mail_outlineinfo@desirea.sk

Irak

Kolíska najstarších civilizácií.

Iracká republika je štát v juhozápadnej Ázii. K územiu patrí aj takmer 5000 km2 Perzského (Arabského) zálivu. Približne pätinu obyvateľstva tvoria Kurdi, ktorí spravujú autonómne územie na severe krajiny. Oblasť bola osídlená neandertálskymi kmeňmi už 65 000-35 000 pn.l., čo je archeologicky potvrdené objavmi z jaskyne Shanidar. Medzi riekami Eufrat a Tigris existovala staroveká Mezopotámia a na území dnešného Iraku bol neskôr aj centrá Akadskej, Sumerskej, Asýrskej aj Babylonskej ríše. Neskôr bola krajina súčasťou Osmanskej ríše. Kultúrne má krajina veľmi bohaté dedičstvo z predislamského aj islamského obdobia a je známa aj vďaka jedným z najlepších básnikov, maliarov, sochárov a ďalších umelcov arabského sveta. Arabský názov krajiny znamená hlboko zakorenená, dobre polievaná; úrodná. Irak má po Venezuele a Saudskej Arábii tretie najväčšie zásoby ropy na svete. Najzaujímavejšie miesta na návštevu sú staroveké mestá ako Babylon, Kiš, Girsu či Ninive, Veľká mešita al-Nuriho, Sulejmanova unverzita, jaskyňa Shanidar a Národné Iracké múzeum.

 • 1 z 3

  najväčších producentov datlí na svete

 • 40%

  ľudí má možnosť získať vzdelanie

 • Babylon

  je miesto smrti Alexandra Veľkého

 • Noemova archa

  bola údajne vybudovaná v Iraku

Štátne sviatky v Iraku

Január

1. január Nový rok
6. január Deň armády (okrem Kurdistanu)

Máj

1. máj Sviatok práce

Jún

5. jún Eid Al Fitr (koniec Ramadánu)
6. jún Eid Al Fitr (koniec Ramadánu)
7. jún Eid Al Fitr (koniec Ramadánu)
8. jún Eid Al Fitr (koniec Ramadánu)
9. jún Eid Al Fitr (koniec Ramadánu)

Júl

14. júl Deň republiky

August

12. august Eid Al-Adha
13. august Eid Al-Adha
14. august Eid Al-Adha
15. august Eid Al-Adha

September

1. september Islamský Nový Rok
10. september Ashura

Október

3. október Deň irackej nezávislosti

November

10. november Mawlid al.Nabi

December

10. december Deň víťazstva
25. december Vianoce (iba kresťania)

Veľvyslanectvo a ambasáda v Iraku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Weavers Centre, 12th Fl,
Clemenceau Street 464,
Bejrút, Libanon

Telefón: 00961 1367422
Mobil: Kontakt pre prípad núdze (mimo úradných hodín): 00961 81 313 423
E-mail: emb.beirut@mzv.sk
www.mzv.sk/web/bejrut

Hlavné mesto v Iraku

Bagdad, po Teheráne druhé najväčšie mesto juhozápadnej Ázie a druhé najväčšie mesto arabského sveta po Káhire je hlavné mesto Iraku. Leží na plochej krajine stredného Iraku na rieke Tigris. Názov buď pochádza z perzštiny a znamená Bohom dané alebo z aramejčiny ako ovčia ohrada, mesto mieru resp. Dar kráľov. Mesto s charakteristickým kruhovým pôdorysom založil v roku 762 kalif al-Mansúr z dynastie abbásovcov, ktorý sem preniesol svoje sídlo z Damasku a čoskoro sa stalo jedným z centier vtedajšieho sveta a dôležitou križovatkou medzi Európou, Perziou a Indiou. Jeho najslávnejšie obdobie pripomínajú Príbehy Tisíc a jednej noci. V rokoch 1534-1921 patril Bagdad k Osmanskej ríši. V posledných rokoch je mesto častou obeťou útokov a vojen. Najzaujímavejše miesta v rámci Zelenej zóny sú Univerzita Al-Mustansirijjá, Mešita Al-Kázimijjá, Víťazný oblúk a Národné Múzeum Iraku.

Počasie v Iraku

Pre Irak sú charakteristické horúce a suché letá (apríl – október), chladné zimy (december – marec) s občasnými dažďami a na severe snehom. V hlavnom meste v Bagdade , ktoré leží prakticky v strede krajiny (na hranice s Jordánskom je takmer rovnaká vzdialenosť ako z Bagdadu na hranice s Tureckom alebo do Perzského zálivu, je v priemere len 48 daždivých dní v roku, v Mosule na severe 55 dní a v Basre na juhu 51 dní. Teplota v tieni v mesiacoch máj až október prekračuje 40 °, pričom v mesiacoch júl – august dosahuje aj viac než 50 °C. V januári však klesá v noci takmer na 0 °C. Okrem vysokých teplôt sú nepríjemné pre Bagdad piesočné búrky. Jemný prach dráždi očí, nos, ústa a sťažuje dýchanie.

Víza a cestovné doklady v Iraku

Cesty do Iraku Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča. Slovenskí občania podliehajú pri ceste do Iraku vízovej povinnosti.

Žiadosť o vízum sa podáva na Veľvyslanectve Irackej republiky vo Viedni.
K vyplnenej žiadosti je potrebné predložiť:
- 2 fotografie,
- kópiu cestovného pasu,
- pozvanie alebo iný doklad potvrdzujúci účel cesty.

Osoby cestujúce do Iraku musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov od predpokladaného dátumu opustenia irackého územia. V súčasnej dobe už neplatí predpis, ktorý v minulosti znemožňoval udelenie irackého víza alebo vstup do Iraku cudzincovi, ktorý mal v cestovnom pase záznam o pobyte v Izraeli. Cestujúci pred vstupom do Iraku musí mať okrem udeleného víza aj doklad o bezpečnostnej previerke z irackého ministerstva vnútra, a preto štandardná vízová procedúra trvá 1 – 2 mesiace. Naďalej je potrebné, aby cudzinci s výnimkou držiteľov diplomatických pasov mali pri vstupe na iracké územie potvrdenie o vyšetrení na HIV. Odlišný vízový režim platí v troch severných provinciách, ktoré sú pod kurdskou regionálnou správou.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Iraku?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť