroko povie Fas, čo je odvodené od ďalšieho kráľovského mesta Fez. Oficiálne jazyky sú dva - arabský a berberský. V štátnych inštitúciách a väčších spoločnostiach je často používaná aj francúzština. Marocká kuchyňa je považovaná za jedu z najrôznorodejších na svete, čo je dôsledok storočí jeho vzťahov s okolím. Je to ale hlavne zmes berberskej, európskej a stredomorskej kuchyne. Jeden z najdôležitejších sektorov marockej ekonomiky je turizmus. Je propagované ako lacná, exotická a bezpečná turistická destinácia. V posledných rokoch čoraz viac priťahuje návšteva starovekých miest, pohorie Atlas a veľký prístav v Casablance.

 • somár

  najčastejší spôsob dopravy

 • pečeň

  je symbol lásky (nie srdce)

 • 70%

  populácie mladšia ako 30 rokov

 • 90 000+

  ton exportovaných datlí ročne

Štátne sviatky v Maroku

Január

1. január Nový rok
11. január Vyhlásenie nezávislosti

Máj

1. máj Sviatok práce

Jún

15. jún Eid Sghir (koniec Ramadánu)

Júl

30. júl Korunovácia kráľa Mohammeda VI.

August

14. august Oued Ed-Dahab
20. august Deň revolúcie
21. august Deň mládeže (a narodeniny kráľa Mohammeda VI.)
22. august Eid Kbir

September

11.september Fatih Muharram (Islamský Nový Rok)

November

6. november Výročie Zeleného Pochodu
18. november Deň nezávislosti
20. november Eid Al Mawled

Veľvyslanectvo a ambasáda v Maroku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride

C/Pinar 20,
28006 Madrid,
Španielsko

Telefón: 0034 915903861
Mobil: 0034 609002803 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
www.mzv.sk/web/madrid

Hlavné mesto v Maroku

Rabat alebo Ribát je hlavné mesto Maroka nachádzajúce sa na pobreží Atlantického oceánu. Ide o jedno z marockých kráľovských miest. Dodnes sa tu nachádza opevnenie s množstvom maurských pamiatok a hradieb. Mesto bolo založené v 12. storočí Arabmi, ale hneď vedľa neho sa nachádza antické mestečko Salé. V 20. storočí tu Francúzi vytvorili protektorát. Okrem sídla kráľa a vlády sa tu nachádza univerzita, Národné konzervatórium, škola tkania kobercov a sídli tu dokonca katolícke biskupstvo.

Počasie v Maroku

Klíma je veľmi rôznorodá. V centrálnej horskej oblasti sú horúce letá a chladné zimy, pobrežia sú typické teplými letami a miernymi zimami. V púštnych oblastiach sú najmä v zime počas noci veľmi nízke teploty.

Víza a cestovné doklady v Maroku

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pri cestovaní neplnoletých osôb bez rodičov nešpecifikujú marocké orgány na vstup do krajiny pri pobyte do 90 dní okrem platného cestovného pasu (platný ešte 6 mesiacov od vstupu do krajiny) ďalšie náležitosti. Veľvyslanectvo SR v Madride odporúča mať k dispozícii Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku bez notárskeho overenia.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Maroka?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť