mail_outlineinfo@desirea.sk

Kirgizsko

Krajina majestátnych hôr a vlašských orechov takmer nedotknutá turistickým ruchom.

Kirgizská republika je vnútrozemský štát v strednej Ázii. Nájdete tu vysoké pohoria aj rozsiahle doliny a kotliny. Panenskú prírodu a vyľudnené turistické chodníky a niekedy ho prezývajú aj Švajčiarsko Centrálnej Ázie. Názov bol pravdepodobne odvodený z turkitského slova pre číslovku štyridsať, čo poukazovalo na štyridsať kmeňov hrdinu Manasa. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo najmä obrábaním pôdy a chovom dobytka a oviec. Poľnohospodárstvo, najmä vo forme pestovania bavlníka a maku sa začalo rozmáhať až v 19. storočí a neskôr sa pripojilo k cárskemu Rusku. Krajina získala nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu. Jedným z najpopulárnejších turistických cieľov v krajine je jazero Issyk Kul. Okrem toho za pohľad určite stojí staroveký Tash-Rabat, červené údolie Kyzyl-Oi, mesto s neskutočnou panorámou Jeti-Ogus. Milovníci zimných športov ocenia postupne vznikajúce lyžiarske strediská.

 • kumys

  kobylie mlieko je národný nápoj

 • 43%

  exportu tvorí zlato

 • Biely Dom

  sa volá sídlo prezidenta v Biškeku

 • 11

  národných parkov

Štátne sviatky v Kirgizsku

Január

1. január Nový rok
7. január Vianoce

Február

23. február Deň obrancov vlasti

Marec

8. marec Medzinárodný deň žien
21. marec Nooruz

Apríl

7. apríl Deň ľudovej aprílovej revolúcie

Máj

1. máj Sviatok práce
5. máj Deň ústavy
9. máj Deň víťazstva

Jún

5. jún Orozo Ait

August

11. august Kurman Ait
31. august Deň nezávislosti

November

7. november Deň histórie a spomienky na predkov
8. november Deň histórie a spomienky na predkov

Veľvyslanectvo a ambasáda v Kirgizsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Astane

Sarajšyk 6, C 11,
010 000 Astana,
Kazachstan

Telefón: 007 7172790688
Mobil: 007 7016725597 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.astana@mzv.sk
www.mzv.sk/web/astana

Hlavné mesto v Kirgizsku

Biškek je hlavné mesto Kirgizska a nachádza sa v severnej časti krajiny na úpatí pohoria Altaj. V minulosti sa volalo Pišpek a Frunze na počesť veliteľa Červenej armády. Založené bolo až v roku 1878 ako ruská pevnosť, ale už dávno predtým tadiaľto viedla jedna z vetiev Hodvábnej cesty. Vidieť sa tu oplatí Dubový park, Štátne historické múzeum na hlavnom námestí, Štátne múzeum aplikovaného umenia s tradičnými kirgizskými výrobkami či bazár Osh. Nachádza sa tu jediný rímskokatolícky kostol v krajine.

Počasie v Kirgizsku

V Kirgizsku je suché kontinentálne podnebie, teda mierne a suché; veľmi však závisí od nadmorskej výšky. V pohorí Ťan Šan polárne, subtropické na juho-západe (Ferganské údolie). Priemerné teploty v dolinách boli namerané v januári od –2° do –8° T, na horách od –8° do –28° T. Leto je horúce a suché s priemernými teplotami v dolinách 20–27° T, na horách od 5° do 15° až 17° T.

Víza a cestovné doklady v Kirgizsku

Pri vstupe na územie Kirgizskej republiky musia občania SR spĺňať podmienky stanovené jej zákonmi. Informovať o aktuálnych podmienkach vstupu a pobytu v Kirgizsku je pre územie SR príslušné Veľvyslanectvo Kirgizska so sídlom v Berlíne. Nižšie uvedené informácie sú určené pre základnú orientáciu. Občanom SR sa bezprostredne pred cestou do Kirgizska odporúča ich overenie na Veľvyslanectve Kirgizska so sídlom v Berlíne.

27. júla 2012 vstúpil v Kirgizsku do platnosti zákon o zavedení bezvizového režimu pre občanov 44 štátov, vrátane Slovenskej republiky. Na základe tohto zákona sa môžu občania Slovenskej republiky zdržiavať na území Kirgizskej republiky po dobu nepresahujúcu 60 dní bez víz. Zákon má obmedzenú platnosť – do 31. 12. 2020. Pokiaľ bude pobyt v Kirgizsku dlhší než 60 dní, vízum slovenskému občanovi vydá Veľvyslanectvo Kirgizska v Berlíne.
Od 1. septmebra 2017 majú občania SR cestujúci do Kirgizska na dobu presahujúcu 60 dní možnosť požiadať o víza Kirgizskej republiky okrem bežného spôsobu cez Veľvyslanectvo Kirgizska v Berlíne aj elektronicky prostredníctvom web stránky http://evisa.e-gov.kg/. Možnosť získania elektronického víza sa týka turistických a podnikateľských víz.

Platnosť cestovného dokladu občana SR musí byť najmenej 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný dátum odchodu z krajiny.

Dňa 19.12.2016 vstúpilo do platnosti nariadenie vlády Kirgizskej republiky č. 689 „O registrácii cudzích štátnych príslušníkov a osôb bez štátnej príslušnosti na území Kirgizskej republiky“, ktorým sa upravujú podmienky registrácie cudzincov v Kirgizsku.

Občania Slovenskej republiky majú, v zmysle uvedeného nariadenia, povinnosť registrácie na území Kirgizska v prípade, ak ich pobyt v krajine presiahne 60 pracovných dní. V tejto súvislosti bol zavedený tzv. automatizovaný informačný systém „Registrácia cudzincov“.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Kirgizska?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť