"Babie leto na slovinskej riviére" Konský raj- Lipica, olivová farma a domáca "pršuteria"

Slovinsko

Ospraveňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Vyhľadávanie

descriptionDetaily zájazdu

(jaskyne slovinského Krasu -"Šˇkocjanske jame") 

More, soľ, mediteránske vône, palmy a ruže - týmito slovami sa dá opísať „ružový prístav“ na slovinskom pobreží - “ Portorož. Táto perla slovinskej riviéry je zároveň výborným východiskovým bodom pri poznávaní okolitých miest, z ktorých neminieme perly slovinského Krasu - vraj najkrajšiu jaskyňu Európy, či svetoznámy konský raj menom Lipica. Určite neodídeme ani bez ochutnávky regionálnych gastronomických špecialít – olivového oleja, pršutu, či miestneho vína.No prečo ostávať len v Slovinsku, keď Taliansko máme takmer na dosah? Príďte si vychutnať posledné slnečné lúče a zrelaxovať trebárs aj v hotelovom bazéne.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami až do Slovinska. Tu nás čaká zastávka v 2. najväčšom meste krajiny, v Maribore. Po príchode si prezrieme historické centrum ležiace na rieke Dráva – gotickú katedrálu z 12. stor., renesančnú radnicu na hlavnom námestí, aj mestský hrad z 15. storočia. Okrem starých domov, kostolov, či námestí, tu natrafíme aj na najstarší vinič sveta, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Víno k Mariboru, alebo Slovinsku vôbec patrilo odjakživa a práve fasáda domu na ktorej sa vinič tiahne je toho živým dôkazom. Po individuálnom voľne v meste pokračujeme v jazde do hotela v Portoroži.Ubytovanie, individuálne prechádzka po pobreží, alebo kúpanie v hotelovom bazéne, spoločná večera v hoteli.

2. deň

Po raňajkách návšteva neďalekej perly Adrie, talianskeho Triestu. Hoci tento romantický prístav leží už na talianskej strane vplyv habsburgovcov tu na vás dýcha z každého rohu starého mesta.Prechádzka po starom meste pripomína skôr Viedeň či Budapešť ako Rím, alebo Benátky, avšak s príjemným mediteránskym šarmom. Najmä staré kaviarne a reštaurácie v centre dýchajú atmosférou čias cisára Františka, nečudo, veď vlajka monarchie viala nad Triestom od r. 1382 do r. 1918. Po príchode zastávka v pýche Triestu - zámku Miramare. Biely pseudogotický zámok nad Tertským zálivom nechal vybudovať rakúsky arcivojvoda Ferdinand Maximilián v polovici 19. stor. Zámok sa okrem prepychových interiérov pýši aj elegantnými zelenými záhradami. Po individuálnej prehliadke presun aprechádzka po centre Triestu, individuálne voľno na vychutnanie si kapučína, alebo vínka v niektorej z príjemných kaviarničiek a obed. Po ceste z Talianska sa ešte zastavíme v stredovekom benátskom meste Piran. Práve vďaka vplyvu Benátčanov, ktorí tu boli pánmi už od 13. st. získalo mesto svoj osobitý ráz. Prechádzka krivolakými uličkami s rybacími reštauráciami v mestečku na malom polostrove určite nikoho nesklame. Podvečer je ešte na programe zastávka na miestnej ekologickej olivovej farme, ktorá je zasadená v krásnom prostredí kopcov slovinskej Istrie. Našu olivovú cestu tu začneme prehliadkou olivových hájov s výhľadmi na prírodný park Salina a more. Dozvieme sa históriu výroby oleja aj to, akú cestu musí prejsť oliva zo stromu až k stolu. Ochutnávka extra panenského oleja bude prebiehať s majiteľkou farmy, ktorá je tiež certifikovaným degustátorom tohto výrobku. Naučí nás, ako spoznať kvalitný olej a odhaliť tajomstvo za rôznymi názvami a etiketami na fľaškách a zistíme aj jeho zdravotné výhody. Na záver prehliadky si doprajeme ľahké občerstvenie s pohárom vína pod pergolou s príjemným výhľadom. Ochutnáme gurmánske produkty farmy aj iné typické istrijské produkty miestnych fariem a malých producentov. Pred večerou príchod do hotela.


3. deň

Po raňajkách vyrážame do oblasti zvanej slovinský Kras, kde nás čaká návšteva tunajšej prírodnej krásy – jaskynného systému Škocjanske jame.Tie vznikli vďaka tunajšej rieke Reka, ktorá v istom bode vstupuje do podzemia, pravdepodobne ešte v praveku. Prehliadkový okruh nás prevedie podzemným kaňonom s obrovskými sálami a drevenými mostmi vo vysokých výškach a vyvrcholí mohutným vodopádom. Počas prehliadky zdoláme okolo 500 schodov a teplota bude okolo 12°C (nevyhnutá je taktiež pevná obuv!). Na konci však každý návštevník musí uznať, že jaskyne sú v svetovom kultúrnom dedičstve Unesco zapísané právom. Súčasťou vstupenky je aj malá expozícia s vykopávkami, ktoré sa našli v okolí. Následne nás čaká ďalšie spoznávanie lokálnej gastronómie, tento krát bude v centre nášho záujmu „kraški pršut“, alebo sušená šunka, ktorá je pre tento kraj tak príznačná. Navštívime rodinnú „pršutériu“, kde vás hneď po vstupe do areálu zaujme 250 ročný strom moruše vo veľmi zaujímavom tvare dáždnika, pod ktorým sa dozvieme o kameni a architektonických prvkoch tohto autentického krasového dvora. Potom sa presunieme do sušiarne, kde nám majitelia predstavia tradičnú výrobu šunky a jej tajomstvá. Na záver si doprajeme ľahký „obed“ v podobe ochutnávky 2 druhov šunky, lokálneho syru a pečiva a celé to spláchneme miestnym rubínovým vínom z Krasu – Teranom. Poobede sa už presúvame k jednej z najväčších turistických atrakcií celého Slovinska, do neďalekej dedinky Lipica, ktorá je známa predovšetkým chovom elegantných, múdrych, snehobielych koní - lipicanov. Po príchode nás tu čaká komentovaná prehliadka krásnych historických stajní, kde sa dozvieme veľa zaujímavých informácií o chove koní. V rámci individuálneho voľna po prehliadke bude možnosť navštíviť ďalšie atrakcie farmy – múzeum kočov, galériu, interaktívne a multimediálne múzeum Lipikum, do skaly vtesanú kaplnku, alebo sa len tak poprechádzať po rozľahlom parku. Pred večerou príchod do hotela.


4. deň

Po raňajkách sa s Portorožom lúčime, ale pred nami je ešte zaujímavá zastávka. Posledný slovinský obed si doprajeme v samotnom hlavnom meste, ktoré bude už našou poslednou destináciou. Po obede a následnom voľne v Ľubľane budeme pokračovať už len v ceste s povinnými prestávkami späť na Slovensko. Príchod vo večerných hodinách.

Cena zahŕňa

- dopravu luxusným klimatizovaným autobusom
- sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
- 3x ubytovanie v 4* hoteli na pobreží s polpenziou so vstupom do hotelového wellness centra
- návšteva rodinnej „šunkárne“ s ochutnávkovým tanierom a pohárom vína


Príplatky/vstupy

- turistická taxa (povinné!) – 8,50€/pobyt, príplatok za 1/1 izbu
- vstup do zámku Miramare bez sprievodcu. - 8€, prehliadka olivovej farmy s ochutnávkou - 12€
- Škocjanske jaskyne (Unesco) – 18€, skupinová prehliadka žrebčína Lipica – 12,50€
- komplexné cestovné poistenie Union - 8€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV
CK VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK