mail_outlineinfo@desirea.sk

Kazachstan

Krajina koní a nekonečných stepí.

Kazašská republika je bývala republika sovietskeho zväzu nachádzajúca sa v strednej Ázii. Patrí k najrozsiahlejším štátom na svete. Povrch krajiny je prevažne rovinatý. Nachádza sa tu aj kozmodróm Bajkonur, ktorého územie majú Rusi prenajaté do roku 2050. Kazachstan je ale veľmi bohatý na nerastné suroviny, najmä na medené a polymetalické rudy. Územie bolo osídlené už veľmi dávno, avšak žiadne obyvateľstvo sa tu kvôli pravidelnému prlevu kočovníkov neusadilo nadlho. Zaujímavou domácou potravinou je obľúbené konské mäso z nápojov kumys, čo je fermentované kobylie mlieko a šubat, teda fermentované ťavie mlieko. Napriek tomu, že krajina je islamská, dostať tu aj veľké množstvo alkoholu - od najlacnejších vodiek, cez pivo až po kazašské koňaky. Okrem hlavného mesta Astany sa určite oplatí navštíviť mestečko Ak Mola s pamätníkom Alžír na mieste bývalého gulagu, typická stepná oblasť Sayarka a podhorské mesto Almaty, kde nájdete známy bazár Kok Bazaz, Baracholku, Zenkovu katedrálu či Panfilov park. Špecialitkou sú Šaryn, čo je kazašský Grand Canyon, fotogenické jazero Kaindy a petroglyfy Tamgaly.

 • 131+

  etnických skupín

 • 32 lúčov

  na kazachskej vlajke znamená progres a prosperitu

 • jablká

  pochádzajú z Kazachstanu

 • minimum

  ľudí hovorí po anglicky

Štátne sviatky v Kazachstane

Január

1. január Nový rok
7. január Ortodoxné Vianoce

Marec

8. marec Deň žien
21. marec Nauryz (perzský Nový Rok)

Máj

1. máj Deň kazakskej solidarity
7. máj Deň obrancov
9. máj Deň víťazstva

Júl

8.júl Deň Astany

August

12. august Kurban Ait
30. august Deň ústavy

December

2. december Deň prvého prezidenta
16. december Deň nezávislosti
17. december Deň nezávislosti

Veľvyslanectvo a ambasáda v Kazachstane

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Astane

Sarajšyk 6, C 11,
010 000 Astana

Telefón: 007 7172790688
Mobil: 007 7016725597 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.astana@mzv.sk
www.mzv.sk/web/astana

Hlavné mesto v Kazachstane

Astana je hlavné mesto Kazachstanu. Nachádza sa v stepnej oblasti v centrálnej časti krajiny na brehu rieky Išim. Na pozícii hlavného mesta vystriedala v roku 1997 Almaty. Názov znamená v kazaštine hlavné mesto. Vznikla v roku 18524, kedy tu Rusi založili vojenskú pevnosť. Je to plánované moderné mesto podobné ako Waschington D.C. v USA či Canberra v Austrálii. Architektonický návrh pochádza od japonského architekta Kisha Kurokawu. Mesto je plné zaujímavých futuristických budov a v roku 2017 preslávilo Expo. Symbolom Astany je Bayterek - veža ozdobená vajcom bájneho vtáka Šimorga, ale turisticky veľmi obľúbené sú aj Chan Šatyr, čo je obrovské nákupné centrum v tvare stanu, Námestie nezávislosti alebo Palác mieru prezávaný Pyramída.

Počasie v Kazachstane

Kazachstan má suché kontinentálne podnebie. Charakteristické sú výrazné teplotné rozdiely v lete a zime (do +40°C v lete a do –40°C aj viac v zime), veľké výkyvy teplôt medzi dňom a nocou a prudké zmeny počasia v priebehu veľmi krátkej doby. V okolí Almaty (bývalé hlavné mesto), ktoré leží v seizmickej zóne, môže hroziť nebezpečenstvo zemetrasenia.

Víza a cestovné doklady v Kazachstane

Pri vstupe na územie Kazašskej republiky musia občania SR spĺňať podmienky stanovené jej zákonmi. Informovať o aktuálnych podmienkach vstupu a pobytu v Kazachstane je na území SR príslušná Kancelária veľvyslanectva Kazašskej republiky v SR.
Nižšie uvedené informácie sú určené pre základnú orientáciu. Občanom SR sa bezprostredne pred cestou do Kazachstanu odporúča ich overenie v Kancelárii veľvyslanectva Kazašskej republiky v SR.
Ku vstupu slovenských občanov do Kazachstanu je potrebný platný cestovný pas. V prípade vstupu a pobytu nepresahujúceho 30 dní nepotrebujú od 1.1.2017 občania SR víza. Ak je plánovaný pobyt dlhší ako 30 dní vízum sa vyžaduje. K žiadosti o vízum nad 30 dní, je potrebné predložiť pozvanie zaregistrované Ministerstvom vnútra alebo Ministerstvom zahraničných vecí Kazachstanu. Kompetencie ministerstiev sú rozdelené v závislosti od typu víz.
Vízum má formu nálepky do cestovného dokladu – platí pre vstup a pobyt na území Kazachstanu, vycestovanie z Kazachstanu, alebo tranzit územím Kazachstanu. Platnosť cestovného dokladu nesmie byť kratšia ako 3 mesiace odo dňa ukončenia platnosti víza.

Odporúčame pripoistiť sa.

Zájazd do Kazachstanu?

Prezrite si našu starostlivo vybranú ponuku zájazdov.

Zobraziť