phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Orlí lovci (Mongolsko)

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Mongolskí Orlí lovci sú poslední, ktorí si v skutočnosti udržujú svoju tradíciu. Nejde iba o tradícia lovu ale aj o unikátny spôsob života. Na Kazašskej či Ruskej strane sa táto tradícia stratila. O lovcoch, ktorí so svojimi orlami chytajú vlkov písal už Marco Polo (1254-1324). My uvidíme festival s 300 -400 lovcami, ktorý sa koná iba raz ročne. Cesta je zameraná na dôkladné spoznania Altaja a v takejto komplexnej podobe sa bude realizovať iba jediný raz.

Program:

1. deň:
Odlet do Ulanbátaru.
2. deň:
Prílet do Mongolska, krajiny veľkého Džingischána. Našimi autami k obrovitánskej soche muža tisícročia. Povinná fotografia a dokúpenie teplého oblečenia z mongolského kašmíru. Vytvoril Džingichán (1162 -1227) najväčšiu zónu voľného obchodu minulého tisícročia a prvú zastupiteľskú demokraciu? Spánok v hoteli Chinggis Khaan, ktorý mnohí považujú za ten najlepší v krajine. Reštaurácia Termuudžin ponúka výbornú mongolskú kuchyňu. Aklimatizácia.
3. deň:
Odlet do púšte Gobi. Najväčšie pisočné duny KHONGORIN ELS . raj geológov a fotografov. Budeme mať mraky pre lepšie fotografie, alebo čistú oblohu ako posledných 5 rokov?
4. deň:
Prevezieme sa na pravých dvojhrbých ťavách, alebo budeme hľadať polodrahokamami? Je značná šanca, že niečo nájdeme. Múzeum s kožami snežných leopardov a bájny Olgoj Chorchoj.
5. deň:
Skoro ráno odlietame a po prestupe v Ulánbátare po ďalších 3.5h pristávame v Olgii, hlavnom meste provincie Bayan – Olgi. Po obede odchádzame terénnymi ruskými Uazmi do hôr k Čiernemu jazeru, kde žijú rodiny nomádov tak, ako kedysi. Spánok v stanoch v blízkosti nomádov.
6. deň:
Toto je Altai, Zlaté vrchy a my máme dosť času a ideálny termín zistiť prečo je to tak. Terénnymi autami ešte ďalej až k jazeru Dayan popod 3043m vysokú horu Tsengel Hairban Uul. Sme ďaleko od bežných turistických trás v blízkosti čínskych hraníc. Tu žijú tzv. Tuvansovia, ktorí praktizujú tibetskí budhizmus, ale sú turkického pôvodu podobne ako Kazaši či Ujgury. Podľa najnovších genetických štúdií majú práve Tuvansovia najbližšiu DNA s Americkými indiánmi. S vašim sprievodcom sa budeme snažiť dopracovať k ich šamanským tradíciám. Neskôr sa dostaneme ešte ďalej do divočiny. Pastierske rodiny Kazachov, ktorých jurty a pohostinnosť sú ešte väčšie než Tuvansov. Rybačka na jazere s kŕdľami labutí. Prespíme v jurte s rodinou.
7. deň:
Jazero Hoton a petroglyfy vo výške 2400mnm. Sme len 15 km od čínskych hraníc. Bonanza na originálne ručne vyrábané suveníry. Žiadni turisti. Toto nie sú gýče ale stáročiami overené motívy. Zažívame zrejme poslednú generáciu, ktorá takto ešte žije.
8. deň:
Dnes putujeme pod najvyššími horami Mongolska až k Šivét Heirban, posvätný vrch s najrozsiahlejšími maľbami Hunov starými assi 2200 rokov. Zasnežené hory tvoria hranicu medzi Mongolskom a Čínou. Totálna divočina. Prespíme u rodiny.
9. deň:
Dnes podnikneme 11 km treking smerom k masívu Tavanbogd vysokému 3000m. Môžete ísť aj na koňoch. Postavíme si tábor na 2 noci vedľa ľadovca Potanina, ktorý je najväčším v mongolskom Altaji dlhý až 20km. Tavanbogd znamená vo voľnom preklade Päť svätých, ktorými sa myslí 5 najvyšších vrchov. Najvyšším v celom Mongolsku je Huiten Uul vysoký až 4374 metrov. Keď nám vyjde počasie urobíme najkrajšie fotografie Altaja. Spánok v stanoch alebo v jurte s rodinou.
10. deň:
Po výdatných raňajkách začneme zostup do civilizácie. Cestou sa zastavíme u kazašskej rodiny Bašakhan, ktorá je známa ako lovci s orlami. Naučia nás zopár loveckých fínt. Taktiež chovajú veľa koní a kobýl a z mlieka vyrábajú mierne alkoholický nápoj kumys.
11. deň:
Dvojdňový kazašský festival orlích lovcov. Raj pre fotografov. Náš čas sme zvolili práve kvôli tomuto sviatku. Iba teraz sa na jednom mieste stretáva asi 300 -400 lovcov so svojimi orlami, ktorých si cenia nadovšetko. Počas tohto festivalu uvidíme aj tradičné kazašské konské hry. Festival nie je sprofanovaný ako Naaadam ktorý sa koná v novovybudovanej aréne. Toto je skutočná záležitosť! Buzkaši známe aj z Afganistanu je konské polo ktoré sa hrá s hlavou či kožou kozy. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurtovom kempe.
12. deň:
Dvojdňový kazašský festival orlích lovcov. Raj pre fotografov. Náš čas sme zvolili práve kvôli tomuto sviatku. Iba teraz sa na jednom mieste stretáva asi 300 -400 lovcov so svojimi orlami, ktorých si cenia nadovšetko. Počas tohto festivalu uvidíme aj tradičné kazašské konské hry. Festival nie je sprofanovaný ako Naaadam ktorý sa koná v novovybudovanej aréne. Toto je skutočná záležitosť! Buzkaši známe aj z Afganistanu je konské polo ktoré sa hrá s hlavou či kožou kozy. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurtovom kempe.
13. deň:
Rozlúčka s Mongolskom a vyrážame na hranicu. Po 3 hodinách sme tu. Náročné colné procedúry, kde oprášime našu ruštinu. A teraz začína riadne dobrodružstvo. Táto časť je pod patronátom UNESCO.
14. deň:
Smerujeme na náhornú plošinu Koš-Agach, kde vraj pravidelne vídať veľmi vzácneho snežného leopard. Budeme mať šťastie a uvidíme aspoň jeho stopy? Zbehmeme zopár údoliami a potom po pasienkoch popri rieke Čoj až na úroveň kde začína les. Za dva dni chceme prejsť 350 km a nájsť pohrebiská Pazyryk. Ide o pohrebiská náčelníkov staré až 2700 rokov. Nachádzajú sa vedľa rieky Bolšoj Ulagan medzi Ulaganom a Balyktujul. Kaňony, kaskády, červené skaly, Jelenie jazero, panenská príroda, nádhera. Prenocujeme v našom kempe.
15. deň:
Dedinka Čemal sa nachádza v prostriedku rieky Katun na skalnatom ostrove. Musíme prejsť visutým mostom, aby sme sa tam dostali. Nájdeme tu 50 mníšiek z kláštora Patmos. Cedre v Seminsky, Ondugai. Toto je typická západná Sibír. Stepy a kresťansko –šamanistické tradície. Príchod do Barnaul a ubytovanie v najlepšom hoteli mesta. Sprcha a hop do najlepšej reštaurácie. Civilizácia! Nemecká menšina Mennonitov, Tatari a rieka Ob, ktorá v Altaji pramení.
16. deň:
Odlet cez Moskvu domov. Neuveriteľné, neopakovateľné zážitky z čistej divočiny.