phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Prírodné a historické perly Gemera

Košický kraj, Slovensko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Program:

Odchod zo Žiliny o 6,30 hod., možnosť nástupu smer Martin - Gemer. Prvá písomná zmienka o Gemerskej stolici pochádza z r. 1209, kedy bol strediskom župy kráľovský hrad. Vynikajúce prírodné podmienky, zachovaná ľudová architektúra, folklór, kultúrno-historické pamiatky robia z Gemera perlu Slovenska a jeden z najvzácnejších regiónov. Navštívime výnimočnú Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, jedinú svojho druhu v Európe. Jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle. Strop zdobia jedinečné tvary excentrickej formy aragonitu, ktoré inde nenájdete. Namiesto kvapľov sú steny pokryté snehobielymi kryštáľmi aragonitu, ich vek sa ráta na tisícky rokov. Za najkrajšie miesto jaskyne je považovaná Sieň mliečnej dráhy, kde sú aragonitové útvary nasvietené tak, že pripomínajú hviezdnu oblohu. Objavili ju v r. 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne a od r. 1972 je pre verejnosť sprístupnená 230m dlhá trasa. Umelý vchod je dlhý 144 m a prekonáva výškový rozdiel 19 m za pomoci 104 schodov, teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2o do 7,8oC. Spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu je zapísaná v zozname Unesco.

Pokračovanie do mesta starých tradícií – baníckej Rožňavy, prehliadka: najväčšie stredoveké námestie štvorcového pôdorysu na Slovensku, obklopené honosnými meštianskymi domami, renesančná strážna veža s vyhliadkou, radnica, kláštor vincentiek, biskupský palác, najkrajšia a najvýznamnejšia pamiatka – gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14.st. V katedrále sa zachovala cenná tabuľová maľba, známa ako Rožňavská Metercia, o ktorej sa predpokladá, že autor bol z okruhu Majstra Pavla z Levoče. Obraz je najstarším známym grafickým vyobrazením dobového baníctva v strednej Európe.

Zastávka pri jednej z najkrajších secesných pamiatok Slovenska – Mauzóleu Františky a Dionýza Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Prvorodený syn Juraja Andrássyho sa rozhodol porušiť všetky šľachtické a feudálne zvyky a vzal si za manželku neurodzenú Františku. Vzdal sa grófskeho titulu, usadil sa v Mníchove, kde pomáhali sirotám a chudobným. Keď Františka predčasne zomrela, nechal jej vybudovať veľkolepú hrobku, turistami nazývanú slovenský Tádž Mahal.

Pokračovanie do Betliara, kde navštívime jeden z najkrajších slovenských zámkov. Expozícia je zameraná na život a bytovú kultúru šľachty v 18. a 19.st. V 50-tich obytných miestnostiach, viacerých komunikačných chodbách a schodištiach prevažujú zbierky rodu Andrássyovcov. Ku kľúčovým exponátom patria vzácne kusy nábytku reprezentujúce umelecké slohy od renesancie až po secesiu, majestátne schodište, množstvo porcelánu. Nechýba ani Poľovnícky salónik s loveckými trofejami,Orienálny salón s exotickými predmetmi z Ázie a Afriky, či zoologické exponáty z rôznych kútov sveta. Najcennejšia je knižnica, vzácna zbierka obrazov, namaľovaných tak, aby z vás ani oko nespustili. V jednej z búst spoznáte cisárovnu Sissi, ktorá sa priatelila s kniežaťom Andrássym. Krásu kaštieľa dopĺňa nádherný anglický park. Odchod do Žiliny.


Cena zahŕňa:

doprava autobusom, prehliadky so sprievodcom CK


Možný príplatok: vstupenky