mail_outlineinfo@desirea.sk

Lotyšsko

Perla Európy plná lesov a secesie.

Lotyšská republika je jedna z troch tzv. pobaltských republik vo východnej Európe. Väčšina krajiny je mierne zvlnená až rovinatá. Najvyšší odlev obyvateľstva krajina zaznamenala po pripojení k ZSSR v roku 1940, počas druhej svetovej vojny a následných deportácií. Aj dnes majú Lotyši početnú prevahu na vidieku a v menších mestách, vo väčších aglomeráciách majú väčšinu Rusi a iné minority. Turisticky najpríťažlivejšími sú najstarší chránený park Gauja, hrad Turaida, vodopády pri Ventas Rumba a samozrejme hlavné mesto Riga s neďalekou plážou Jurmala.

 • mačka

  je typický suvenír a symbol mesta Riga

 • najväčší

  počet príslušníkov národných menším v EÚ

 • 98%

  krajiny leží v nadmorskej výške pod 200m

 • farba vlajky

  sa volá lotyšská červená a podľa legendy je to farba uschnutej krvi

Štátne sviatky v Lotyšsku

Január

1. január Nový rok

Apríl

Veľký piatok
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok

Máj

1. máj Sviatok práce
4. máj Deklarácia nezávislosti Lotyšska

Jún

9. jún Svätodušná nedeľa
23. jún Predvečer letného slnovratu
24. jún Letný slnovrat

November

18. november Vznik Lotyšskej republiky

December

25. december Vianoce
26. december 2. sviatok vianočný
31. december Silvester

Veľvyslanectvo a ambasáda v Lotyšsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige

Smilšu iela 8,
1050 Riga

Telefón: 00371 67814280
Mobil: 00371 25149789 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.riga@mzv.sk
www.mzv.sk/web/riga

Hlavné mesto v Lotyšsku

Riga, ležiaca pri Baltskom mori pri ústí rieky Dugavy (Daugava) je hlavné a najväčšie mesto Lotyšskej republiky. Ide o najväčšie mesto pobaltských štátov. Približne 45% populácie mesta tvoria Lotyši a rovnaký počet tvoria Rusi. Rigu založil v roku 1201 Albert z Brém ako prístavné mesto a tiež ako základňu na pokresťančovanie pôvodného obyvateľstva. Historické centrum mesta vystavané najmä secesným architektonickým štýlom je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Najnavštevovanejšími pamiatkami mesta sú Evanjelická katedrála, Chrám Krostovho narodenia a Chrám sv. Alexandra Nevského. Riga je tiež populárna vďaka svojmu nočnému životu a nízkonákladovým aerolinkám, ktoré sem privážajú turistov z celej Európy.

Počasie v Lotyšsku

V krajine prevláda mierne podnebie s mokrými zimami so snehovými prehánkami (najmä vo februári ) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C a miernymi krátkymi letami, počas ktorých teplota dosahuje 26 - 28° C. Máj sa považuje za obdobie dažďov a v septembri je typické rýchlo sa meniacim počasím.

Víza a cestovné doklady v Lotyšsku

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celého pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje. Turistický pobyt možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Lotyšska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť