mail_outlineinfo@desirea.sk

Tanzánia

Skutočná africká divočina pod Kilimandžárom.

Tanzánijská zjednotená republika sa nachádza na východnom pobreží strednej Afriky. Okrem pevninskej časti k nej patrí aj ostrov Zanzibar. Pôvodne bola britskou kolóniou. Osamostatnila sa v roku 1964. Tanzánia je najväčšia krajina východnej Afriky. Nachádza sa tu najvyšší vrch (Kilimandžáro) rovnako ako najhlbšie jazero (Tanganika) celého kontinentu. Má dve hlavné mestá - Dar es Salaam, ktoré je administratívne hlavné mesto a Dodomu, ktorá je legislatívne hlavné mesto. Veľkým prínosom pre hospodárstvo krajiny začína byť cestovný ruch. Krajina láka na safari v nárdných parkoch a rezerváciach, ale aj výstupom na najvyššiu horu Afriky, historickým koloniálnym mestom Stone Town, mestom Kilwa, ktoré bolo centrom rovnomennej starodávnej ríše aj krásne pláže.

 • 30%

  rozlohy krajiny tvoria národné parky

 • najväčšia

  koncentrácia zvierat na štvorcový kilometer na svete

 • Kráter Ngorongoro

  je najväčšia neporušená kaldera na svete

 • 1100+

  druhov vtákov

Štátne sviatky v Tanzánii

Január

1. január Nový rok
12. január Deň Zanzibarskej revolúcie

Apríl

7. apríl Karume
Veľký piatok
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok
26. apríl Deň jednoty

Máj

1. máj Sviatok práce

Jún

5. jún Eid ul-Fitr (koniec Ramadánu)

Júl

7. júl Saba saba

August

8. august Nane nane (Deň farmárov)
12. august Eid El Haj

Október

14. október Mwalimu Nyerere

November

10. november Maulid

December

9. december Deň nezávislosti
25. december Vianoce
26. december Boxing Day

Veľvyslanectvo a ambasáda v Tanzánii

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi

Jakaya Kikwete Road,
P.O.Box 30 204,
00 100 Nairobi,
Keňa

Telefón: 00254 202721896, 00254 202721898
Mobil: 00254 731282826 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk
www.mzv.sk/web/nairobi

Hlavné mesto v Tanzánii

Tanzánia má dve hlavné mestá. Dar Es Salaam alebo historicky Mzizina je dnes nielen najdôležitejší prístav v krajine, ale aj najväčšie mesto Tanzánie a zároveň sídlo jej vlády. Meno Mzizima znamená v svahilčine Zdravé mesto. Až do 19. storočia to bola iba pobrežná rybárska dedinka na periférii obchodných ciest. Dnešné meno znamená Mesto pokoja alebo mieru. V Dar Es Salaam sa nachádzajú dve z piatich národných múzeí Tanzánie, zameraných na históriu Tanzánie. Blízko národného múzea sa nachádzajú botanické záhrady s typickými tropickými rastlinami a stromami. Mesto je tiež športovým centrom celej Tanzánie. Druhým hlavným mestom je Dodoma, resp. Dodoma City - v preklade bola potopená. Nachádza sa v centre Tanzánie a postupne sa sem presúvajú všetky právomoci z pôvodného hlavného mesta Dar Es Salaam. Pôvodne bol na mieste Dodomy iba malé trhové mestečko. Dodoma v dnešnej podobe bola založená až v roku 1907 nemeckými kolonistami počas stavby železnice.

Počasie v Tanzánii

Priemerná ročná teplota sa počas celého roka priíliš nemení a dosahuje okolo 30 stupňov Celzia. Najhorúcejšími mesiacmi sú november až február. Od marca do mája a od októbra do decembra je v krajine obdobie dažďov.

Víza a cestovné doklady v Tanzánii

Vízum je možné v predstihu získať na Veľvyslanectve Tanzánijskej zjednotenej republiky v Berlíne alebo priamo na hraničnom priechode a na letisku v Dar es Salaam-e. Podmienky udelenia víza a možné body vstupu do krajiny nájdete na http://immigration.go.tz/module1.php?id=14.
Vízové požiadavky:
vyplnená vízová žiadosť (formulár), nájdete na http://immigration.go.tz/downloads/visa%20appl%20form.pdf,
platný cestovný doklad (platný 6 mesiacov po vstupe do krajiny),
spiatočná letenka/pozvanie/účel pobytu,
2 x fotografia pasového formátu (odporúča sa mať viac fotiek),
kópia pasu (dátovej strany),
dostatočné finančné prostriedky (bližšie nešpecifikovaná suma),
vízový poplatok je 50 USD,
medzinárodný očkovací preukaz (vakcinácia proti žltej zimnici, ak je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom).

Vízum je platné maximálne tri mesiace na jeden vstup. Vízoví žiadatelia môžu využiť online systém - online Tanzanian Visa Application (https://www.tanzaniavisacenter.com/tanzania/expedite/application/form). Po vyplnení žiadosti je potrebné vízovú žiadosť vytlačiť, podpísať a predložiť na príslušné veľvyslanectvo s požadovanými prílohami.

Podľa posledných dostupných informácií zanzibarských úradov sa vakcinácia proti žltej zimnici vyžaduje iba v prípade, pokiaľ cestujete s prestupom v krajine, ktorá je zaradená na zozname krajín s výskytom žltej zimnice a prestup je dlhší ako 12 hodín. Vakcinácia proti žltej zimnici sa taktiež nevyžaduje v prípade vstupu na Zanzibar z pevninskej časti Tanzánie. (Veľvyslanectvo Tanzánie v Berlíne aj napriek tomu na svojej webovej stránke stále uvádza povinnosť vakcinácie proti žltej zimnici pri vstupe na Zanzibar aj z európskych krajín).

Aj napriek 12 hodinovému vymedzeniu pre prestup na letisku krajiny zaradenej na zozname krajín s výskytom žltej zimnice, Veľvyslanectvo SR v Nairobi odporúča absolvovať vakcináciu proti žltej zimnici vzhľadom na riziká, ktoré môžu vzniknúť pri prestupe (meškanie letu a pod.).

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Tanzánie?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť