phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Bhután, Sikkim, Dardželing

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Poďte s nami už 12. rok po sebe objavovať bájnu Šangri-La. Ponúkame Vám najširší a najkomfortnejší program na Slovensku aj v Čechách. Izolované kráľovstvá v Himalájach a svet, ktorého inde už niet. Hrubý domáci produkt kontra hrubé domáce šťastie.


Program:

1.deň

Odlet za hľadaním Šangri - La
VIEDEŇ - DILLÍ

Odlet z Viedne.


2.deň

Najlepší čaj na svete a himalájska železnica (UNESCO)
DILLÍ - BAGDOGRA - DARDŽELING

Let do východnej Indie, tak rozdielnej od turistami navštevovaných oblastí. Bezprostredne po pristátí začíname stúpať do himalájskych kopcov. Až v roku 1841 tu začali Briti pestovať čaj, dnes sa čaj Dardželingu radí medzi najvyhľadávanejšie druhy na svete. Okolo nás čajové plantáže a fantastické prírodné scenérie. Nečudo, že DARDŽELING už v 19. storočí slúžil ako sanatórium bielych dobyvateľov Indie. Okolo najvyššej železničnej stanice Indie (podarí sa nám aj tento rok získať lístky na slávnu Himalájsku železnicu (UNESCO)?) vchádzame do mesta vysoko v horách. Ubytovanie. Večera v kvalitnej reštaurácii, akú by ste tu nečakali. Vychutnávanie večerného mesta, ktoré má podobné fluidum ako Kathmandu.


3.deň

Východ slnka a štyri z piatich najvyšších končiarov ako na dlani
DARDŽELING - TIGRÍ VRCH

Prvý z veľkých vrcholov našej cesty. Ešte za tmy stúpame na prenajatých džípoch na Tigrí vrch. Ak nám bude Budha naklonený, zažijeme tu čosi, čo nám ostane v pamäti na celý život. Je toto najkrajší východ slnka, aký sa dá na našej planéte zažiť? Štyri z piatich najvyšších vrchov našej planéty ako na dlani vrátane tibetsko-nepálskeho Mt. Everestu a sikkimskej Kančenčongy. Späť do DARDŽELINGU: čajové plantáže, ochutnávka čaju a nákupy toho najlepšieho, čo sa urodilo. Organický, ortodoxný čaj, prvý jarný zber a rozdiel medzi jednotlivými záhradami. V Himalájskom inštitúte si porozprávame o Himalájach od Kašmíru až po Arunačal Pradéš a Barmu a navštívime ZOO s Červenou pandou, snežnými tigrami a leopardmi.


4.deň

Cez rieku Teesta do Sikkimu - sme v najmladšom štáte Indie
DARDŽELING - GANGTOK

Cez rieku Teesta sa prehupneme na ďalší hrebeň, kde nás už čaká GANGTOK, hlavné mesto Sikkimu, štátu, ktorý bol ešte v roku 1975 nezávislým kráľovstvom. Ešte aj dnes sem cudzinci potrebujú špeciálne povolenie. Kláštor Enchey rádu Nyingma je jedným z najdôležitejších v celom Sikkime. Sediaci Budha, Bódhisatvovia a sochy učencov okolo. Večné koleso bytia, dordže – symbol moci, svastiky a ďalšie náboženské výjavy a nástroje nás fascinujú na každom kroku. Večer sa prejdeme po pešej zóne Ghandi marg, tak netypickej pre Indiu. Pohľady na Kančenčongu z východnej strany.


5.deň

Najlacnejší alkohol a komu patria kláštorné milióny?
GANGTOK

Kláštor RUMTEK je snom cestovateľov. Patrí budhistickému rádu Kagyupa. Keď Číňania okupovali Tibet, jeho svätosť Gyalwa Karmapa, 16. reinkarnácia Karmapu (obdoba Dalajlamu z rádu Gelukpa) utiekol práve sem. Rozdiely v jednotlivých rádoch. Komu patria kláštorné milióny? Akú úlohu hrá Šarmapa? Lanovkou späť do mesta. Ďalšie prekvapenie. Pre záujemcov návšteva poriadneho bollywoodskeho trháku.


6.deň

Raftujeme ako Richard Gere a Ježiš s čiapkou dalajlámu
GANGTOK - KALIMPONG

Schádzame z hôr popri posvätnej rieke Sikkimu Teesta, na ktorej si môžete zaraftovať (cca. 70 USD). Na tejto rieke raftoval aj Richard Gere, ľavý breh patrí Západnému Bengálsku, pravý južnému Sikkimu, garantujeme veľké zážitky. Dotknite sa himalájskej prírody z inej perspektívy. Prichádzame do mesta KALIMPONG. Predtým patrilo Bhutánu, neskôr maharadžom z Cooch Beharu, potom bohatým Britom a teraz Západnému Bengálsku. Nepálski bojovní Gurkovia by ho však radi videli vo svojich rukách. Miestny trh, Krišnov chrám a nezvyčajný kresťanský kostol s podobizňami Ježiška v žltej čiapke Dalajlámu.


7.deň

Jačí syr a bravčové s reďkovkami v horskom kráľovstve osvieteného vládcu
KALIMPONG - PHUENTSHOLING

Máte pocit, že ste už videli dosť? Omyl! Začína sa druhá kapitola našej cesty. Prekračujeme hranicu a všetko okolo nás sa mení. Sme v horskom kráľovstve, v Ríši draka s vysokým analfabetizmom, nedávno zrušeným otroctvom a s prastarou kultúrou s množstvom rituálov, ktorými je poprepletaný každodenný život. Transfer prenajatým minibusom do tradičného first class hotela. Pohostenie: kewa datse sú zemiaky s roztaveným jačím syrom, phak ša laphu zasa bravčové s obrovskými reďkovkami, kvalitný čaj a silné pivo Druk. Každé jedlo počas celého pobytu v Bhutáne sa pri tomto zájazde bude podávať formou švédskych stolov a vždy sa bude klásť veľký dôraz na Vašu absolútnu spokojnosť. Sme v opatere samotného kráľa. Ako bude fungovať demokracia, ktorú chcú implementovať práve v týchto rokoch?


8.deň

Tam, kam sa dokotúľa kameň z Himalájí...
PHUENTSHOLING - PARO

O Bhutáne sa hovorí, že sa končí tam, kam sa dokotúľa kameň z Himalájí. Prečo? Vysvetlíme si. Okolo vodných elektrární, ktoré Bhutánu stavajú Indovia (aj o tom si povieme viac) stúpame do druhého mesta Bhutánu. Čaká nás PARO s prastarým dreveným mostom a prvým dzongom - pevnosťou.


9.deň

Tigrie hniezdo - magický symbol bhutánskej Šangri La
PARO - TIGRIE HNIEZDO - PARO

Ďalší vrchol našej cesty. Treking (polovica cesty sa dá prejsť na malom koníku) k rozprávkovému TIGRIEMU HNIEZDU, budhistickému chrámu nalepenému vysoko na skale, kde meditoval samotný Padmasambava = Guru Rinpoče. Voľno v meste, kde stačí len vnímať. Výnimočný zážitok.


10.deň

Najvyššia nedobytá hora planéty a hrobka zjednotiteľa Bhutánu
PARO - DRUGYEL DZONG - DOČU LA - PUNAKHA

Krátka cesta na sever k hraniciam s Tibetom a zrúcanina DRUGYEL DZONG, miesto, kde Bhutánci niekoľkokrát porazili dobyvačnú armádu z Tibetu. Uvidíme DŽOMOLHARI (7 329m), posvätnú bielu horu, ktorá sa hanbí a často je v oblakoch? Cesta do sedla DOČU LA, kde si pri dobrej káve vychutnáme výhľady na východné Himaláje a prehupneme sa do úrodného údolia k pôvodnému hlavnému mestu. PUNAKHA. Jej starý dzong je doteraz zimným sídlom Ďže Khenpa. Zjednotiteľ Bhutánu je pochovaný práve tu. Veľkolepá stavba, nádherne zrekonštruovaná, strmé schody do Utse, impresívne maľby, všadeprítomní mnísi, obrovská socha Budhu Šakjamúniho.


11.deň

Božský blázon s penisom a hlavné mesto so živým semaforom
PUNAKHA - THIMPU

Pre záujemcov, ktorí chcú viac, ranná návšteva kláštora Božského blázna, ktorý sa v 15. storočí snažil priblížiť budhizmus ľudu cez alkohol a sex a doteraz je jedným z najpopulárnejších svätcov. Požehná nám mních veľkým penisom zo slonovinovej kosti? Ďalšie mystické miesto na našej ceste. Uvidíme najvyšší nepokorený končiar na svete? Príchod do hlavného mesta. THIMPU je jediným hlavným mestom na svete bez svetelnej signalizácie. Aj tu ubytovanie v prvotriednom hoteli.


12.deň

Los doštípaný včelami, streľba z luku a zázračná bhutánska medicína
THIMPU

Čorten venovaný tretiemu kráľovi Bhutánu. Jeho excelencia Jigme Dordži Wangčuk a zástupy ľudí, ktorí okolo neho krúžia v modlitbách. Takin, ktorého chcel kráľ pustiť na slobodu, no vždy sa mu vrátil. Poobede voľný program a priestor na nákupy, na zhliadnutie bhutánskeho národného športu – streľby z luku či na návštevu tradičnej nemocnice, kde sa môžete nechať zadarmo vyšetriť a dostanete lieky z horských bylín, ktorými je Bhután tak povestný.


13.deň

Odlet do Nepálu k palácu živej bohyne
PARO - KATHMANDÚ

Prelet do nepálskeho Kathmandú. Ak nám počasie bude priať, uvidíme v tesnej blízkosti 8 osemtisícoviek. Durbar Square s typickou drevenou architektúrou a palácom živej bohyne.


14.deň

Svätí muži na posvätnom pohrebisku a paláce nepálskych kráľov
KATHMANDU - PAŠUPATINATH - BODNATH

Celodenná prehliadka kathmandského údolia. Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Budhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych.


15.deň

Posledná masáž v Thameli, posledný pašmínový šál
KATHMANDÚ

Čas na posledné suveníry, rozlúčku s partiou a s neuveriteľnou cestou. Kathmandú je na to ideálne miesto.


16.deň

Plní zážitkov
KATHMANDÚ - VIEDEŇ

Spoznali sme celú tajuplnú oblasť východnej Indie, Bhutánu a historickej časti Nepálu a plní zážitkov odchádzame na letisko, odlet domov.


17.deň

Vitajte doma!

Prílet do Európy.


Cena zahŕňa

medzinárodné letenky v economy class
dopravu podľa programu prenajatými dopravnými prostriedkami
ubytovanie v Indii v jednoduchých hoteloch strednej triedy, v Bhutáne v hoteloch prvej triedy
raňajky v Indii a v Nepále
plnú penziu v Bhutáne (vždy švédske stoly)
drahý poplatok kráľovi za každý deň nášho pobytu
BUBO–sprievodcu a na celý čas aj miestnych sprievodcov-špecialistov
všetky vstupy do pamiatok
najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu


Cena nezahŕňa:

víza, letiskové poplatky, miestne lety: (cca 450 €).


Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. CK nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie CK však odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.


Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany.