phone0904 881 999

mail_outlineinfo@desirea.sk

Banská Bystrica - slovenský deň kroja

Banská Bystrica - Banskobystrický kraj, Slovensko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

Program:


Pozývame vás na výnimočný Deň kroja, ktorý sa uskutoční 8. septembra 2018 o 15.00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Počas galavečera Slovenky roka 2018 vydavateľstvo STAR production a týždenník Slovenka vyhlásili Celoslovenský deň kroja, ktorý sa bude konať na Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska, s predstavi-   teľmi Lúčnice a ďalších významných slovenských folklórnych súborov. Začína novodobú kapitolu Slovenska s poukázaním, aké je dôležité zachovávať zvyky a tradície, napĺňať hodnoty predchádzajúcich generácií a zároveň ich preniesť na mladú generáciu, aby ona pokračovala v ich zachovávaní. Základom tohto podujatia je snaha ukázať naše tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí miest a obcí, umenia a krásy krojov, uctiť si pamiatku ľudí, ktorí sa zaslúžili o vznik slovenských folklórnych súborov a tých, ktorí v nich dlhé roky pôsobili, pripomenúť si pamiatku profesora Štefana Nosáľa, zakladateľa Lúčnice. Pripravený je bohatý kultúrny program, ktorý spojí celé Slovensko a vzdá poctu slovenským tradíciám, prehliadka krojov zo všetkých regiónov Slovenska, vystúpenia ľudových súborov, ukážky ľudových zvyklostí – krst, čepčenie, svadba...

 

Odchod zo Žiliny o 7,00 hod., zastávka v starodávnej banskej dedine Špania dolina, učupenej v obklopení Starohorských vrchov v nepoškodenej prírode. Ťažba medenej rudy a striebra preslávila Španiu dolinu po celej Európe, Azii aj Afrike. Stopy dávnej minulosti potvrdzujú, že naši predkovia tu medenú rudu ťažili už 3500 r.p.n.l. Ťažba pokračovala naprieč dejinami až do roku 1888, kedy sa náleziská vyčerpali. Banícka dedina je skanzenom ľudovej architektúry a baníckych pamiatok, dominantou je kostol Preme-nenia Pána z r. 1254 a vedie k nemu jedinečné zastrešené schodisko so 162 schodmi. V kostole sa nachádza cenný 300 ročný organ.

Na námestí stojí Klopačka – dom baníckej správy zo 17.st., pred budovou miestna zaujímavosť - Banícky orloj. V pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohyblivými postavičkami baníkov.

Pokračovanie do slobodného kráľovského mesta Banská Bystrica s viac ako 200 kultúrnymi a 2 národnými kultúrnymi pamiatkami. Patrí medzi ne aj Múzeum SNP s priľahlou vonkajšou expozíciou ťažkej vojenskej techniky z II. sv. vojny. Je rozdelená do 13 tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. V tento deň sa v Banskej Bystrici koná už 361. ročník vyhláseného Radvanského jarmoku, jedného z najznámejších a najväčších v celom Uhorsku. Pripravený je pestrý kultúrny program, špecializované výstavy a trh ľudových remesiel.  

Po skončení programu odchod do Žiliny.


Cena zahŕňa:

doprava autobusom, sprievodca CK