mail_outlineinfo@desirea.sk

Peru

Tajuplná krajina Inkov, zemiakov a nádhernej prírody.

Peruánska republika sa nachádza na západnom pobreží Južnej Ameriky. Časť krajiny tvorí pohorie Andy (ktoré sú po Himalájach 2. najvyššie na svete) a asi 2/3 Amazonský prales. V Peru sú tri oficiálne jazyky - španielčina a jazyky quechua a aymara, ale východne od Ánd v oblasti Amazonského pralesa hovoria obyvatelia 13 rôznymi pôvodnými jazykmi. Pôvodne bola osídlená kultúrou Norte Chico, neskôr Inkami a v 16. storočí sa dostalo pod nadvládu Španielska. Pokiaľ ide o stravovanie, obed v bežnej reštaurácii stojí okolo 20 až 30 solov. Kupovať jedlo odpouličných predajcov sa v žiadnom prípade neodporúča. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúča sa pitnú vodu kupovať v uzatvorenej fľaši. K návšteve najzaujímavejších oblastí - Machu Picchu, Iquitos, Huariz - sa neodporúča obdobie medzi decembrom a aprílom vzhľadom na obdobie dažďov v týchto oblastiach. Okrem toho sa tu dajú nájsť turistami takmer neobjavené nádherné Dúhové Hory s prírodnými horúcimi prameňmi, mesto Lima, či najvyššie položené jazero sveta s obchodnou lodnou prepravou - Titicaca.

 • 3000+

  druhov zemiakov

 • 3/4

  alpák žije v Peru

 • morské prasiatka

  sú tradičné jedlo

 • 2.

  najvyššie množstvo šamanov na svete

Štátne sviatky v Peru

Január

1. január Nový rok

Apríl

Zelený štvrtok
Veľký piatok

Máj

1. máj Sviatok práce

Jún

29. jún Sviatok sv. Petra a Pavla

Júl

28. júl Deň nezávislosti
29. júl Deň nezávislosti

August

30. august Santa Rosa de Lima

Október

8. október Bitka pri Angamos

November

1. november Všech svätých

December

8. december Nepoškvrnené počatie
25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Peru

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires

Figueroa Alcorta 3240,
1425 Buenos Aires,
Argentína

Telefón: 0054 1148013917, 0054 1148079451, 0054 1148048622
Mobil: 0054 91144238506 (pohotovostný mobil), 0054 91138946931 (volať iba v prípade, že pohotovostný mobil je nefunkčný)
E-mail: emb.buenosaires@mzv.sk
www.mzv.sk/web/buenosaires

Hlavné mesto v Peru

Hlavné a najväčšie mesto Peru - Lima sa nachádza v centrálnej časti krajiny neďaleko pobrežia Tichého oceánu, vďaka ktorému si celoročne udržiava príjemnú klímu. V roku 1535 ju založil známy španielsky conquistador Francisco Pizarro pod menom Mesto kráľov. Vďaka zmiešavaniu španielskych, andských a ázijských kulinárnych tradícií je mesto považované za Gastronomické Hlavné mesto Ameriky. Lima je miestom najväčšej koncentrácie múzeí v krajine. Najanavštevovanejšie sú Národné archeologické múzeum, Múzeum antropológie a histórie Peru, Múzeum prírodnej histórie a Múzeum národu. Jej historické centrum bolo, vďaka svojej typickej koloniálnej architektúre v roku 1988 zapísané do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Počas leta sú vo veľkom navštevované aj okolité pláže.

Počasie v Peru

V zime, jún až september, teploty dosahujú 14 - 16 °C. Vlhkosť je veľmi vysoká, v priemere nad 90 %. V lete, november až apríl, teploty dosahujú okolo 25 - 28 °C.

Víza a cestovné doklady v Peru

Na vstup do Peru je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit. Pri prekročení povolených 90 dní pobytu sa účtuje pokuta, ktorá sa platí priamo na letisku, za každý deň je to cca 2 USD. Okrem finančnej pokuty, môže byť do pasu urobený záznam s doživotným zákazom vstupu do Peru.
Pri maloletom dieťati, ktoré cestuje v sprievode len jedného z rodičov, je potrebné predložiť písomný a úradne overený súhlas druhého rodiča na cestu dieťaťa. Súhlas musí byť preložený do španielskeho, alebo anglického jazyka. Alebo spísaný priamo v španielskom jazyku.

Pri odlete z krajiny je nevyhnutné uhradiť letiskový poplatok vo výške 28,- USD, bez zaplatenia ktorého nie je povolený odlet cudzinca.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Peru?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť