phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Rumunsko a Moldavsko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Moldavsko – turistami nedotknutý kraj leží medzi Rumunskom a Ukrajinou a zachováva si svoj pôvodný ráz. Priateľskí ľudia, chutné víno, malebné dedinky, do kameňa vtesané kláštory a krásna príroda! Unikátne byzantské kláštory v Rumunsku patria medzi najväčšie umelecké pamiatky Európy.                                                                                                                                                                                                       

Program zájazdu:

1.deň: Odchod z Bratislavy o 22.00, tranzit cez územie Maďarska do Rumunska.

 

2.deň: Dopoludnia príchod do Moldovita – prehliadka kláštora, ktorý bol postavený v roku 1532 vojvodom Petru Raresem. Nakoľko bol častým terčom nájazdov Tatárov a Turkov, bol opevnený a pripomína pevnosť /múry vysoké 6 m a štyri obranné veže/. Vonkajšie fresky sú najzachovalejšie zo všetkých Bukovinských kláštorov. Scény na freskách zobrazujú historické a náboženské udalosti ako posledný súd, Mojžiša a horiaci ker, obliehanie Konštantinopolu. V bývalej pokladnici kláštora je múzeum, kde vystavujú staré výšivky, drevené ikony, náboženské knihy.  Odchod v poobedňajších hodinách na hotel, ubytovanie, možnosť  relaxácie  v prekrásnej prírode, prípadne pre záujemcov za poplatok 7,-- € odpočinok vo welness centre s bazénom, fínskou, parnou aj infra saunou a tiež jacuzzi, večera.

 

3. deň:  Po raňajkách presun krásnou prírodou ku ženskému kláštoru Slatina. Stojí mimo ľudských obydlí . Postavený bol v rokoch 1554-1561 princom Alexandru Lapusneanu. Kláštorný kostol až do 18.storočia najväčší v Rumunsku. V roku 1828 bola časť kostola zbúraná. Kláštor má vysoké hradby a v každom rohu mohutnú vežu, ako obranu proti nájazdom nepriateľov. Nadväzuje svojím tvarom na architektúru starších moldavských stavieb, ale je jednoduchší. Vnútorné fresky sú v neo-byzantskom štýle. Kláštor vlastní veľké pozemky, mimo kláštorného opevnenia sú umiestnené sklady, prístrešky, stajne a ubytovne pre sezónnych pracovníkov. Pokračovať budeme ku kláštoru Neamt. Je  to najstarší  a najväčší  mužský kláštor  v Rumunsku a zároveň je strediskom miestnej pravoslávnej kultúry. Žije tu okolo 70 mníchov a desiatky študentov seminára. Samotný vznik kláštora mal niekoľko etáp. V rokoch 1375-1391 tu Petru I. Musat postavil pustovňu. V roku 1497 tu Štefan Veľký nechal postaviť kostol ako oslavu víťazstva nad Poliakmi. V 15.storočí nechal Alexander Dobrý kláštor opevniť pred nájazdmi Tatárov a Turkov. Kláštorný kostol sa stal inšpiráciou na stavbu ďalších kostolov v Rumunsku. V kláštore sídlila škola miniaturistov a iluminátorov, ktorá bola zásadná pri rozvoji týchto oborov. Pred kláštorom stojí zvláštna stavba, ktorá vyzerá ako kostolná kopula postavená na zemi. Stavba sa volá Aghiastmatar /požehnanie vody/, kde možno dostať svätenú vodu vo fľaškách, ktorá má pomáhať pri liečbe chorôb. Okrem toho tam dostanete aj iné vody /sladené nápoje/, knihy a cirkevné výrobky. Odchod do najväčšieho mesta Moldavska, hlavného mesta Kišinev, ubytovanie.


4.deň: Po raňajkách  výlet do  Tighiny –Bender , mesto s mohutnou tureckou pevnosťou na Dnestri, ďalej Tiraspol – hlavné mesto oblasti a tzv. „komunistický skanzen“ . Návrat do Kišineva prehliadka historického centra Kišineva, kde v minulosti žil a tvoril významný ruský básnik Alexander Sergejevič Puškin .  Návšteva Metropolitnej Katedrály zrodenia Pána na námestí Márii Adunari Nationale, ktorá spolu so Svätou bránou stojí pred budovou vlády, vysoká zvonica pri katedrále, radnica, ďalej kostol Svätej Zbožnej Teodory zo Sihly, alebo múzeum Alexandra Puškina, víťazný oblúk,  ubytovanie.


5.deň: Po raňajkách  Saharna – kláštorný komplex je jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Moldavsku.  Kedysi dávno sem prichádzali mnísi a do mäkkej skaly vytesávali skromné izby, ktoré sa neskôr premenili na jaskynné kláštory. Najvyšším bodom je „Grimidonská skala“, kde veriaci uctievajú stopu Panny Márie. Podľa tradície raz jeden z mníchov uvidel na skale postavu obklopenú svetlom. Ponáhľal sa k nej, no keď sa dostal na miesto kde stála, našiel tam už len stopu odtlačenú v kameni. Považoval to za znamenie a dôkaz čistoty a miesto bolo vyhlásené za posvätné. Pokračovanie do Orheiul Vechi , kde sa zachovali pozostatky starobylého osídlenia v malebnej krajine meandru rieky Raut s dáckými, tatarskými aj moldavskými pamiatkami, kláštormi, ľudová architektúra, dedinské múzeum. V poobedňajších hodinách návšteva druhých najväčších moldavských vínnych pivníc Cricova, ktoré tvoria 120 kilometrový labyrint podzemných chodieb, kde sa návštevníci presúvajú dopravnými prostriedkami. „Vínne mesto“ v niektorých miestach siaha až do hĺbky 100 metrov pod zemou a uskladňuje 1,25 milióna vzácnych fliaš vína. V podzemí je udržiavaná teplota 12°C, ideálna na uskladňovanie vína. Najstaršie víno pochádza z roku 1902 a šumivé víno sa tu vyrába tradičnou metódou. Po exkurzii a ochutnávke presun späť do Kišineva, večera, ubytovanie.


6.deň: Po raňajkách svätá omša v rímskokatolíckej katedrále Božej prozreteľnosti.  Presun do  Bukurešti, Prehliadka historického centra, Triumfálny oblúk, jedinečný pravoslávny monastier Palatul Patriarhiei a najväčšia budova na zemi, Palác parlamentu. ubytovanie.


7. deň: Bukurešť  Rímskokatolícka katedrála sv. Jozefa – svätá omša. Prehliadka „Caucescovho paláca“   Palatul Parlamentului (doslova Palác parlamentu, nazývaný aj Palác ľudu) je budova v Bukurešti v Rumunsku. Je sídlom oboch komôr Rumunského parlamentu a je druhou najväčšou budovou sveta, po americkom Pentagóne a najväčšou budovou euroázijského kontinentu. Bol navrhnutý vtedy len 28-ročnou architektkou Ancou Petrescovou a takmer úplne dokončený ešte počas Ceau?escovho režimu. Budova stála kvôli istým komplikáciám počas stavby takmer dnešných 3 miliardy €, ktoré Ceau?escu získaval z úverov zo západu](na západe ho po roku 1968 považovali za protirusky orientovaného a tak sa ho snažili získať na svoju stranu). Pre výstavbu paláca ľahlo niekoľko obytných blokov a časť historického centra Bukurešti, len kvôli ulici Boulevardul Unirii, bulváru zabezpečujúcemu ničím nerušený pohľad na palác. Ceau?escu ho pôvodne pomenoval „Casa poporului“, preto je známy i ako „Palác ľudu“. Od roku 1996 je sídlom parlamentu. Od roku 2004 sa tu nachádza Múzeum totality a socialistického realizmu. Odchod na letisko, odlet do Viedne a následne transfer do Bratislavy.


V cene je zahrnuté:  lux bus, Letenka Viedeň –Bukurešť, 5 x ubytovanie s polpenziou /raňajky a večera/,  sprievodca, duchovný doprovod

V cene nie je zahrnuté: servisné poplatky 125,- €, komplexné cestovné poistenie 14,-- €,  vstupy, sedadlo v prednej časti autobusu 15,-- €   


Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou!