mail_outlineinfo@desirea.sk

Izrael

Krajina pútnikov, inšpirácie a troch svetov.

Izraelský štát je štát v juhozápadnej Ázii, konkrétne na Blízkom Východe. K štátu prilieha aj Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy, ktorý čiastočne spravuje Palestínska autonómia. Meno Izrael už viac ako 3000 rokov označuje ako krajinu, tak aj židovský národ a podľa Biblie bol takto pomenovaný Jakub. Prvá zmienka o Izraeli pochádza zo Starovekého Egypta a datuje sa do 13. storočia p.n.l. Podľa Tóry bola krajina prisľúbená Abrahámovi a jeho potomkom ako zasľúbená zem a nachádzajú sa v nej najsvätejšie miesta judaizmu a kresťanstva. Za najstaršie mesto sa považuje Jericho, ktoré vzniklo okolo roku 8 000 p.n.l. Hoci je nerastné bohatstvo Izraela obmedzené, v oblasti ochrany vody a využitia geotermálnej energiepatrí k svetovej špičke. Veľmi dôležitým odvetvím ekonomiky je cestovný ruch, hlavne pútnictvo, hoci veľa ľudí sem cestuje aj kvôli plážam a archeologickým či historickým pamätihodnostiam. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí hlavné mesto Jeruzalem, významné centrum štúdia kabaly Safed, posledné miesto odporu židovských povstalcov proti Rimanom Masada, judaistické miesto posledného odpočinku patriarchov a pramatiek Hebron, rodisko Dávida Betlehem a samozrejme najslanšie jazero na svete - Mŕtve more.

 • 100+

  sushi reštaurácií v Tel Avive

 • zakázané

  podvýživené modelky

 • bankovky

  sú popísané Braillovým písmom

 • najväčší

  cintorín psov v Aškelone

Štátne sviatky v Izraely

Marec

21. marecPurim

Apríl

21. apríl Pesach (začiatok)
27. apríl Pesach (koniec)

Máj

9. máj Deň nezávislosti
9. máj Deň víťazstva

Jún

10. jún Shavuot

August

11. august Sviatok

September

30. september Nový Rok

Október

1. október Nový Rok
9. október Yom Kippur
14. október Sukkot
22. október Simchat Torah

Veľvyslanectvo a ambasáda v Izraely

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive

Jabotinsky 37,
P.O.Box 6459
Tel Aviv

Telefón: 00972 35449649
Mobil: 00972 544556642 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.telaviv@mzv.sk
www.mzv.sk/web/telaviv

Hlavné mesto v Izraely

Tel Aviv-Jafo alebo skrátene Tel Aviv leží na pobreží Stredozemného mora a za hlavné mesto Izraela ho považuje viacero štáto (okrem iných aj Slovensko). Osada na juhu súčasného Tel Avivu bola založená v 80-tych rokoch 19. storočia, ako náhrada za drahé osady v Jaffe. Výstavba mesta, pôvodne ako nocľahárne pre ľudí pracujúcich v Jaffe sa začala v roku 1909. ;V Tel Avive je badateľných hneď niekoľko architektonických štýlov - každý preprezentuje iné obdobie jeho histórie. Najstaršie sú európsky vyzerajúce jednoposchodové domčeky s červenými škrídľovými strechami, mladšie dvojpodlažné pieskovcové, a orientálne. Najdôležitejšie mesto krajiny je Jeruzalem, ktorý zároveň Izrael aj Palestína považuje za svoje hlavné mesto, čo je však v rozpore s plánmi OSN na rozdelenie Palestíny, podľa ktorých by mal byť Jeruzalem pod medzinárodnou správou. Tel Aviv je známy svojim nočným životom, plážami a promenádou. Sú tu tri veľké múzeá z nich najzaujímavejšie je archeologicko-historické a Múzeum umenia. V prostriedku mesta sa nachádza opevnené staré mesto, vo východnej, prevažne arabskej časti sú mnohé významné kresťanské kostoly a kláštory a v západnej, prevažne židovskej časti, sú významné izraelské inštitúcie, hotely a množstvo nákupných možností. Dochovalo sa množstvo historických pamätihodností, spomedzi najnavštevovanejších mestské hradby, niekoľko brán do mesta, Chrámová hora, Chrám božieho hrobu, Krížová cesta či Olivová Hora. V meste stával Jeruzalemský chrám; dnes je tu už iba jeho pozostatok v podobe Múru nárekov.

Počasie v Izraely

Izrael má tropické, t.j. klimaticky náročné pásmo. Prevažuje suché podnebie s malým množstvom zrážok, ktoré sú iba v zimnom období. V lete denné teploty dosahujú 35 - 40 stupňov (bez dažďov). Vzduch pri pobreží a v severných oblastiach je vlhký, v stredných pásmach vnútrozemia (okolie Jeruzalema a Mŕtveho mora) a v južných častiach (Negevská púšť) je leto suché s tropickými horúčavami (najvyššie teploty sú v meste Eilat, kde dosahujú výšku nad 40°C s nízkou vlhkosťou). Počas letných mesiacov je nevyhnutnosť používania klimatizácie.
Zima v Izraeli začína okolo novembra a trvá až do marca - apríla, s relatívne miernym, dažďovým počasím. Zima v hornatých častiach na severe a vnútrozemí ako napríklad v Jeruzaleme je len 5°C. Priemerná teplota v Tel Avive v zime je okolo 15°C. V severných horských oblastiach v zime býva sneženie. Maximálne priemerné ročné zrážky sú od 800 mm v horných severných oblastiach Galilei, minimálne (skoro úplné sucho) je na juhu krajiny, t.j. len 40 mm v Eilate.

Víza a cestovné doklady v Izraely

Medzi Slovenskou republikou a Izraelom je bezvízová dohoda platná od roku 1997. V zmysle dohody občania SR môžu stráviť maximálne 90 dní v Izraeli, striktne len za účelom turistiky. V prípade prekročenie termínu 90 dní izraelské imigračné úrady prísne postihujú previnilca, prípadnou deportáciou a zákazom vstupu. Podmienkou vstupu je cestovný pas, ktorého platnosť by mala trvať ešte minimálne 6 mesiacov po plánovanom vstupe do krajiny.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Izraelu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť