mail_outlineinfo@desirea.sk

Turecko

Krajina na pomedzí dvoch kultúr a dvoch kontinentov.

Tureckú republiku nájdete na pomedzí Balkánskeho polostrova a Malej Ázie. Je to prevažne hornatá krajina obmývaná štyrmi moriami. Väčšinu obyvateľstva tvoria Turci, najväčšia menšina sú Kurdi. Oblasť je archeologickou zlatou baňou, nakoľko patrí k najstarším trvalo osídleným oblastiam na svete. Neolitické telly, vystriedala ríša Chetitov, následne Frýgia, Lýdia, Caria, Lýcia, Perzia, ktorú následne dobil Alexander Macedónsky a potom Rímska ríša, Byzantská ríša a známa Osmanská ríša, ktorá zanikla až v roku 1923 v prospech Tureckej republiky. Krajina je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií pre cestovateľov z celej Európy.

  • 82 000+

    mešit

  • 3/4

    svetovej produkcie lieskových orechov

  • 130+

    kopcov vyšších ako 3000 m.n.m.

  • najviac

    uväznených žurnalistov (tureckých aj zahraničných)

Štátne sviatky v Turecku

Január

1. január Nový rok

Apríl

23. aprílDeň národnej suverenity a deň detí

Máj

1. májSviatok práce
19. májPamiatka Ataturka, Deň mládeže a športu

Jún

15. júnRamadán
16. júnRamadán
17. júnRamadán
18. júnRamadán

Júl

15. júlDeň demokracie a národnej solidarity

August

20. augustKurban Bayrami
21. augustKurban Bayrami
22. augustKurban Bayrami
23. augustKurban Bayrami
24. augustKurban Bayrami
30. augustDeň víťazstva

Október

29. októberDeň republiky (voľno je už od 28.10. počas druhej polovice dňa)

Veľvyslanectvo a ambasáda v Turecku

Generálny konzulát SR v Istanbule

3.Levent Bambu Sokak No: 6,
343 30 Istanbul

Telefón: 0090 2123179430
Mobil: 0090 5322630598 (pohotovostný mobil)
E-mail: cons.istanbul@mzv.sk
www.mzv.sk/web/cgistanbul

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare

Atatürk Bulvarı 245,
06692 Ankara

Telefón: 0090 3124675075
Mobil: 0090 5337600384 (diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze)
E-mail: emb.ankara@mzv.sk
www.mzv.sk/web/ankara

Hlavné mesto v Turecku

Hlavné mesto Turecka sa nazýva Ankara a po Istanbule je druhým najväčším mestom štátu. Pravdepodobne ju založili Chetiti ešte v 12. storočí p.n.l., aj keď niekedy sa založenie pripisuje aj kráľovi Midasovi. Názov pochádza z gréckeho ankyra, čo znamená kotva. Hlavné mesto sem preniesol Atatürk, pretože Istanbul nemal výhodnú polohu v prípade nebezpečenstva. Najväčšími lákadlami mesta sú Rímske divadlo, Rímske kúpele, Augustov chrám, miestny hrad a múzaá či už etnografické, anatólskych civilizácií alebo sochárstva.

Počasie v Turecku

Turecká republika je rozľahlou krajinou subtropického pásma. Klimatické podmienky rôznych oblastí krajiny sa značne odlišujú. Pre oblasť hlavného mesta je charakteristické vnútrozemské podnebie s veľmi krátkym prechodom medzi zimou a letom. Teplota v letných mesiacoch pravidelne presahuje 35 °C a je sprevádzaná veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu okolo 25%. Relatívne nízka vlhkosť vzduchu však pretrváva počas celého roka. V letných a jesenných mesiacoch to spôsobuje značnú prašnosť. V zimných mesiacoch (december – marec) teploty nezriedka klesajú pod bod mrazu, niekedy až na úroveň okolo -10 až -15 °C (vo východných oblastiach krajiny až -30 °C). Pre Ankaru je v zime tiež typická pomerne výdatná snehová nádielka. Oblasť strednej ale aj východnej Anatólie, kde sa nachádza aj hlavné mesto je zároveň charakteristická veľkými rozdielmi medzi dennými a nočnými teplotami. Oblasť stredozemného mora je naopak charakteristická vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu, a teplým až tropickým počasím od apríla do novembra. V letných mesiacoch (hlavne júl a august) teploty dosahujú vyše 40 °C. Z tohto dôvodu sú na návštevu tejto oblasti najvhodnejšie mesiace september a jún. Zima je v tejto oblasti veľmi mierna a daždivá s teplotami okolo 15 °C. Oblasť západného Turecka sa charakterom svojho podnebia nachádza niekde uprostred. Pre prímorské oblasti hlavne pri Egejskom mori je však typická vyššia veternosť.

Víza a cestovné doklady v Turecku

Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný doklad – cestovný pas. Cestovným dokladom pri cestách do Turecka je cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný. Platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy musí byť minimálne 150 dní od vstupu na územie Turecka. V opačnom prípade im v zmysle platného zákona vstup na územie Tureckej republiky nebude umožnený. V cestovnom doklade musia mať dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany). Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov cestovného pasu SR platí za účelom turistiky bezvízový styk (od 23. augusta 2013). Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.Zrušenie vízovej povinnosti sa vzťahuje na cesty za účelom turistiky.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Turecka?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť