phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Kultúrne a gastronomické poklady Flámska

Belgicko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Aj keď belgické kráľovstvo rozlohou, či počtom obyvateľov nepatrí medzi veľké krajiny európskeho kontinentu, rozhodne vám ho odporúčame na svojich potulkách Európou  zaradiť do užšieho výberu... Belgicko má za sebou bohatú históriu a preto na každom rohu narazíte na množstvo pamiatok, malebné mestá, ktoré v čase svojho rozkvetu predčili počtom obyvateľov Paríž, či Londýn, príjemných ľudí a gastronomické pochúťky. Okrem hlavného mesta Belgicka a de facto aj celej Európskej únie však krajinu preslávila láska k pivu, pralinkám, či hranolkám, alebo diamantom. Vedeli ste, že aj detektív Hercule Poirot je Belgičan? Počas zájazdu navštívime najpozoruhodnejšie mestá regiónu. Okrem už spomínaného hlavného mesta to bude Rubensovo mesto – Antverpy, známe okrem krásneho historického centra svojim prístavom a obchodom s diamantmi, či historické Bruggy s rozprávkovo krásnym centrom a 83m vysokou strážnou vežou, alebo Gent, mesto na vode pretkané kanálmi, ponúkajúce jednu z najkrajších plavieb v Belgicku. Prikladáme aj náš tajný tip, ktorým je málo docenené flámske mesto Mechelen, pýšiace sa nádherným historickým centrom s pamiatkami Unesco, ktorým korunu dáva gotická  katedrála s unikátnou zvonkohrou zdobená dielami najväčších flámskych majstrov 17. stor. ako van Dyck ,či de Crayer, a pozveme vás aj na unikátny festival sôch do najväčšieho prázdninového strediska na belgickom pobreží. A propos a potrebujete na to iba 2 dni dovolenky!


Program:

1. deň: Po prílete do Bruselu v poobedňajších hodinách autobusový transfer do hotela. Po ubytovaní začneme spoznávať hlavné mesto Belgicka. Prvá prechádzka so sprievodkyňou, individuálne voľno v meste.


2. deň strávime v Bruseli. Počas prehliadky mesta  nám sprievodkyňa  v historickom centre ukáže všetky dôležité pamiatky od skvostného neskoro renesančného kostola Notre  Dame de Sablon, cez gotickú radnicu s 96 m vežou,  kráľovský palác s reprezentačnými priestormi kráľovskej rodiny až po  nenapodobiteľné trojposchodové cechové domy  na jednom z najkrajších námestí Európy - na Grand Place. Soška chlapčeka nepretržite vykonávajúca svoju potrebu od r. 1619 patrí snáď k najfotografovanejším atrakciám mesta – slávny Manneken  Pis. Po prehliadke individuálne voľno v meste. No a tým, ktorí holdujú dobrému pivu, môžeme len držať palce, aby si v spleti stoviek krčmičiek vybrali  zo 400 druhov piva, ktoré sa v Belgicku varí v  150 pivovaroch, to najchutnejšie. V poobedňajších hodinách  individuálne voľno v meste, v rámci ktorého pre všetkých milovníkov automobilov vrelo odporúčame

belgický Autoworld, kde sa môžete zoznámiť s históriou automobilu ako takého, od najkrajších belgických kočov cez veterány z rôznych kontinentov, až po moderné tátoše dnešnej doby. V prípade, ak sa rozhodnete preskúmať unikátnu stavbu Atómia, z ktorého reštaurácie dovidíte pri troche šťastia až na kraj Belgicka, dostanete sa tam pohodlne metrom.  Naproti Atómiu sa nachádza park Mini Europe, v ktorom nájdeme viac než 300 zmenšených modelov európskych pamiatok. Tým, čo radi skúšajú miestnu kuchyňu  ukáže sprievodkyňa, kde dostať originálne belgické mušle s hranolkami...


3. deň: Po raňajkách vyrazíme autobusom do druhého najväčšieho mesta Belgicka, do Anverp, ktoré si vďaka flámskemu maliarovi Rubensovi vyslúžilo aj prezývku Rubensovo mesto. Maliar Peter Paul Rubens tu žil v rokoch 1608 až 1640. Návšteva Rubensovho domu preto neodmysliteľne patrí k prehliadke tohto mesta. Už od 15. storočia sú Antverpy najvýznamnejším európskym strediskom obchodu s diamantmi. V okolí hlavnej stanice sídlia významné firmy špecializujúce sa na brúsenie diamantov. Ani my si v rámci prehliadky nenecháme ujsť Pavilón Diamantov, ktorého obchod bude inšpiratívny najmä pre dámy. Hlavné námestie s cechovými domami so 16. a 17. stor. s bronzovou sochou hrdinu Silvia Braba uprostred a s prekrásnou 67m dlhou radnicou je pýchou mesta. Neďaleko námestia sa nachádza najkrajšia gotická stavba mesta a zároveň najväčšia katedrála Belgicka a Holandska  – Katedrála Panny Márie. Okrem 125 gotických stĺpov sa v nej nachádzajú 4 Rubensove obrazy. Katedrála je na zozname dedičstva Unesco. Po prehliadke individuálne voľno, v rámci ktorého sa môžeme pokochať vraj najkrajšou  budovou   železničnej  stanice, ktorá pripomína skôr palác ako stanicu, či dať si niektorú z výborných belgických vaflí, ktoré tu na vás číhajú na každom rohu.  V poobedňajších hodinách sa presunieme do Mechelenu, kde každého na prvý pohľad očaria rozprávkové domy na námestí,  akoby vystrihnuté z pohľadnice. Neprehliadnuteľnou pýchou mesta je jeho katedrála - Sint Romboutstoren, (Unesco),  v ktorej sa okrem originálu van Dycka nachádza  jedna z unikátnych zvonkohier v krajine. V meste nájdeme aj veľmi ojedinelú Vysokú školu hry na zvonkohru. Nečudo, veď len vo Flámsku je cez 100 zvonkohier a niekto sa o nich starať musí. Okrem katedrály má mesto barokovú baziliku, nádherný palác Margaréty z Yorku, vežu Belfort a mnoho iných pamiatok s ktorými nás zoznámi miestny sprievodca. Po prehliadke individuálne voľno v meste . Príchod do hotela vo večerných hodinách.


4. deň: Po raňajkách vyrazíme do ďalšieho z krásnych flámskych miest, do mesta so štýlovou starobylou architektúrou, ležiaceho na sútoku Šeldy a Leie, do Gentu. Už v stredoveku patrilo toto malebné mesto k významným v regióne. To, že bol Gent kedysi jedným z najbohatších miest v severnej Európe, tu budeme vidieť na každom kroku. Očarí vás úžasnou atmosférou, je pretkaný kanálmi a pocit, že sa nachádzate viac v Benátkach ako v Belgicku vám umocňujú aj plaviace sa loďky s turistami, lákajúce na romantickú vyhliadkovú plavbu. Pozdĺž vodných kanálov zostal zachovaný súbor cechových historických domov s bohato zdobenými priečeliami, ktoré sú nádhernou ukážkou architektonických slohov od gotiky až po barok. Najnavštevovanejšou atrakciou mesta je dielo stredovekých majstrov, Chrám sv. Bavona, ktorý v nádhernom interiéri ukrýva jeden z pokladov svetového umenia – svetoznámy gentský doskový oltár od bratov van Eyckovcov. Po príchode do mesta prehliadka mesta so sprievodkyňou, potom voľno na obed,  či nákup rôznych belgických špecialít a nakoniec si doprajeme plavbu po kanáloch mesta. V poobedňajších hodinách nás čaká krátky presun do Brug, mesta, ktoré si dodnes zachovalo atmosféru belgického stredoveku. Mesto s nádhernými tradičnými domami s typicky „schodíkovými“ strechami, historickými krivoľakými uličkami, či množstvom kanálov ho zaradilo podľa mnohých bedekrov k najromantickejším mestám Belgicka. Dominantou mesta je 83m vysoká šikmá zvonica Belfried z 2. polovice 15. stor., z ktorej sa vám po zdolaní 366 schodov ponúkne nádherný výhľad na celé historické centrum mesta. Zaujímavou stavbou z prvej pol. 15. stor. je gotická radnica, ktorá bola inšpiráciou pre podobné stavby v Bruseli a v Gente. V centre sa nachádza aj Kostol svätej krvi, ktorý vraj uchováva ampulku s kvapkou Kristovej krvi. Ďalšou nádhernou stavbou mesta je Kostol Panny Márie z 13. stor., v ktorej sa nachádza „Madona s dieťaťom“, jediná Michelangelova socha nachádzajúca sa mimo územia Talianska, ale aj množstvo iných umeleckých diel, ako napr. „Ukrižovanie Krista“ od van Dycka. Po prehliadke voľno v meste, poprípade vstup do čokoládového múzea nachádzajúceho sa na námestí, či výstup na šikmú vežu. Ubytovanie na pobreží Severného mora.


5.deň: nás po raňajkách čaká prechádzka v najväčšom  prístavnom meste na belgickom pobreží Severného mor v Ostende. „Zlatý vek“ prežíva mesto v 19. stor., kedy získava prívlastok „kráľovná belgických prímorských letovísk“. Ostende vtedy získalo mnoho neoklasicistických budov. Následne hor sa na pieskovú show! Pre všetkých, ktorí radi obdivujú sochárske umenie, ponúkame úchvatnú prehliadku pieskových sôch vytvorených viac ako 40 medzinárodnými majstrami svojho umenia z 12 krajín a zo všetkých kontinentov. Predchádzajúce ročníky pieskového festivalu sľubujú nezabudnuteľný zážitok! Na záver prechádzka po promenáde lemovanej hotelmi, reštauráciami, barmi, či obchodíkmi, čas na posledné darčeky. Okolo obeda autobusový presun na letisko do Bruselu, let do Bratislavy pravidelnou linkou v poobedňajších hodinách. Po prílete na letisko individuálny presun domov.


Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená.


Cena zahŕňa        

- dopravu pravidelnou linkou z Bratislavy do Bruselu a späť

- transfer autobusom z letiska v Bruseli  do hotela a späť + všetky autobusové presuny počas zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti

- 4 x ubytovanie v 3*hoteli  s raňajkami

- miestny sprievodca v Mechelene a Gente

- slovensky hovoriaci sprievodca zájazdu počas celej doby zájazdu


Cena nezahŕňa:  

- príplatok za 1/1 – 99 €, cestovné poistenie UNION na 5 dní – 10 €

- turistická daň v mieste ubytovania (hradí sa v hoteli)

- skup. vstup do Rubensovho domu v Antverpách - cca 7€, plavba v Gente – cca 10€

- vstup na festival sôch z piesku v Ostende - cca 12€

- vstupy v Brugách – Bazilika sv.krvi + Kostol Panny Márie - cca 2€