mail_outlineinfo@desirea.sk

Maurícius

Hviezda a kľúč Indického oceánu.

Mauricijská republika je hornatý vulkanický ostrovný štát, nachádzajúci sa približne 900km východne od ostrova Madagaskar v Indickom oceáne. Okrem samotného ostrova Maurícius do súostrovia patrí aj ostrov Rodrigues a ďalšie ostrovčeky. Ostrov pomenovali Holanďania v roku 1598 podľa svojho panovníka princa Mauricea Van Nassau. Po Holanďanoch ostrov prebrali Francúzi a po nich aj Briti. Ekonomika štátu je závislá najmä od produkcie cukru, textilu a samozrejme turizmu. Okrem toho sa tu pestuje aj ananás, mango a liči, pestujú kvety a lovia ryby. Krajina je domovom niektorých najnezvyčajnešjích druhov rastlín a zvierat, ktoré ohrozujú svojim pôsobením najmä ľudia (napríklad prinesením nových druhov). Pred príchodom Portugalcov sa na ostrove nenachádzali žiadne suchozemské cicavce. Z pôvodných lesov dnes zostávajú už iba 2%. V minulosti to bolo jediné známe miesto výskytu dnes už vymretého vtáka Dodo. Najpopulárnejšou turistickou atrakciou je 7-farebná zem v oblasti Charamel Plain.

 • 3.

  najväčší koralový útes na svete

 • najhustejšie

  zaľudnený spomedzi afrických štátov

 • jediný

  africký štát, kde je dominantné náboženstvo hinduizmus

 • najstaršia

  botanická záhrada na južnej pologuli

Štátne sviatky na Mauríciuse

Január

1. január Nový rok
2. január Nový rok
31. január Thaipoosam Cavadee

Február

1. február Zrušenie otroctva
13. február Maha Shivaratree
16. február Čínsky jarný festival

Marec

12. marec Národný deň
18. marec Ougadi

Máj

1. máj Sviatok práce

Jún

16. jún Eid Ul Fitr (koniec Ramadánu)

August

15. august Nanebovzatie Panny Márie

September

14. september Ganesh Chaturthi

November

2. november Príchod odsúdených
7. november Diwali

December

25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda na Mauríciuse

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

930 ARCADIA Street, Arcadia 0083,
Pretoria,
Juhoafrická republika

Telefón: 0027 123422051
Mobil: 0027 833041599 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
www.mzv.sk/web/pretoria

Hlavné mesto na Mauríciuse

Hlavné mesto ostrova Maurícius je Port Louis nachádzajúce sa na severozápadnom pobreží ostrova a je to ekonomické, kultúrne a ekonomické centrum štátu. Už pred polovicou 17. storočia bol Port Louis využívaný ako prístav a o sto rokov neskôr sa z neho pod vedení francúzskeho parlamentu stalo dôležitou zastávkou medzi Áziou a Európou pri ceste okolo Mysu Dobrej Nádeje. Meno mesto získalo na počesť kráľa Ľudovíta XV. Architektúra mesta odráža bohatosť a rozmanitosť koloniálneho obdobia. Neďaleko centra mesta sa nachádza aj budova miestneho parlamentu z 18. storočia. Za návštevu stojí aj mešita Jummah, katedrála sv. Juraja, indický chrám a neďaleká čínska pagoda. Pagoda je centrálnou budovou miestnej čínskej štvrte. Histórii a umeniu ostrova je venované múzeum Blue Penny.

Počasie na Mauríciuse

Tropické podnebné pásmo, ovplyvňované JV vetrami, teplé, suché zimy (máj-november) a horúce, vlhké letá (november-máj)V letnom období sa na Mauríciuse sporadicky vyskytujú nebezpečné tropické cyklóny, preto je nutné rešpektovať upozornenia a predpovede počasia.

Víza a cestovné doklady na Mauríciuse

Ministerstvo zahraničných vecí SR oznamuje, že na základe podpisu Dohôd medzi Európskym spoločenstvom a krajinami Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Maurícius, Saint Kitts (Svätý Krištof) a Nevis, Seychelly, dochádza s okamžitou platnosťou k vzájomnému zrušeniu vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch. Dohody umožňujú občanom EÚ a občanom dotknutých kranjín cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov. Aby bolo možné využívať výhody tohto bezvízového režimu, musia občania EÚ a uvedených krajín vlastniť platný cestovný, služobný alebo diplomatický pas. Bezvízový styk sa uplatňuje pre všetky kategórie osôb a na všetky účely ciest (napr. turistika, kultúrne návštevy, vedecké aktivity, rodinné návštevy, obchodné a podnikateľské cesty a pod.), okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti. Ďalšie otázky k pobytu na Mauríciuse zodpovie podrobnejšie web stránka ministerstva vnútra www.gov.mu/portal/site/dhasite

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd na Maurícius?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť