mail_outlineinfo@desirea.sk

Kuba

Krajina rumu, cigár a salsy, v ktorej sa čas zastavil.

Kubánska republika je štát v Karibskom mori. Od pobrežia americkej Floridy ju delí iba 180km široký prieliv. Okrem hlavného ostrova ju tvorí cca 1600 ostrovov a ostrovčekov. Väčšinu povrchu tvorí mierne zvlnená pahorkatina. Ostrov objavil Krištof Kolumbus v roku 1492. Európania sa tu po prvýkrát stretli s fajčením tabaku a plodinami ako bavlna, fazuľa kukurica a pod. Dnes je krajina je vyhľadávaná kvôli milým ľuďom, príjemnému podnebiu, gýčovo bielym plážam s teplým morom a nádhernej architektúre. Je tiež častým cieľom sexturizmu.

 • 1997

  Kuba uznala Vianoce

 • 1x

  na Kube snežilo

 • 70 000

  kvalifikovaných doktorov (celá Afrika má 50 000)

 • 4

  americkí prezidenti chceli kúpiť Kubu

Štátne sviatky na Kube

Január

1. január Triumf revolúcie
2. január Víťazstvo Fidela Castra

Apríl

Veľký piatok

Máj

1. máj Sviatok práce

Júl

25. júl Výročie revolúcie
26. júl Výročie revolúcie
27. júl Výročie revolúcie

Október

10. október Deň nezávislosti

December

25. december Vianoce
31. december Silvester

Veľvyslanectvo a ambasáda na Kube

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7,
Miramar,
Playa, Havana

Telefón: 0053 72041884
Mobil: 0053 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v NALIEHAVÝCH prípadoch: 0053 52630584, prípadne: 0053 52630534)
E-mail: emb.havana@mzv.sk
www.mzv.sk/web/havana

Hlavné mesto na Kube

Hlavné mesto Kuby sa volá Havana a nachádza sa v severozápadnej časti ostrova na nižších vrchoch, kde sa Mexický záliv spája s Karibským morom. Okrem toho je to názov provincie, významný prístav a obchodné centrum ostrova. Založená bola v 16. storočí ako križovatka medzi Starým a Novým svetom. Dnešná Havana sa dá rozdeliť na tri mestá - Stará Havana, Vedado a novšie predmestské časti. Napriek svojej iba 500-ročnej histórii má veľmi rôznorodú architektúru. Najzaujímavejšie miesta sú Habana Vieja - originálne jadro mesta zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva Unesco, Plaza Vieja v Starej Havane, kde sa konali popravy, procesy, býčie zápasy aj fiesty, pevnosť San Carlos de la Cabaña, hrad El Morro, múzeum revolúcie a mnoho ďalších.

Počasie na Kube

Typické subtropické počasie charakteristické striedaním horúčav a dažďov, s priemernou ročnou teplotou 25% a priemernou vlhkosťou 81%. V období dažďov (jún - november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov a búrky sa vyznačujú vysokými zrážkami a veľkou intenzitou vetra.Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra.

Víza a cestovné doklady na Kube

Platí obojstranný vízový styk.Občania SR - za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). V SR sa žiada na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Ak občan SR cestuje z inej krajiny na Kubu odporúčame kontaktovať turistickú agentúru prípadne leteckú spoločnosť, ktoré v mnohých krajinách zabezpečujú tieto karty. Turistická karta platí na 30 dní pobytu. Za iným účelom ako turistika sú potrebné víza, žiadať na Veľvyslanectve Kuby.Pri vstupe je nevyhnutné preukázať sa platným zdravotným poistením a spiatočnou letenkou.

Pobyt s turistickou kartou sa dá predĺžiť o ďalších 30 dní na Imigračnom úrade v Havane ako aj v iných hlavných mestách provincií Kuby. Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť potvrdenie o ubytovaní.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd na Kubu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť