mail_outlineinfo@desirea.sk

Honduras

Krajina cigár, kávy a Mayov.

Honduraská republika na nachádza v severnej časti Strednej Ameriky. Patrí k nej aj súostrovie Islas de la Bahía, Islas del Cisne, Cochinos a ďalšie ostrovy. Honduras v preklade znamená veľké hĺbky a toto meno mu dal Krištof Kolumbus podľa, ako inak, hlbokých vôd popri pobreží. Poľnohospodársky najproduktívnejšia je severnánížinná časť krajiny, prevažná časť ostatného územia je hornatá. Tropický les sa zachoval na severovýchode krajiny. Podľa archeologických výskumoch v rokoch 150-900 žili na západe krajiny Mayovia. Pre Európu Honduras objavil Krištof Kolumbus na svojej poslednej (štvrtej) výprave a krajinu začali Španieli kolonizovať pod vedením Hernana Cortésa. Nezávislosť od španielskej koruny krajina vyhlásila v roku 1821 a stala sa súčasťou mexickej a následne Stredoamerickej federatívnej republiky. Až 90% obyvateľstva tvoria mestici, čo sú miešanci belochov (Európanov) a Indiánov. Turisticky najzaujímavejšie miesta sú súostrovie Cayos Cochinos, na rafting a kanoistiku Rio Cangrejal, bývalý pirátsky prístav Punta Sal, najväčšie honduraské prírodne jazero Lago de Yojoa alebo mayské nálezisko Copan.

 • 2

  hlavné mestá (Comayaguela and Tegucigalpa)

 • káva a banány

  sú najväčšie exporty krajiny

 • vtáčia rezervácia

  Scarlet Macaw je považovaná za posvätnú

 • 100

  hodín trvala vojna s El Salvádorom najmä kvôli futbalu

Štátne sviatky v Hondurase

Január

1. január Nový rok

Apríl

14. apríl Panamerický deň
Zelený štvrtok
Veľký piatok
Biela sobota
Veľkonočná nedeľa

Máj

1. máj Sviatok práce

September

15. september Deň nezávislosti

Október

2. október Objavenie Ameriky
3. október Narodeniny Francisca Marazana
4. október Deň armády

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Hondurase

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Julio Verne 35,
11 560 Mexico,
Mexiko

Telefón: 0052 5552806669
Mobil: 0052 15539991020 (pohotovostný mobil - po pracovnej dobe od 16:00 do 8:30, v piatok od 14:00 hod miestneho času v Mexico City)
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
www.mzv.sk/web/mexico

Hlavné mesto v Hondurase

Hlavné mesto Hodurasu Tegucigalpa sa nachádza v členitom horskom teréne južnej časti centrálnej oblasti Hondurasu. Názov Tegucigalpa pochádza z jazyka Nahuatlov a pravdepodobne znamená kopce zo striebra alebo maľované kamene. Založená bola v roku 1578 Španielskymi kolonizátormi na mieste existujúcej indiánskej osady ako banícke stredisko pre ťažbu zlata a striebra. Koloniálny názov mesta bol Téguz. Miestne letisko je známe extrémne krátkou pristávacou dráhou. Navštíviť sa oplatí najmä Museo Nacional so zbierkou predmetov z predkolumbovskej éry. Nádherný výhľad na mesto je z kostola Los Dolores, ktorý pochádza z 18. storočia. Vyhľadávané sú architektonické budovy z koloniálnych čias, stará univerzita Antigua-Paraninfo, kostol Iglesia de San Francisco zo 16. storočia, či kostol sv. Michala (San Miguel), ktorý je obkolesený centrálnym parkom.

Počasie v Hondurase

Subtropické v nížinách, mierne v horských polohách.

Víza a cestovné doklady v Hondurase

Pre turistické pobyty do 90 dní postačuje platný cestovný pas.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Hondurasu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť