mail_outlineinfo@desirea.sk

Laos

Tradičná krajina slonov plná bohatstva.

Laoská ľudovodemokratická republika je vnútrozemský socialistický štát v juhovýchodnej Ázii, na polostrove Zadná India. Je prevažne hornatý s množstvom lesov. Prvý štát tu vznikol v roku 757 a najväčší rzomach zažila krajina v 15.-18. storočí, kedy bola známa ako kráľovstvo milióna slonov. V koloniálnom období bol Laos pod nadvládou Francúzska. Veľký význam má ťažba vzácneho dreva. Turisticky patrí medzi najmenej rozvinuté krajiny v celej Ázii, vďaka čomu si zachováva prírodné, historické a kultúrne bohatstvo. Pri ceste z Vientian do Luang Prabangu odporúčame vyhnúť sa ceste číslo 13, kde dochádza k častým prepadom turistov. Obľúbené je bývalé hlavné mesto Luang Prabang a budhistickými chrámami Pha That Luang, Wat Si Saket a národným múzeom, ostrovčeky na rieke Mekong, jaskyňa Pak Ou, vodopády Tat Sae.

 • 155 kg

  lepkavej ryže ročne zje priemerný Laosan

 • káva

  najväčším agrikultúrnym exportom

 • alkohol

  pravdepodobne najlacnejší na svete

 • jediná

  krajina juhovýchodnej Ázie bez prístupu k moru

Štátne sviatky v Laose

Január

1. január Nový rok

Marec

8.marec Medzinárodný Deň žien

Apríl

14. apríl Laoský Nový Rok
15. apríl Laoský Nový Rok
16. apríl Laoský Nový Rok

Máj

1. máj Medzinárodný Sviatok práce

Júl

20. júl Založenie Laoskej ženskej únie

Október

14. október Festival - preteky lodí

November

11. november Festival That Luang

December

2. december Národný deň Laosu

Veľvyslanectvo a ambasáda v Laose

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku

13YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25,
Bangkok 10 120,
Thajsko

Telefón: 0066 26773445
Mobil: 0066 816174611 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
www.mzv.sk/web/bangkok

Hlavné mesto v Laose

Hlavné mesto Laosu je Vientian ležiaci v západnej časti krajiny neďaleko Thajských hraníc na brehu rieky Mekong. Názov znamená v preklade mesto santalového dreva aj keď väčšina laosanov hovorí, že to znamená mesačné mesto. Hlavným mestom sa stala v roku 1563 kvôli obavám z barmskej invázie, ale mesto nakoniec vyplienil Siam (dnešné Thajsko). Nachádza sa tu jedna z troch laoských univerzít. Vientian je domovom najdôležitejšieho laoského monumentu - That Luang. Dôležitou budhistickou pamiatkou je aj chrám Haw Phra Kaew. Ďalším populárnym miestom je chrám Wat si Muang postavený na ruinách khmérskej hinduistickej svätyne, socha kráľa Sisavanga Vonga, monument Patuxai inšpirovaný Víťazným oblúkom v Paríži, ranný trh Talat Sao či park Buddha.

Počasie v Laose

Tropické monzúnové. Dažďová sezóna trvá od mája do novembra, suchá od decembra do apríla.

Víza a cestovné doklady v Laose

Slovenskí občania potrebujú na cestu do krajiny platný cestovný pas a vízum. Pre občanov SR je príslušné laoské veľvyslanectvo vo Viedni. Vízum možno získať aj na veľvyslanectve Laosu v Bangkoku. Platnosť cestovného pasu musí presahovať platnosť udeleného víza o 6 mesiacov od dňa vstupu na územie Laosu. Pri požiadaní o vízum je potrebné predložiť cestovný pas, 2 x fotografiu s rozmerom 4x6 cm a poplatok vo výške 800 THB, na jeden vstup a 30 dní pobytu. Víza sú udelené v priebehu cca troch pracovných dní. O vízum je možné požiadať aj na letisku Wattay International Airport vo Vientiane (víza po prílete). Poplatok je 30 USD. Letiskový poplatok je 10 USD a býva často zahrnutý v cene letenky.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Laosu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť