mail_outlineinfo@desirea.sk

Mexiko

Temperamentná krajina tequily, chilli, fiesty a mariachi, kde z pláže vidíte rovno na pyramídy.

Spojené štáty mexické sú federatívna republika priraďovaná k Severnej aj Strednej Amerike. Pred príchodom Európanov na územie dnešného Mexika, tu žili viaceré mezoamerické civilizácie. Svoju kolóniu tu založili Španieli a neskôr Francúzi. Životná úroveň sa zvýšila po objavení ropy v Mexickom zálive. Juh Mexickej vysočiny býva často postihovaný zemetraseniami najmä tektonického pôvodu. Okrem hlavného mesta býva často najvštevované archeologické lokality Palenque, Tulum a Chichén Itzá, koloniálny Mazatlán a Oaxaca, horský Copper Canyon, Pueblos Mancomunados či Rancho El Charro a pláže v okolí Cancúnu (najmä Playa del Carmen) a Puerto Vallarta. Na potápanie odporúčame najmä polostrov Yucatán, ostrov Cozumel, Veracruz a pre odvážnych, ktorí si chcú zaplávať s veľrybími žralokmi aj Espíritu Santo.

 • 59

  druhov kukurice

 • 68

  oficiálnych jazykov

 • 34

  pamiatok Unesco

 • najväčší

  svetový producent striebra

Štátne sviatky v Mexiku

Január

1. január Nový rok

Marec

18. marec Narodeniny Benita Juareza (tretí marcový pondelok)

Apríl

Zelený štvrtok
Veľký piatok

Máj

1. máj Sviatok práce
5. máj Cinco de Mayo (iba Puebla)

September

16. september Deň nezávislosti

Október

12. október Dia de la Raza

November

2. november Deň mŕtvych
19. november Deň revolúcie

December

1. december Nový prezident Mexika (každých 6 rokov)
12. december Deň Panny Guadalupskej
25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda v Mexiku

Julio Verne 35,
11 560 Mexico

Telefón: 0052 5552806669
Mobil: 0052 15539991020 (pohotovostný mobil - po pracovnej dobe od 16:00 do 8:30, v piatok od 14:00 hod miestneho času v Mexico City)
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
www.mzv.sk/web/mexico

Hlavné mesto v Mexiku

Hlavné mesto Mexika sa volá Mexiko (Ciudad de Méxiko) a nachádza sa vo vnútrozemí vo výške viac ako 2000 m.n.m. Bolo založené v roku 1521 na mieste bývalého hlavného mesta Aztékov - Tenochtitlan. Je to mesto s najväčším počtom múzeí na svete, z nich najznámejšie sú Museo Tamayo (podľa maliara Rufina Tamaya), Múzeum moderných umeníMuseo Sourmaya, múzeum antropológie a histórie, múzeum tolerancie a pod. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky Mexika patrí pamätník Anjel nezávislosti. Okrem toho má mesto hneď dve pamiatky zapísané v zozname svetového dedičstva Unesco - historické centrum a plávajúce záhrady Xochimilco. Vidieť sa oplatí aj námestie Plaza de la Constitutión, Metropolitnú katefrálu a Templo Mayor.

Počasie v Mexiku

Teploty najmä v zimných mesiacoch (december, január) sa cez deň pohybujú okolo 20-25 stupňov, v noci 0-10 stupňov. V ostatných mesiacoch sa denné teploty pohybujú okolo 23-30 stupňov, v noci 18-20 stupňov. Väčšina územia Mexika má slnečné a teplé podnebie počas celého roka s teplotami v rozmedzí 20-35 stupňov. Na pobreží denná teplota počas celého roka neklesá pod 27 stupňov.

Víza a cestovné doklady v Mexiku

Pre občana SR, ktorý chce navštíviť Spojené štáty mexické za účelom turistiky do 180 dní, platí bezvízový styk. Musí mať platný cestovný pas, minimálne šesť mesiacov po návrate z krajiny. Občania SR, ktorí sa chcú zdržiavať na území Spojených štátov mexických na obdobie dlhšie ako 180 dní, chcú v Mexiku študovať alebo pracovať, musia požiadať o udelenie víz na Veľvyslanectve Spojených štátov mexických vo Viedni, resp. ma inom mexickom veľvyslanectve alebo konzuláte vo svete.Po príchode do Mexika sa vyplňuje registračný formulár mexického migračného úradu, ktorá návštevník odovzdáva pri odchode z krajiny.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Mexika?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť