mail_outlineinfo@desirea.sk

Kostarika

Krajina kávy, banánov, sopiek a džunglí.

Kostarická republika je štát v Strednej Amerike zo západu hraničiaci s Tichým oceánom a na východe s Karibským morom. Názov Costa Rica znamená bohaté pobrežie. Oblasť pomenoval Krištof Kolumbus, ktorý sem dorazil pri svojej poslednej výprave v roku 1502. Toto pomenovanie dostala na základe množstva zlatých šperkov, ktoré mali na sebe miestni obyvatelia. Historicky sa v krajine stretali a zlievali mezoamerické a andské kultúry, ich vplyvy sú však dnes viditeľné iba minimálne. Väčšinu populácie absorbovala španielsky hovoriaca koloniálna spoločnosť. Costa Rica však nemala množstvo domorodej populácie, ktorú by kolonisti mohli využiť ako lacnú pracovnú silu a tak museli na svojej pôde pracovať sami, čo zabránilo vzniku obrovských plantáží. Krajina, hoci o nezávislosť od Španielska nikdy nebojovala, vyhlásila nezávislosť v roku 1821. Káva sa tu začala pestovať v roku 1808 a už v 20-tych rokoch 19. storočia sa stala primárnym exportom krajiny. Kostarika je najnavštevovanejšou krajinou v stredoamerickom regióne. Najväčším lákadlom je množstvo národných parkov a ďalších chránených oblastí. Okrem hlavného mesta sa určite oplatí vidieť bývalé hlavné mesto Cartago, sopku Irazú, ostrov Isla del Coco, kde bola natočená časť Jurského parku, národný park Cahuita s priľahlým mestečkom či národný park Corcovado so stovkami krokodílov.

 • 1.

  krajina, ktorá zrušila armádu a peniaze investovala do vzdelania

 • väčšina

  kostolov je orientovaná na západ

 • čierny

  je piesok na plážach na západe krajiny

 • 365 dní v roku

  slnko vychádza a zapadá takmer o rovnakom čase

Štátne sviatky na Kostarike

Január

1. január Nový rok

Apríl

15. apríl Veľkonočný týždeň
16. apríl Veľkonočný týždeň
17. apríl Veľkonočný týždeň
Zelený štvrtok
Veľký piatok

Máj

1. máj Sviatok práce

Júl

25. júl Guanacaste

August

2. august Deň Panny
15. august Deň matiek

September

15. september Deň nezávislosti

Október

12. október Deň kultúry

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda na Kostarike

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Julio Verne 35,
11 560 Mexico,
Mexiko

Telefón: 0052 5552806669
Mobil: 0052 15539991020 (pohotovostný mobil - po pracovnej dobe od 16:00 do 8:30, v piatok od 14:00 hod miestneho času v Mexico City)
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
www.mzv.sk/web/mexico

Hlavné mesto na Kostarike

San José, hlavné a najväčšie mesto Kostariky, sa nachádza v stredozápade Centrálneho údolia. Mesto bolo vytvorené v roku 1738 na príkaz Cabilda de León, ktorý za patróna mesta vybral sv. Jozefa. Kvôli problémom s vodou rástla jeho populácia iba veľmi pozvoľna. San José je jedno z najbezpečnejších miest v regióne architektonicky postavené v štýle Belle Époque. V meste sa nachádza viacero zaujímavých múzeí, o.i. Detské múzeum či Múzeum Predkolumbovského zlata, parkov a zoologických záhrad.

Počasie na Kostarike

Tropické a subtropické podnebie, suché obdobie (december-apríl) a obdobie dažďov (máj-november). V horských polohách je chladnejšie.

Víza a cestovné doklady na Kostarike

Pri turistických cestách do 30 dní postačuje pre občanov SR cestovný pas platný prinajmenšom tri mesiace odo dňa vstupu do krajiny. Ďalej sa požaduje preukázanie dostatočného finančného zabezpečenia na dobu pobytu a predloženie spiatočnej letenky.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd na Kostariku?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť