mail_outlineinfo@desirea.sk

Madagaskar

Krajina lemurov, živých fosílií a najľudskejších ľudí.

Madagaskarská republika je ostrovný štát pri východnom pobreží Afriky. Je to frankofónna krajina s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek geografickej a politickej blízkosti k africkému kontinentu, Madagaskar nie je typickou africkou krajinou, napriek kultúrnemu dedičstvu Ázie nie je ani ázijskou krajinou a napriek koloniálnej minulosti pod francúzskou vládou nie je ani európsky. Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvára predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistická destinácia. Madagaskar však ekonomicky patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a z hľadiska infraštruktúry nie je na masy turistov ani zďaleka pripravený. Preto treba pri ceste na ostrov rátať s viacerými nedostatkami či problémami. Vyhľadávaný je, okrem jedinečnej prírody, aj kvôli žulovým masívom, ktoré sú ideálne pre horolezecké výstupy.

 • lemury

  sú posvätné

 • osídlený

  Aziatmi skôr ako Afričanmi

 • 2. najväčšia

  koralová bariéra na svete

 • 4. najväčší

  ostrov na svete

Štátne sviatky na Madagaskare

Január

1. január Nový rok

Marec

29. marec Deň mučeníkov

Apríl

Veľkonočný pondelok

Máj

1. máj Sviatok práce
10. máj Nanebovstúpenie
21. máj Svätodušný pondelok

Jún

26. jún Deň nezávislosti

August

15. august Nanebovzatie Panny Márie

November

1. november Výročie Zeleného Pochodu

December

11. december Deň republiky
25. december Vianoce

Veľvyslanectvo a ambasáda na Madagaskare

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

930 ARCADIA Street,
Arcadia 0083, Pretoria,
Juhoafrická republika

Telefón: 0027 123422051
Mobil: 0027 833041599 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
www.mzv.sk/web/pretoria

Hlavné mesto na Madagaskare

Antananarivo je hlavné a najväčšie mesto Madagaskaru, ležiace v centrálnej časti ostrova vo výške 1280 m.n.m. Svoje meno dostalo podľa počtu vojakov, ktorí ho mali brániť (arivo je v preklade tisíc). Na rozdiel od väčšiny hlavných miest štátov južnej Afriky, Antananarivo bolo veľkým mestom už pred koloniálnym obdobím. Mestu dominuje budova kráľovského paláca postaveného na vrchole Analamangy. Mesto má množstvo historických budov, avšak najnavštevovanejšou je múzeum Umenia a archeológie.

Počasie na Madagaskare

Tropické podnebie pozdĺž pobrežia, mierne vo vnútrozemí, zrážkové na juhu. Obdobie dažďov trvá približne od novembra do marca a na vysočinách v strede ostrova môžu teploty v tomto čase klesnúť až pod 10°C. Tropické búrky a cyklóny ohrozujú ostrov celoročne, ale najmä v januári a februári. Najohrozenejšie je východné pobrežie, avšak zasiahnuté môže byť aj hlavné mesto.

Víza a cestovné doklady na Madagaskare

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti:

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.Občania SR môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru. K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária. Adresy veľvyslanectiev Madagaskaru vo svete možno získať na internetovej stránke www.embassy.org/madagascar, e-mail malagasy@embassy.org.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd na Madagaskar?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť